Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 czerwca 2013, 14:35

autor: Olek

Ile będą kosztować gry na konsole Xbox One i PlayStation 4 w Polsce?

Wiemy już, jakich cen mogą spodziewać gracze, którzy zechcą kupić gry na konsole Xbox One i PlayStation 4 w Polsce. Niestety, tanio nie będzie, co nie wróży najlepiej popularności nowych platform na polskim rynku.

Zakup gier na PlayStation 4 i Xbox One może poważnie uszczuplić oszczędności graczy. - Ile będą kosztować gry na konsole Xbox One i PlayStation 4 w Polsce? - wiadomość - 2013-06-13
Zakup gier na PlayStation 4 i Xbox One może poważnie uszczuplić oszczędności graczy.

Podczas trwających targów E3 w Los Angeles poznaliśmy orientacyjne ceny konsol Xbox One i PlayStation 4, za które w Polsce przyjdzie zapłacić odpowiednio ok. 2100 i 1700 zł. Decydując się na zakup nowych platform Sony i Microsoftu nie ma jednak co liczyć na tanie gry. Produkcje AAA w dniu premiery kosztować będą w granicach 300 zł.

Pułap cenowy gier na PlayStation 4 i Xboksa One widać już w ofertach przedsprzedażowych. Przykładowo „spodziewana cena” Battlefield 4 w wersji na konsole nadchodzącej generacji wynosi 279,90 zł. Tymczasem zamawiając tę samą grę na PlayStation 3 i Xboksa 360 trzeba zapłacić 249,90 zł, a na PC - 169,90 zł. Rzecz jasna, ostateczne ceny mogą kształtować się różnie w zależności od polityki wydawców oraz marży poszczególnych sklepów (np. w Sklepie Gry-OnLine ceny są niższe o 20-40 zł), jednak 280-300 zł najprawdopodobniej stanie się standardem dla topowych tytułów adresowanych na nowe platformy Microsoftu i Sony.

Brak ograniczeń dla wtórnego rynku gier może być dużym atutem PS4 w walce o polskich graczy. - Ile będą kosztować gry na konsole Xbox One i PlayStation 4 w Polsce? - wiadomość - 2013-06-13
Brak ograniczeń dla wtórnego rynku gier może być dużym atutem PS4 w walce o polskich graczy.

Wysokie ceny gier na PlayStation 4 i Xboksa One nie powinny dziwić. Nie od dziś wiadomo, że w pierwszych latach koszty produkcji nowych konsol często przekraczają ich cenę rynkową. Producenci będą więc starali się zmaksymalizować zyski ze sprzedaży gier oraz dedykowanych usług. Niestety, dla przeciętnego polskiego gracza, który na zakup produktów związanych z branżą gier wideo wydaje rocznie około 300 zł, oznacza to możliwość nabycia zaledwie jednego nowego tytułu.

W lepszej sytuacji na starcie stawia to nową konsolę od Sony. W PlayStation 4 (przynajmniej teoretycznie) nie będzie ograniczeń związanych z wtórnym rynkiem gier. Ponadto zakup abonamentu PlayStation Plus pozwoli w skali roku nieodpłatnie pobrać kilka względnie świeżych tytułów. W przypadku Xboksa One trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami przy korzystaniu z gier używanych, a bonusy obiecywane w abonamencie Xbox Live Gold nie wiadomo czy i kiedy dostępne będą w Polsce.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden zaskakujący fakt, dotyczący wprowadzenia konsoli Xbox One na polski rynek. Według informacji, jakie uzyskaliśmy z firmy Electronic Arts Polska, gry adresowane na nową konsolę Microsoftu pojawią się na sklepowych półkach zimą. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że w tym czasie następca poczciwego Xboksa 360 będzie już dostępny dla klientów w Polsce. Nie wiadomo też, czy oferowane w naszym kraju gry uda się uruchomić na egzemplarzach konsoli sprowadzanych z zagranicy.