Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 czerwca 2013, 04:31

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

PlayStation 4 - znamy wygląd i cenę konsoli. Sony mówi „tak” dla używanych gier

Tak jak się spodziewaliśmy, firma Sony zaprezentowała dziś wygląd PlayStation 4. Cena konsoli wyniesie 399 euro (około 1700 zł). Ponadto Sony nie zamierza w żaden sposób utrudniać graczom odsprzedawania raz kupionych gier.

Zestaw PlayStation 4, kontroler Dualshock 4 i kamerka

Nareszcie wiemy jak wygląda PlayStation 4. Andrew House, prezes studia Sony Computer Entertainment, pokazał konsolę na dzisiejszej konferencji firmy japońskiego koncernu. Podobnie jak nowy Xbox, PS4 odchodzi od opływowych kształtów na rzecz bardziej kanciastych.

Sony stawia na elegancję i wygodę

Prawdziwą niespodzianką okazała się informacja przekazana przez Jacka Trettona, prezesa amerykańskiego oddziału SCE. Otóż tytuły na PlayStation 4 (w przeciwieństwie do tych na Xboksa One) pozbawione będą uciążliwych DRM-ów, chociażby w postaci konieczności stałego połączenia z Internetem. Będziemy mogli grać offline ile tylko dusza zapragnie, bez obaw że konsola odmówi współpracy przy dłuższej przerwie w dostępie do sieci. Co więcej, zakupione przez nas gry będzie można odsprzedać lub pożyczyć bez żadnych ograniczeń czy opłat. Dodatkowo Shuhei Yoshida poinformował na Twitterze, że PS 4 nie będzie obowiązywała blokada regionalna.

PS Plus

By dołączyć do zabawy wieloosobowej będziemy musieli opłacać abonament PS Plus (6,99 euro, czyli około 30 zł za miesiąc). Na szczęście usługa ta będzie wspólna dla trzech urządzeń firmy: PS4, PS3 i PS Vita. Prócz możliwości zabawy w trybie multiplayer, PS Plus tradycyjnie zapewni automatyczne aktualizacje gier, zniżki w PS Store, wcześniejszy dostęp do beta-testów i darmowe tytuły. Na starcie konsoli użytkownicy PS Plus otrzymają specjalną edycję gry DriveClub bez dodatkowych kosztów. Wspomniano także o serwisie Gaikai streamującym gry z chmury, z której skorzystają abonenci. Współpraca usługi z PS4 rozpocznie się w USA w 2014 roku, a z czasem zawita też na Stary Kontynent.

Dualshock 4 z bliska

Na koniec Sony zostawiło kwestię ceny – prawdziwy gwóźdź do trumny Microsoftu. PlayStation 4 będzie kosztowało 399 dolarów w USA, 399 euro w Europie (około 1700 złotych) i 349 funtów w Wielkiej Brytanii. Zatem za PS4 zapłacimy o 100 euro mniej niż za Xboksa One. Za tą cenę otrzymamy następujący zestaw: konsolę PS4, Dualshock 4, zestaw słuchawkowy, zasilacz, kabel HDMI oraz kabel USB. Za dodatkowy kontroler zapłacimy 59 euro (ok. 250 zł), z kolei kamerka PS4 kosztować ma 49 euro (ok. 210 zł). Konsola trafi na półki sklepowe w okolicy tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.