Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 czerwca 2013, 14:00

autor: Łukasz Szliselman

PlayStation 4 – PS Plus a gry free-to-play

Po wtorkowej konferencji firmy Sony wynikło sporo niejasności w związku z PlayStation 4 i opłatami za dostęp do zabawy wieloosobowej. Przedstawiciele koncernu uściślają jak kwestie te mają się odnosić do tytułów free-to-play.

W DC Universe Online zagramy bez opłacania PS Plus

Jak wiemy, by na PS4 dołączyć do zabawy wieloosobowej, będziemy musieli opłacać abonament PlayStation Plus (9,99 dolarów za miesiąc). Jednak nie wszyscy wydawcy nałożą ów wymóg na graczy. Firma Sony wyjaśnia, że w niektóre gry MMO typu free-to-play zagramy bez żadnych kosztów. Obecnie należą do nich DC Universe Online, PlanetSide 2 (wyprodukowane przez studio Sony Online Entertainment), Blacklight: Retribution (Studio Zombie) oraz Warframe (Digital Extremes). W tej kwestii wszystko zależeć ma od dobrej woli wydawcy. Szef Sony Computer Entertainment, Shuhei Yoshida, zaznaczył jednak, że dowolność ma dotyczyć tylko gier free-to-play.

Jeśli chodzi o gry free-to-play, to decyzja o obowiązku korzystania z PlayStation Plus ma należeć do wydawcy

Wydaje się to być logicznym posunięciem. Wszak, czy można byłoby nazwać grę darmową, jeśli musielibyśmy płacić, by w nią zagrać?

Przy tej okazji deweloper DC Universe Online zdradził, że użytkownicy PlayStation 3 zagrają na wspólnych serwerach z bawiącymi się na PS4. Na konsoli nowej generacji tytuł poszczyci się ostrzejszymi teksturami oraz jeszcze lepszą wydajnością. Ponadto twórcy zamierzają uporządkować interfejs – tę poprawkę otrzymają także wersje na PS3 i PC.

Jeśli chodzi o MMOFPS-a PlanetSide 2, posiadacze edycji na PS4 nie zagrają razem z pecetowcami. Decyzja ta umotywowana została faktem, że ze względu na różnice w sterowaniu, ci drudzy mieliby oczywistą przewagę. Producent zamierza jednak wspierać wykorzystanie klawiatury i myszy na konsolach. Ponadto rozważana jest opcja umożliwienia przenoszenia postaci graczy z PC na PS4.