Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 4 kwietnia 2016, 12:40

Partia - mobilny odpowiednik Fire Emblem (najlepsze mobilne RPG #16)

W kolejnym odcinku naszego cyklu przypominamy Partia: The Broken Lineage, czyli taktycznego RPG-a, wzorowanego na kultowym cyklu Fire Emblem.

W kolejnym odcinku naszego cyklu przypominającego stare, ale wciąż godne uwagi mobilne produkcje roleplaying postanowiliśmy polecić Wam taktycznego RPG-a Partia: The Broken Lineage. Gra ukazała się w 2012 roku, a jej autorzy, czyli ludzie ze studia Imago Software, poświęcili na jej opracowanie trzy długie lata. Rezultat końcowy okazał się godzien tego trudu i projekt do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku, w jaki można zagrać na smartfonach lub tabletach.

Akcja gry toczy się w krainie fantasy znanej jako Partia, zdominowanej przez rasę ludzką, po tym jak kilka tysięcy lat wcześniej wygrała ona wojnę z orkami i elfami. Większość kampanii obraca się wokół problemów królestwa Grana. Monarchia ta istnieje od raptem kilku dekad, które wypełnione były wpierw ciągłą ekspansją dzięki talentom króla Valdemara, a następnie stagnacją za czasów rządów jego syna. Po śmierci drugiego z tych władców w królestwie wybucha wojna domowa między jego spadkobiercami. Po stronie starszego z nich stoi prawo, ale młodszego popiera lud. To wokół konfliktu między nimi obraca się cała fabuła, koncentrując się na rozgrywkach politycznych i militarnych, a nie na klasycznym ratowaniu świata.

Kampania w Partia: The Broken Lineage składa się z długiej serii walk. Pomiędzy starciami trafiamy regularnie do różnych miast, w których możemy robić to, co w klasycznych RPG-ach, czyli eksplorować okolice, odwiedzać sklepy, rozwijać umiejętności u trenerów, sprawdzać talenty postaci na arenach oraz wypełniać zadania.

Większość czasu spędzamy jednak na toczeniu turowych starć. Mapy są dużych rozmiarów i pokryte siatką kwadratów. Skala potyczek jest spora i często zamiast klasycznych RPG-owych potyczek mamy do czynienia z małymi bitwami. Rozbudowana mechanika walki, w połączeniu z dużą różnorodnością jednostek i celów misji sprawia, że starcia się nie nudzą się nawet po długich godzinach zabawy.

Dodatkowe emocje zapewnia to, że postacie, które zginą w walce nie zostają potem uleczone. Możemy albo pogodzić się z ich stratą, albo rozegrać całą długą bitwę od samego początku. Najlepiej nie korzystać z tej drugiej opcji. Bohaterowie mocno wpływają bowiem na fabułę i akceptując śmierci poległych uzyskujemy znacznie dynamiczniejszą i ciekawszą kampanię.

Wszystko to w sumie składa się na wyśmienitego taktycznego RPG-a. Jego jedyną istotną wadą jest brak oryginalności. Partia: The Broken Lineage to bowiem tak naprawdę klon konsolowej serii Fire Emblem, co autorzy otwarcie zresztą przyznają. Mimo to gra przez to nie traci. Zamiast tego widać jak na dłoni miłość autorów do pierwowzoru, przez co całość sprawia wrażenie wręcz hołdu złożonego ulubionej marce deweloperów.

Partia: The Broken Lineage dostępne jest w wersjach na systemy iOS i Android. Na obu kosztuje ok. 15 złotych i jest produkcją premium, a więc pozbawioną mikropłatności.