Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 4 stycznia 2015, 11:28

autor: Adrian Werner

Papers, Please, Dragon Quest III, Oddworld: Stranger's Wrath i inne – przegląd najlepszych gier grudnia na iOS

Przed Wami omówienie najlepszych produkcji, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS. Znajdziecie wśród nich m.in. przygodówkę Tales from the Borderlands, grę logiczną Papers, Please, RPG-a Dragon Quest III, skradankę Sneaky Sneaky czy turową strategię BattleLore: Command.

Witamy w pierwszym w tym roku wydaniu cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS. Choć na dużych platformach grudzień nie jest okresem pełnym wielkich premier, to w App Store pojawiło się w tym czasie kilka niezłych tytułów.

Tales from the Borderlands

Przegląd zaczynamy od Tales from the Borderlands, czyli najnowszej epizodycznej przygodówki studia Telltale Games. Gdy projekt został zapowiedziany sam pomysł wydawał się mocno dziwny, ale okazuje się, że uniwersum serii jest na tyle bogate, że nie wymaga dynamicznej akcji, aby przyciągnąć uwagę graczy. Produkcja oferuje intrygująca fabułę, sympatycznych bohaterów oraz doskonały scenariusz. To dopiero pierwszy odcinek, ale jeśli autorzy utrzymają ten poziom w kolejnych epizodach, to będzie to jedna z najlepszych przygodówek w dorobku zespołu.

Papers, Please

W grudniu doczekaliśmy się także konwersji na iPada gry Papers, Please, czyli jednej z najlepszych niezależnych produkcji ostatnich lat. Tytuł obsadza nas w roli urzędnika pracującego w służbie celnej fikcyjnego komunistycznego państwa. Naszym zadaniem jest decydowanie kto może przekroczyć granicę, a kto nie. Każda decyzja może mieć duże konsekwencje – odmowa potrafi zniszczyć uczciwemu człowiekowi życie, podczas gdy zbyt pochopna zgoda wpuści do kraju niebezpiecznych ludzi. Papers, Please to fascynująca i miodna produkcja, która nie przypomina niczego innego dostępnego na rynku.

Dragon Quest III

W minionym miesiącu firma Square Enix kontynuowała przenoszenie na urządzenia mobilne jednej ze swoich najsłynniejszych serii. Konwersja Dragon Quest III to kolejna perełka dla fanów japońskich RPG-ów, zdecydowanie przebijająca jakością swoje poprzedniczki. Gra oferuje potężny świat, ciekawą fabułę, wysoki poziom trudności oraz obszerną kampanię, która starcza na co najmniej kilkadziesiąt godzin zabawy. Konsolowy pierwowzór to prawdziwa legenda i wersja mobilna w niczym mu nie ustępuje. Dla miłośników gatunku to pozycja absolutnie obowiązkowa.

Sneaky Sneaky

Warto także zwrócić uwagę na Sneaky Sneaky, stanowiące udaną hybrydę skradanki i gry logicznej. Kierujemy złodziejem, któremu zrabowano łupy. Po ucieczce z niewoli musimy odzyskiwać skarby i unikać wykrycia. Każda plansza jest skomplikowaną zagadką, wymagającą opracowania planu wykorzystującego schematy zachowań strażników oraz dostępne na mapie przedmioty. Jednocześnie całość pozwala na całkiem sporą swobodę w realizowaniu zadań i do sukcesu zawsze prowadzi więcej niż jedna strategia.

Star Nomad Elite

Z kolei Star Nomad Elite to zaskakująco udany kosmiczny sandbox. Akcję obserwujemy z kamery umieszczonej wysoko nad statkiem i poruszanie odbywa się w dwóch wymiarach, przypominając stare strzelanki typu Asteroids. Jednocześnie świat ma strukturę otwartą i tylko od nas zależy jak ukształtujemy nasza karierę. Można zostać m.in. kupcem, przemytnikiem, piratem lub najemnikiem. Galaktyka jest dynamiczna i ulega zmianom na skutek działań gracza, a na odkrycie czeka także rozbudowany główny wątek fabularny.

BattleLore: Command

BattleLore: Command to dopracowana turowa strategia, stanowiąca adaptację popularnej planszówki. Z pierwowzoru wzięto jednak tylko ciekawy zestaw zasad rządzących rozgrywką, natomiast świat i interfejs są nowe, a całość opakowano w atrakcyjną trójwymiarową grafikę. System rządzący bitwami jest skomplikowany i daje dużą swobodę taktyczną, a kampania robi bardzo dobre wrażenie różnorodnością misji oraz sprawnie opowiedzianą fabułą. Jedyną prawdziwą wadą jest brak opcji zabawy multiplayer przez Internet (można to robić tylko lokalnie), ale ta funkcja ma zostać dodana już wkrótce w ramach darmowej aktualizacji.

Oddworld: Stranger's Wrath

Z kolei Oddworld: Stranger's Wrath to konwersja świetnego konsolowego FPS-a. Jak to w przypadku takich gier bywa, sterowanie pozostawia sporo do życzenia na ekranach dotykowych i dopiero po dłuższym czasie można się do niego przyzwyczaić. Warto jednak się trochę przemęczyć, gdyż w zamian otrzymujemy fascynujący świat, wspaniale opracowane mapy oraz nietypowy system uzbrojenia, który sprawia, że starcia są pełne świeżych doznań.

Platform Panic

Ostatnią grudniową produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Platform Panic. Grę opracowało studio Nitrome i tu właściwie można byłoby skończyć rekomendację. Ten zespół nie robi po prostu słabych tytułów i jego najnowsze dzieło to kolejna perełka. To platformówka 2D z morderczym poziomem trudności i bohaterem, który automatycznie pędzi przed siebie. My jedynie możemy zmieniać kierunek jego biegu oraz wykonywać skoki. To musi nam wystarczyć do pokonania długiej serii wyjątkowo pomysłowych poziomów. Gra stanowi praktycznie perfekcyjny przykład tego, czym powinna być mobilna platformówka. Mapy są wymagające, ale każdą można ukończyć w krótkim czasie. Sterowanie jest bezbłędne, a do tego autorzy co chwila wprowadzają nowe pomysły, przez co nigdy nie ma szans na nudę.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.