Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 sierpnia 2012, 12:14

Oculus Rift na Kickstarterze – rzeczywistość wirtualna kontratakuje

Oculus Rift to okulary do wirtualnej rzeczywistości gwarantujące nową jakość grania. Tak twierdzą producenci urządzenia, którzy zbierają pieniądze na Kickstarterze, aby wypromować technologię. Akcja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem deweloperów gier i samych graczy.

Oculus Rift na Kickstarterze – rzeczywistość wirtualna kontratakuje - ilustracja #1

Kickstarterowa akcja sprzętu virtual reality Oculus Rift cieszy się ogromną popularnością. Pomysłodawca tego urządzenia zebrał prawie 800 tysięcy dolarów w kilkadziesiąt godzin, chociaż potrzebuje tylko 250 tysięcy na rozruch przedsięwzięcia. To oznacza, że najprawdopodobniej czeka nas powrót ery „rzeczywistości wirtualnej”, która zdaniem wielu twórców gier wzbogaci życie graczy o nowe doświadczenia. Technologię promuje między innymi John Carmack z id Software.

Projekt firmy Oculus to nowy zestaw do rzeczywistości wirtualnej skierowany do graczy. Jego autorzy chcą stworzyć urządzenie o wysokiej jakości, którego cena nie przestraszy przeciętnej osoby. W filmie reklamującym Oculus Rift producent tłumaczy, że nakładając te zaawansowane okulary zwiększamy znacznie pole widzenia w grach, co przekłada się na lepszą immersję. Rift gwarantuje też wysoką rozdzielczość oraz niskie opóźnienie w śledzeniu ruchów głowy.

Ciekawe jest to, że akcja nie polega na sprzedawaniu urządzenia. Firma Oculus zbiera pieniądze na zestawy deweloperskie Rift, które powędrują do producentów. Tylko w ten sposób uda się wypromować technologię i zapewnić sobie wsparcie gier. Przekazując mniejsze kwoty na rzecz przedsięwzięcia zyskujemy więc tylko upominki. Od 275 dolarów zaczynają się nagrody zawierające samo urządzenie – do własnoręcznego złożenia lub w postaci gotowej.

Wirtualną rzeczywistością interesuje się John Carmack – Doom III będzie pierwszym tytułem wspierającym Oculus Rift, dodawanym do zestawów deweloperskich. Sam pomysł podoba się też Cliffowi Bleszinskiemu z Epic Games, czy chociażby Gabe’owi Newellowi z Valve. Wsparcie dla projektu zapowiedział Markus „Notch” Persson z Mojang Specifications, autor Minecrafta. Producent zapewnił, że jeśli będzie to możliwe, zaimplementuje obsługę Rift w grach swojego studia.

Oculus Rift na Kickstarterze – rzeczywistość wirtualna kontratakuje - ilustracja #2

Czy rzeczywistość wirtualna stanie się nowym hasłem w branży gier? Trudno powiedzieć, bo nie znamy jeszcze możliwej ceny urządzenia i nie wiemy, jak wielu deweloperów potwierdzi swoje zainteresowanie konkretnymi grami. Nie da się jednak nie zauważyć, że w ostatnich miesiącach temat urządzeń VR, pokazywanych po raz pierwszy ponad 20 lat temu, powraca regularnie. Kickstarterowe konto producentów Oculus Rift zapełnia się też zaskakująco szybko.

  1. Oculus Rift na Kickstarterze
TWOIM ZDANIEM

Uważasz, że sprzęt virtual reality powróci do łask?

Może się sprawdzić jako sprzęt dodatkowy w stylu Kinecta.
31,5%
Z dzisiejszą technologią to może być rewolucja!
28%
Minie jeszcze wiele lat za nim VR będzie przydatne.
25,2%
VR to ślepy zaułek, nigdy nie zostanie spopularyzowane.
15,4%
Zobacz inne ankiety