Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 listopada 2008, 18:55

autor: Hed

Nowe zdjęcia i filmy z pecetowej wersji GTA IV

Firma Rockstar udostępniła nowe materiały z oczekiwanej pecetowej wersji jednego z największych hitów tego roku – Grand Theft Auto IV. Wśród nich wyróżniają się szczególnie filmy i zdjęcia prezentujące rozbudowany edytor wbudowany w grę, za pomocą którego będziemy mogli tworzyć własne produkcje filmowe. Co ciekawe, otrzymamy opcję umieszczania ich w internetowym serwisie dewelopera.

Firma Rockstar udostępniła nowe materiały z oczekiwanej pecetowej wersji jednego z największych hitów tego roku – Grand Theft Auto IV. Wśród nich wyróżniają się szczególnie filmy i zdjęcia prezentujące rozbudowany edytor wbudowany w grę, za pomocą którego będziemy mogli tworzyć własne produkcje filmowe. Co ciekawe, otrzymamy opcję umieszczania ich w internetowym serwisie dewelopera.

Nowe zdjęcia i filmy z pecetowej wersji GTA IV - ilustracja #1

Dowiedzieliśmy się, że wszyscy użytkownicy ekskluzywnego Rockstar Games Social Club grający w czwartą odsłonę Grand Theft Auto, otrzymają możliwość dzielenia się z innymi własnymi produkcjami wideo, wykonanymi za pomocą wspomnianego wyżej edytora. Autorzy zachęcają tym samym przyszłych graczy do eksperymentów i nagrywania własnych karkołomnych wyczynów, które potem, po odpowiedniej obróbce, będzie można wysłać w świat, licząc na wirtualną karierę reżyserską. Usługa wystartuje wraz z premierą gry, czyli 3 grudnia tego roku.

Do umieszczania filmów na stronie trzeba będzie otrzymać członkowstwo w klubie – ten przywilej dostępny będzie oczywiście dla osób, które zakupią oryginalną wersję gry i zarejestrują się w serwisie Rockstara, powiązując konto z usługą Games for Windows Live. Oglądać dzieła innych będą mogli już wszyscy, dzięki czemu zapewne powiększy się znacznie grono potencjalnych odbiorców. Co ciekawe, zarejestrowani twórcy filmów otrzymają możliwość wzięcia udziału w rozmaitych konkursach.

Nowe zdjęcia i filmy z pecetowej wersji GTA IV - ilustracja #2

Czym dokładnie będzie sam edytor? Jest to zapowiadana przez Rockstar ekskluzywna opcja dla wersji pecetowej gry, oferująca możliwość tworzenia filmów, przedstawiających ujęcia pochodzące bezpośrednio z rozgrywki zarówno w wersji dla pojedynczego gracza jak i w sieci. W momencie gdy podczas zabawy wydarzy się coś godnego uwagi, wystarczy więc, że wciśniemy F2 a ostatnie kilkadziesiąt sekund akcji, zostanie zgranych na dysk twardy. Długość nagranego w ten sposób jednorazowego materiału zależeć ma od ustawień i specyfikacji komputera jakim dysponujemy.

Później wystarczy odpalić edytor wideo, dostępny za pomocą telefonu komórkowego głównego bohatera. Będzie on oferował zestaw niezwykłych opcji – zmianę kąta kamery, dźwięku, ustawienia prędkości i głębi ostrości, oraz kilka efektów specjalnych (zabawę kolorami, czy dodanie wizualnych filtrów, jak np. klasyczną sepię). Prócz tego, zapowiadana jest możliwość łączenia kilku mniejszych fragmentów. Finalny produkt wyeksportujemy do popularnego formatu WMV (Windows Media Video). Więcej informacji oraz zestaw zdjęć przedstawiających interfejs edytora dostępnych jest na oficjalnej stronie gry.

Nowe zdjęcia i filmy z pecetowej wersji GTA IV - ilustracja #3

 

Zapowiada się więc świetna zabawa, bo forma całego przedsięwzięcia jest przednia. Sposób „wstecznego” nagrywania filmów, czy raczej powtórek, sprawia, że nie trzeba będzie tworzyć wyreżyserowanych i sztucznych ujęć, pełnych wartkiej akcji i zabawnych wypadków, lecz wystarczy w odpowiednich momentach wcisnąć jeden przycisk. Jak można przypuszczać, wszelkie niedociągnięcia artystyczne, wynikające ze spontanicznego charakteru ujęć, będzie można doszlifować opcjami edytora – sama zmiana ujęcia czy kąta kamery może być potężnym narzędziem postprodukcyjnym, niedostępnym dla klasycznych filmowych produkcji.

Całość w akcji zobaczyć możemy w prezentacji samego Rockstara, dostępnej na specjalnej stronie. Przedstawiono na niej 4 krótkometrażowe produkcje: Niko vs Niko, The Peeper, Liberty oraz Gutterballs, wszystkie oczywiście odpowiednio kontrowersyjne i wieloznaczne, jak przystało na każdą produkcję tego producenta. Co ważniejsze, pokazują one ogrom możliwości jakie prawdopodobnie otrzymamy za pomocą prostego interfejsu. Możemy oczekiwać, że wraz z premierą pecetowej wersji GTA IV nastąpił wzrost zainteresowania sztuką zwaną machinimą. Ich tworzenie nigdy nie było prostsze, nie wspominając już o opisywanym wyżej pełnym wsparciu ze strony twórców.

Nowe zdjęcia i filmy z pecetowej wersji GTA IV - ilustracja #4

 

Kolejną informacją jaka pojawiła się w sieci są wymagania sprzętowe jakich możemy się w związku z Grand Theft Auto IV spodziewać. Oczywiście już wcześniej prezentowaliśmy podobobną specyfikację.

Procesor: Quad Core 2.4 GHz / Phenom X3 2.1 GHz

Pamięć operacyjna: 2.5 GB

Karta grafiki: GeForce 8600 512MB / Radeon 3870 512MB

Dysk twardy: 18 GB (36-54 GB w przypadku dystrybucji elektronicznej)

Powyższe wymagania wydają się nie różnić od tych podanych jakiś czas temu, aczkolwiek zastanawiającą informacją jest konieczność posiadania 36-54 GB miejsca na dysku twardym, w przypadku instalowania gry w postaci elektronicznej. Dziś informowaliśmy, że gra pojawi się w usłudze Steam – czy będzie wymagała aż tak horrendalnej ilości miejsca na twardym dysku?

Nowe zdjęcia i filmy z pecetowej wersji GTA IV - ilustracja #5

Zainteresowanych tych tytułem odsyłamy także na oficjalną stronę projektu, gdzie zaprezentowano kilkadziesiąt nowych zdjęć, prezentujących kolejny ekskluzywny element wersji pecetowej, czyli podrasowaną grafikę. Prócz tego posiadacze komputerów osobistych mogą spodziewać się 32-osobowej rozgrywki sieciowej oraz możliwości wykreowania własnej stacji radiowej (Independence FM) z wykorzystaniem wybranych utworów.