Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 czerwca 2024, 10:49

Niegdysiejszy rywal Diablo kończy żywot. Decyzja twórców Wolcena nie spodobała się graczom

Wolcen miał być jednym z pretendentów do tronu zajmowanego przez Diablo, ale po 4 trudnych latach twórcy zamierzają wyłączyć multiplayer i zakończyć rozwój tej gry.

Źródło fot. Wolcen Team.
i

W ostatnich latach pojawiło się wiele tytułów, które próbowały lub próbują zrzucić serię Diablo z tronu hack’n’slashy. Niestety, tak jak nie każdy pomysł twórców piekielnej serii okazał się szczególnie udany, tak i nie wszyscy niedoszli pogromcy Diablo odnoszą sukcesy. Taki los spotkał Wolcen: Lords of Mayhem, które po ponad 4 latach wkrótce straci tryb wieloosobowy, choć nie tylko.

W ogłoszeniu opublikowanym w serwisie Reddit oraz na Steamie zespół Wolcen Studio poinformował, że po latach wydawania aktualizacji natrafili na „fundamentalne przeszkody, które uniemożliwiają dalsze ulepszanie gry w jej obecnym stanie technicznym”.

Dlatego od 3 września opcja gry wieloosobowej zostanie wyłączona, a tytuł nie będzie już rozwijany. To pozwoli twórcom skupić się na nowych projektach „przy zachowaniu w pamięci wszystkiego, czego nauczył ich Wolcen”.

Wolcen: uśmiercony i niedokończony

Reakcja graczy była do przewidzenia. Zaraz po ogłoszeniu pojawiły się liczne krytyczne uwagi na Steamie, i w efekcie pozytywne recenzje stanowią zaledwie 16% wszystkich opinii wystawionych przez użytkowników w ostatnich 30 dniach.

Fakt, tych recenzji nie jest dużo: zaledwie 163 przy ponad 61 tysiącach wszystkich opinii wystawionych od premiery na Steamie to zaledwie kropla w morzu. Sęk w tym, że już wcześniej fani Wolcena bynajmniej nie wychwalali gry pod niebiosa. Dość powiedzieć, że nawet po spojrzeniu na wszystkie recenzje prawie połowa z nich jest negatywna.

Jeśli to nie świadczy o stosunku graczy do obecnego stanu tytułu, komentarze pod nowym ogłoszeniem Wolcen Team nie pozostawiają złudzeń: wielu fanów nie ma dobrego zdania o Wolcen: Lords of Mayhem.

Według nich nadal nie można uznać tego tytułu za „ukończony”, a deweloperzy od dawna niewystarczająco wspierają grę. Ostatni duży patch ukazał się w listopadzie 2023 roku wraz z debiutem Wolcena na konsolach. Dlatego część internautów daje do rozumienia, że nie będzie wspierać przyszłych projektów dewelopera.

Poza tymi narzekaniami gracze apelują, by twórcy przynajmniej udostępnili lokalny tryb wieloosobowy.

  1. Recenzja gry Wolcen – diablo trudna miłość
  2. Wolcen: Lords of Mayhem – poradnik do gry

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej