Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 stycznia 2010, 10:23

autor: omadaha

Najlepsze gry przeglądarkowe 2009

Dzisiaj po raz piąty przyznano nagrody Browser Game of the Year. W głosowaniu zorganizowanym przez portal Galaxy News niezależne jury wybrało najlepszą grę przeglądarkową wydaną w 2009 roku i wskazało zwycięzców w 11 różnych kategoriach.

Dzisiaj po raz piąty przyznano nagrody Browser Game of the Year . W głosowaniu zorganizowanym przez portal Galaxy News niezależne jury wybrało najlepszą grę przeglądarkową wydaną w 2009 roku i wskazało zwycięzców w 11 różnych kategoriach.

Najlepsze gry przeglądarkowe 2009 - ilustracja #1

Pierwszy laur i tytuł „Browser Game of the Year 2009” zdobyła gra Wewaii (TG Nord). W opublikowanym na oficjalnej stronie uzasadnieniu decyzji jury możemy przeczytać, że jest to produkcja doskonale zbalansowana, umożliwiająca graczowi stopniowe poznawanie świata, a pod kątem grywalności przypominająca produkcje, które wymagają pobrania klienta. Poza otrzymaniem najważniejszej nagrody, Wewaii została także wyróżniona w kategorii „Game Design”, w której oceniano projekt gry, bohaterów i zasady rozgrywki.

Najlepsze gry przeglądarkowe 2009 - ilustracja #2
Wewaii (TG Nord)

Dwa wyróżnienia przyznano także grze Pirate Galaxy, która okazała się być najlepsza w kategorii „Presentation” (oprawa graficzna i dźwiękowa) i „Action” (najlepsza gra akcji). Zdaniem jury, w kategorii gier strategicznych konkurencję znacznie przewyższała Stone Age Kings, która dostała też nagrodę za najlepszą fabułę. Wśród produkcji niezależnych wyróżniono symulator golfa OGCOpen The Online Golf Challenge, który w rywalizacji o miano najlepszej gry sportowej pokonał między innymi dwa piłkarskie managery GOALstar Football Online Manager i Gerd Mueller's Perfect Goal.

Najlepsze gry przeglądarkowe 2009 - ilustracja #3
OGCOpen The Online Golf Challenge

Poza oficjalnymi nagrodami przyznanymi przez jury przeprowadzono także plebiscyt wśród internautów, w którym udział wzięło ponad 35 000 osób. Gracze mogli wybierać najlepsze gry przeglądarkowe przez dwa tygodnie (między 5 a 20 stycznia 2010). Selekcja odbywała się w trzech kategoriach, których wyznacznikiem była wielkość społeczności graczy. Zdaniem internautów najlepszym tytułem w kategorii „Duże gry” (powyżej 100 tysięcy graczy) okazał się być symulator gry w karty Goodgame Poker. Wśród produkcji, w które gra od 10 do 100 tysięcy internautów wybrano grę Supremacy 1914, a najlepszą „Mała grą” (mniej niż 10 tysięcy graczy) okazała się być Ondarun 2.

Najlepsze gry przeglądarkowe 2009 - ilustracja #4
Wolni farmerzy (MyFreeFarm)

Wśród tegorocznych zwycięzców znalazły się dwie gry, które dostępne są w polskiej wersji językowej. Pierwsza to symulator Wolni farmerzy (MyFreeFarm), drugą jest natomiast doceniony przez graczy, opracowany w wielu wersjach językowych Goodgame Poker (Goodgame Studios). Warto jednocześnie zaznaczyć, że choć już od dwóch lat nagrody mają charakter międzynarodowy to wciąż część z wybieranych przez jury tytułów dostępna jest tylko w jednej wersji językowej (zwykle niemieckiej).

Mimo niewielkiego stażu, przyznawane od 2005 roku nagrody Browser Game of the Year są obecnie najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie gier przeglądarkowych. Co roku głosowanie jury i przeprowadzany wśród internautów plebiscyt pozwalają zarówno graczom jak i pracownikom sektora internetowego zapoznać się z najciekawszą ofertą cieszącego się dużą popularnością rynku gier przeglądarkowych, a także sprawdzić jakie gry preferują internauci.

Pełna lista zwycięzców (nagrody jury)

Browsergame of the Year 2009: Wewaii (TG Nord)

Game Design: Wewaii (TG Nord)

Presentation: Pirate Galaxy (Splitscreen Studios)

Gameplay: Jump Jupiter (spotsonfire)

Story: Stone Age Kings (Gorilla Gaming)

Action: Pirate Galaxy (Splitscreen Studios)

Strategy: Stone Age Kings (Gorilla Gaming)

Role-Playing: Shakes & Fidget (Playa Games)

Sports: OGCOpen The Online Golf Challenge (Daniel Erbert/ Sebastian Suckow)

Business Sim: Gilde 1400 (Gameforge)

Casual: MyFreeFarm (upjers)

Indie Development: OGCOpen The Online Golf Challenge (Daniel Erbert/ Sebastian Suckow)

Nagrody publiczności

Duże gry: Goodgame Poker (Goodgame Studios)

Średnie gry: Supremacy 1914 (Bytro Labs)

Małe gry: Ondarun 2 (Onda Games)