Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 16 grudnia 2015, 10:03

Najlepsze gry mobilne z uniwersum Gwiezdnych wojen (m.in. Star Wars: Knights of the Old Republic)

W kolejnym przeglądzie omawiamy najlepsze mobilne gry z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mogą one umilić oczekiwania na polską premierę Przebudzenia Mocy.

Właśnie do kin w Stanach Zjednoczonych weszły Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, czyli najnowsza odsłona przebojowej serii filmowej. W Polsce na premierę musimy jeszcze poczekać do piątku, ale atmosfera szaleństwa udzieliła się już wszystkim fanom, a rodzime sklepy uginają się pod ciężarem różnych licencjonowanych produktów. Uznaliśmy więc, że to dobry moment, aby przypomnieć najlepsze gry mobilne osadzone w tym uniwersum.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Zaczynamy od bezdyskusyjnie najlepszej adaptacji tej marki, w jaką można zagrać na urządzeniach mobilnych. Star Wars: Knights of the Old Republic zadebiutowało dwanaście lat temu na pierwszą generację konsoli Xbox, ale ta produkcja studia BioWare świetnie przeszła próbę czasu. Tytuł wciąż robi świetne pierwsze wrażenie za sprawą osadzenia akcji kilka tysięcy lat przed filmową sagą, co zapewnia świeże tło akcji. Oczywiście, nic by z tego nie wyszło, gdyby nie bardzo dobre mechanizmy rozgrywki. Autorzy postawili tutaj na sprawdzone strategiczne bitwy z aktywną pauzą, a świat został gęsto zapełniony ciekawymi misjami.

Dodatkową zaletą jest dopracowany scenariusz, z jednym z najlepszych niespodziewanych zwrotów akcji w historii naszej branży. Do tego autorom sprawnie wyszła konwersja. Grafika już nikogo nie zachwyci, ale wciąż jest przyzwoita, a interfejs dotykowy jest zaskakująco dobry, biorąc pod uwagę, że projektowano go pierwotnie z myślą o padach.

Angry Birds Star Wars II

Przed premierą pomysł skrzyżowania Gwiezdnych wojen ze Wściekłymi ptakami wydawał się karkołomny, ale w rzeczywistości okazał się strzałem w dziesiątkę. Studio Rovio opracowało dwie odsłony serii, a my polecamy tutaj tę drugą, czyli Angry Birds Star Wars II, gdyż oferuje ona znacznie szerszy zakres tematyczny, odwołując się do sześciu odsłon filmowej sagi.

Zabawa przypomina to, co oferuje większość gier z tej serii. Wystrzeliwujemy więc za pomocą procy tytułowe ptaki w sposób, który pozwala eliminować wrogów i burzyć chroniące ich struktury. Za pociski robią tutaj upierzone parodie postaci ze srebrnego ekranu – gra oferuje ich ogromną ilość, a każdy z tych bohaterów dysponuje unikalnymi zdolnościami specjalnymi. To właśnie ta różnorodność sprawia, że Angry Birds Star Wars II jest jedną z najlepszych części cyklu studia Rovio, a produkcji pomaga także to, że posiada dobrze zbilansowany system free-to-play, czego nie da się powiedzieć o najnowszych tytułach fińskiego zespołu.

Star Wars: Heroes Path

Z kolei Star Wars: Heroes Path to jedyna dostępna na rynku mobilnym gra logiczna osadzona w realiach tego uniwersum. Produkcja przerabia fabułę czwartego epizodu na serię map, w których zadaniem gracza jest dotarcie od punktu startowego do mety. Odbywa się to w trybie turowym: po drodze do celu musimy omijać zagrożenia oraz gromadzić przedmioty.

Produkcja na pierwszy rzut oka może przypominać strategię, ale w rzeczywistości każdy poziom to jedna duża łamigłówka i całość najprościej opisać jako łatwiejszą wersję Lara Croft GO. Gra jest bardzo ładnie wykonana i oferuje sporo dobrej zabawy. W praktyce największym problemem jest niski poziom trudności. Opracowano ją bowiem z myślą o dzieciach, więc dorośli w szybkim tempie przebiją się przez całą kampanię.

Lego Star Wars: The Complete Saga

Duże wrażenie robi Lego Star Wars: The Complete Saga. Zgodnie z tytułem, gra przerabia na znany i lubiany format przygodowych gier akcji Lego wszystkie sześć odsłon filmowej sagi. Za darmo możemy pobrać adaptację pierwszej części, a kolejne dokupujemy w ramach mikropłatności. Tradycyjnie otrzymujemy mechanikę zabawy opierającą się głównie na walce z hordami przeciwników, z okazjonalnymi sekcjami platformówkowymi i logicznymi.

Dużą zaletą jest tutaj potężna galeria ponad stu postaci, z których każda posiada unikalne umiejętności. Ponadto autorzy zadbali o spory zestaw mini gierek i specjalnych trybów rozgrywki. Dzięki temu Lego Star Wars: The Complete Saga starcza spokojnie na kilkadziesiąt godzin i każda z nich daje dużo radości.

Star Wars Pinball

Studio Zen wyspecjalizowało się w tworzeniu mobilnych adaptacji automatów typu pinball i w tej kategorii nie ma żadnej konkurencji, a Star Wars Pinball to jedno z najlepszych dzieł tego zespołu. Gra rekonstruuje klasyczne stoły, wzbogacając je licznymi elementami trójwymiarowymi. Nie wpływają one w większości na rozgrywkę, ale skutecznie urozmaicają stronę wizualną. To bardzo dobrze, bo cały ten wizualny splendor jest jedynie dodatkiem. Produkcja broni się przede wszystkim świetnie skonstruowanymi mechanizmami zabawy i wyśmienitymi stołami. Jeśli lubcie ten rodzaj zabawy to trudno o lepszą propozycję na rynku mobilnym.

Star Wars Rebels: Missions

Fanom platformówek polecamy Star Wars Rebels: Missions. Zgodnie z tytułem, gra bazuje na emitowanym obecnie serialu animowanym, ale spokojnie można się nią cieszyć bez znajomości telewizyjnego pierwowzoru. Autorzy przygotowali pokaźny zestaw różnorodnych misji, podczas których wykonujemy głównie różnorodne zadania sabotażowe.

Nie ma tutaj nic, czego byśmy wcześniej nie widzieli w innych platformówkach, ale wszystkie te elementy Star Wars Rebels: Missions realizuje w bardzo dobrym stylu. Każdy grywalny bohater ma odmienne umiejętności, mapy zostały ciekawie zaprojektowane, sterowanie jest bezbłędne, a do tego gra oferuje dobrze sprawdzający się w akcji system walki.

Star Wars: Galactic Defense

Wśród gier mobilnych opartych na licencji Gwiezdnych wojen nie mogło oczywiście zabraknąć strategii typu tower defense. Gra otrzymała tytuł Star Wars: Galactic Defense i nie odbiega od standardów gatunku. Zadaniem gracza jest więc powstrzymywanie kolejnych fal atakujących wrogów przed zniszczeniem bazy. W tym celu budujemy na poboczach dróg różnorodne struktury obronne. Możemy także stawiać baraki szkolące żołnierzy, którzy potem wybiegają na trasę walczyć z agresorami.

Star Wars: Galactic Defense nie rewolucjonizuje swojego gatunku, ale jest to bardzo solidny tower defense. Oferuje sporą różnorodność budynków, ulepszeń i wrogów, ciekawe mapy oraz bardzo dobrze zbalansowany poziom trudności. To tego system free-to-play jest tutaj stosunkowo łagodny i spokojnie da się grać bez wydawania prawdziwych pieniędzy.

Star Wars Journeys: Beginnings

Na koniec chcemy Wam polecić coś odmiennego. Star Wars Journeys: Beginnings stanowi aplikację, w której interaktywny album z narracją i licznymi ciekawostkami połączono ze sporym zestawem mini gierek odtwarzających słynne sceny z filmów. Różnorodność wyzwań jest bardzo duża – możemy m.in. brać udział w wyścigach, toczyć turowe bitwy czy rozgrywać zręcznościowe potyczki na arenach przeciwko kolejnym falom wrogów. Do tego autorzy umożliwili kolekcjonowanie osiągnięć, zarówno w albumach, jak i mini gierkach.

Jedyną poważną wadą Star Wars Journeys: Beginnings jest to, że obejmuje tylko trzy pierwsze epizody kinowej sagi.