Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 9 czerwca 2014, 12:45

autor: Adrian Werner

Monument Valley, Trials: Frontier i inne – przegląd najlepszych gier maja na Androida

W przeglądzie najlepszych majowych produkcji na Androida omawiamy m.in. gry logiczne Monument Valley i Icebreaker: A Viking Voyage, strategię tower defence OTTTD, zabawnego RPG-a Tiny Dice Dungeon oraz grę wyścigową Trials: Frontier.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytuły, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android.

Monument Valley

Użytkownicy Androida doczekali się wreszcie własnej wersji jednej z najlepszych produkcji na iOS tego roku – mowa oczywiście o Monument Valley. Jest to śliczna gra logiczna, w której prowadzimy księżniczkę przez serię planszy o surrealistycznej architekturze. Świat, który zwiadzamy ukazany został w rzucie izometrycznym, a autorzy tak zaprojektowali poziomy, aby wykorzystywały iluzje optyczne, tworząc budynki, które nie mogłyby istnieć w świecie rzeczywistym. Umożliwiło to opracowanie serii oryginalnych oraz wymagających zagadek logicznych, do rozwiązania których potrzeba dobrej wyobraźni przestrzennej. Jeśli kupicie tylko jedną grę z maja, niech będzie to właśnie Monument Valley.

Monument Valley na Google Play (15 zł)

Gra dostępna również na iOS

Recenzja Monument Valley - przepyszne zabawy perspektywą

Bridge Constructor Medieval

Warto także zwrócić uwagę na grę logiczną Bridge Constructor Medieval, w której zajmujemy się budową średniowiecznych mostów. Cała zabawa oparta jest na bardzo realistycznym silniku fizycznym, biorącym pod uwagę nie tylko kształt konstrukcji, ale także obciążenia oraz wytrzymałość materiałów. Przeniesienie akcji w przeszłość dało marce zastrzyk świeżej krwi i pozwoliło na wprowadzenie znacznie ciekawych misji niż w poprzednich odsłonach. Dobrym tego przykładem są np. oblężenia.

Bridge Constructor Medieval na Google Play (8 zł)

Gra dostępna również na iOS

OTTTD

Miłośnikom strategii typu tower defense polecamy grę OTTTD. To dopracowany przedstawiciel tego gatunku, z dobrze zbalansowanymi wieżyczkami i starannie zaplanowanymi poziomami. Pewną świeżość zapewniają produkcji rozbudowane elementy RTS-owe w postaci oddanych pod nasze bezpośrednie rozkazy trzech bohaterów, z których każdy posiada własny zestaw umiejętności oraz unikalne drzewko rozwoju. Ponadto całość jest wybornie brutalna – przeciwnicy są wręcz rozsmarowywani po mapach, a pod koniec bitwy ich krwi oraz kawałków ciał jest tak dużo, że czasem trudno dostrzec pod nimi pierwotny kształt poziomu.

OTTTD na Google Play(9 zł)

Gra dostępna również na iOS

CastleStorm: Free to Siege

Z kolei CastleStorm: Free to Siege to mocno przerobiona i solidnie rozbudowana konwersja konsolowego przeboju z Xboksa 360. Gra stanowi mieszankę zręcznościówki, gry logicznej oraz strategii. Ma każdej mapie naszym zadaniem jest obrona własnego zamku i zniszczenie twierdzy przeciwnika. W tym celu posługujemy się balistą wystrzeliwującą różnorodne pociski. Ten aspekt przypomina serię Angry Birds, a rządzi nim realistyczny silnik fizyczny. Jednocześnie za zgromadzone złoto możemy także szkolić wojska i wypuszczać je na pole bitewne. Ponadto istnieje również opcja wysłania bohatera, którym sterujemy niczym chodzonych bijatykach. Wszystkie te elementy zostały płynnie połączone, a efekt końcowy potrafi zapewnić sporo dobrej zabawy.

">CastleStorm - Free to Siege na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

Tiny Dice Dungeon

Miłośnikom nietypowych RPG-ów polecamy zainteresowanie się grą Tiny Dice Dungeon. Sprowadza ona swój gatunek do czystej esencji w postaci eksplorowania lochów i walki z potworami. Same bitwy przypominają popularną w kasynach grę w kości. Początkowo mechanika wydaje się całkowicie losowa, ale po dłuższej zabawie okazuje się mieć zaskakująco dużo głębi, a przede wszystkim mocno wciąga. Ponadto mocną stroną tego tytułu jest wspaniałe poczucie humoru autorów, którzy co chwila naśmiewają się z najbardziej oklepanych schematów gatunku fantasy, w tym zwłaszcza z pecetowych i konsolowych RPG-ów.

Tiny Dice Dungeon na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

Icebreaker: A Viking Voyage

Innym przebojem z iOS, który wreszcie doczekał się konwersji na Androida jest Icebreaker: A Viking Voyage. Czekaliśmy prawie rok, ale było warto. Jest to bowiem jedna z najlepszych gier logicznych zeszłego roku. Zabawa sprowadza się do prób uwalniania wikingów i transportowania ich na nasz statek. Jedynym narzędziem w ręku gracza jest palec, którym może swobodnie ciąć na kawałki lód, liny oraz inne słabe materiały. Te proste zasady zostały wykorzystane do opracowania niezwykle bogatego i różnorodnego zestawu wyzwań logicznych. Co chwila wprowadzany jest jakiś nowy element, który wymusza wymyślenie nowych strategii. Warto podkreślić, że wszystko to podano z wybornym poczuciem humoru.

">Icebreaker: A Viking Voyage na Google Play (7 zł)

Gra dostępna również na iOS

Conquest of Elysium 3

Osoby szukające na Androidzie prawdziwie hardcorowych produkcji powinny zwrócić uwagę na turową strategię Conquest of Elysium 3, będącą konwersją udanej, choć bardzo niszowej pozycji pecetowej. Podczas zabawy eksplorujemy świat i toczymy bitwy, a cała frajda kryje się w odpowiednim dobieraniu armii, ekwipunku oraz umiejętności specjalnych bohaterów. Klas postaci jest siedemnaście, potworów dziesiątki, a przedmiotów setki, więc kombinacji są tysiące, a odkrywanie najskuteczniejszych nie należy do łatwych zadań. To nie jest produkcja dla każdego. Grafika jest niemalże symboliczna, ale gra wynagradza to rozbudowanymi mechanizmami rozgrywki.

">Conquest of Elysium 3 na Google Play (30 zł)

Trials: Frontier

Ostatnią produkcją z maja, którą chcemy Wam polecić jest Trials: Frontier, które łączy elementy gry wyścigowej z platformówką. Seria ta jest doskonale znana graczom pecetowym i konsolowym, ale do tej pory omijała urządzenia mobilne. Wykorzystali to inni deweloperzy tworząc niezliczone klony, a teraz wreszcie na Androida zawitał oryginał. Autorzy poszli godną pochwały drogą i zamiast próbować konwertować istniejące odsłony stworzyli nową grę, od podstaw opracowaną z myślą o ekranach dotykowych. Rezultat jest odrobinę uproszczony, ale i tak robi duże wrażenie. Grafika urzeka kreskówkowym klimatem, sterowanie jest bardzo czułe, a zawartość bogata i pomimo zastosowania modelu free-to-play nie wymagająca wydawania prawdziwych pieniędzy. Zamiast tego wszystko da się przyjemnie odblokować rozgrywką, bez konieczności grindowania.

">Trials: Frontier na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS