Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lutego 2014, 08:37

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Minecraft na PC w rękach 14 mln graczy

Triumfalny pochód Minecrafta trwa nadal. Komputerowa wersja hitu studia Mojang trafiła do ponad 14 mln graczy, a łączna sprzedaż wszystkich wersji przekroczyła 35 mln egzemplarzy. W kolejce na rynkowy debiut czekają jeszcze edycje na PlayStation Vita, PlayStation 4 oraz Xboksa One, więc popularność gry z pewnością wzrośnie.

Jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat – Minecraft – w ogóle nie traci na popularności. Zaledwie kilka dni temu donosiliśmy o milionie egzemplarzy sprzedanych na konsoli PlayStation 3 (wynik osiągnięto w około 5 tygodni), a tu wersja PC-towa dotarła już do ponad 14 mln osób. O fakcie tym poinformowano zarówno na Twitterze, jak i na oficjalnej stronie, na której specjalny licznik cały czas pokazuje aktualną liczbę. Jeżeli podsumujemy sprzedaż na wszystkich platformach sprzętowych, to otrzymamy ponad 35 mln (14 mln na PC, 10 mln na Xboksie 360, 10 mln na urządzeniach mobilnych oraz 1 mln na PS3). Nie są to jednak do końca aktualne dane, gdyż o popularności Pocket Edition (iOS i Android) po raz ostatni informowano w kwietniu 2013 roku. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że obecnie liczba ta jest znacznie większa.

Minecraft przekracza kolejny próg, a Notch nie potrafi grać w LEGO na PlayStation 4.
Minecraft przekracza kolejny próg, a Notch nie potrafi grać w LEGO na PlayStation 4.

Końca triumfalnego marszu Minecrafta nie widać. Produkcja już teraz dostępna jest na większości najpopularniejszych platform sprzętowych, a przypominam, że ma się pojawić także na PlayStation 4, PlayStation Vita oraz Xboksie One. Niewykluczona jest również wersja na Wii U, która ponoć zadebiutuje na rynku latem bieżącego roku, przy czym Markus „Notch” Persson, „ojciec” produkcji, zaprzecza, by takowa była obecnie w planach. Można jednak śmiało zakładać, że i bez niej w tym roku uda się przekroczyć magiczną barierę 40 mln sprzedanych egzemplarzy.

Minecraft na PC w rękach 14 mln graczy - ilustracja #2Minecraft to sandbox FPP stworzony przez szwedzkie studio Mojang. Tytuł zadebiutował na komputerach PC w listopadzie 2011 roku, przy czym dostęp do gry można było uzyskać już wcześniej, gdyż twórcy sprzedawali swój projekt od 2009 roku, kiedy to pojawiła się wersja alfa. Edycja dedykowana urządzeniom mobilnym ukazała się w 2011 roku, a w maju 2012 roku odbyła się premiera na Xboksie 360. Na PlayStation 3 produkcja zadebiutowała w grudniu 2013 roku.

Minecraft to swego rodzaju nowoczesne wcielenie klocków LEGO, dzięki któremu gracze mogą podróżować po otwartym, wirtualnym świecie, umożliwiającym szereg różnorakich aktywności, z których prym wiedzie budowanie. System gry pozwala na wykonywanie niezbędnych narzędzi, broni, a nawet mebli oraz stawiania wymyślnych konstrukcji, które ograniczane są w zasadzie tylko przez wyobraźnię grającej osoby.