Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2021, 18:32

Gracz Minecrafta idzie od 10 lat do celu oddalonego o 12,5 tys. km. Dojdzie, gdy zostanie dziadkiem

Ponad 10 lat, 816 epizodów i 5 tysięcy kilometrów na piechotę to efekt dotychczasowej podróży youtubera KurtJMaca w grze Minecraft. A to nawet nie połowa drogi, która doprowadzi go do legendarnych Far Lands.

Najważniejsze informacje:
  1. youtuber KurtJMac od ponad 10 lat podróżuje w Minecrafcie 1.7.3 do abstrakcyjnych Far Lands;
  2. gracz przemierzył prawie 5 z 12,5 tys. kilometrów dzielących go od celu w ramach 816 epizodów serii Far Lands or Bust.

O pasji i poświęceniu (lub po prostu uporze) graczy Minecrafta mogliśmy się przekonać wielokrotnie. Zwykle przybierało to formę ogromnych lub skomplikowanych konstrukcji, które były owocem wielu dni, tygodni czy nawet lat pracy. Jednakże pewien gracz pokazał swoje oddanie produkcji studia Mojang w inny sposób. KurtJMac w ciągu 10 lat przebył prawie 5 tys. kilometrów w świecie Minecrafta w drodze do odległych Far Lands.

Za lądami, które znamy

Wbrew nazwie, Odległe Ziemie to nie kraina per se, lecz… błąd techniczny z wczesnych wersji Minecrafta. Otóż przed pojawieniem się aktualizacji 1.8 we wrześniu 2014 roku świat gry – w teorii nieograniczony – miał problem z generowaniem co bardziej odległych krańców mapy. W efekcie po przejściu określonego dystansu od lokacji startowej oczom graczy ukazywały się dziwaczne struktury.

Te niezwykłe krainy fani ochrzcili mianem Far Lands, a ich sława sprawiła, że termin ten został zaadaptowany przez twórców Minecrafta. Nawet teraz, blisko siedem lat po załataniu błędu, gracze celowo modyfikują rozgrywkę, by dotrzeć od Odległych Ziem (albo i ich jeszcze odleglejszych sąsiadów). Nazwa trafiła także do fabularnego Minecraft: Story Mode, ale też do Super Smash Bros. Ultimate jako nazwa ścieżki bohaterów Minecrafta w trybie Classic.

Gracz Minecrafta idzie od 10 lat do celu oddalonego o 12,5 tys. km. Dojdzie, gdy zostanie dziadkiem - ilustracja #1
Far Lands na stałe trafiło do kanonu Minecrafta.

Minecraft: Najdłuższa podróż

Fenomen Odległych Ziem to zasługa czegoś więcej niż tylko abstrakcyjnych krajobrazów. Do legendy, zgodnie z nazwą, przyczyniła się także znaczna odległość. Aby dotrzeć do Far Lands, gracz musiał przebyć około 12,5 miliona bloków, co przelicza się na ponad 12 tysięcy kilometrów. Oczywiście nie był to problem dla dosłownie fruwających i teleportujących się po całej mapie modderów, a z tej ostatniej opcji w Netherze mogli skorzystać także szeregowi gracze. Bez tego podróż trwałaby absurdalnie długo (nie mniej niż 820 godzin, a i to tylko w przypadku zupełnie płaskiego świata). Ponadto wycieczkę uprzyjemnia efekt „rwania się” krajobrazu na skutek malejącej precyzji gry w ustalaniu pozycji gracza przy coraz wyższych liczbach współrzędnych.

Gracz Minecrafta idzie od 10 lat do celu oddalonego o 12,5 tys. km. Dojdzie, gdy zostanie dziadkiem - ilustracja #2
Nie, to nie kreacja szaleńca. Tak wygląda typowy krajobraz Far Lands.

Znalazła się jednak osoba, która podjęła się tego – wedle słów Markusa Perssona, twórcy Minecrafta – niemożliwego wyzwania. Kurt J. Mac (szerzej znany jako KurtJMac) rozpoczął w 2011 roku długą wędrówkę w jednym celu: by dotrzeć do Far Lands bez korzystania z żadnych ułatwień. Po ponad 10 latach ma za sobą prawie 5 tys. kilometrów oraz rekord Guinnessa dla „Najdłuższej podróży w Minecrafcie”, oczywiście na wersji 1.7.3 Minecrafta (ostatniej wydanej przed debiutem aktualizacji 1.8). Swoją wyprawę publikuje w ramach sezonów „serialu” Far Lands or Bust, z których ostatni zakończył się pod koniec marca. KurtJMac ponownie ruszy w podróż w maju.

Powoli, ale z celem (charytatywnym)

Oddanie KurtJMaca na pewno imponuje. Trzeba jednak uczciwie dodać, że bynajmniej nie będzie on pierwszą osobą, która dotrze do Far Lands na piechotę (albo łódką, jeśli zaszła taka potrzeba). Już w czerwcu 2020 roku sztuka ta udała się internaucie znanemu jako KiloCrazyMan, i to po niecałym roku. Nieco później (i też znacznie szybciej od twórcy serii Far Lands or Bust) do Odległych Ziem przybył także youtuber o pseudonimie Eckwall, a tu i ówdzie można znaleźć nagrania bądź transmisje innych osób, które w krótkim czasie zaszły o wiele dalej niż KurtJMac (aczkolwiek niekoniecznie dotarły do celu). Po części wynika to z zastosowania pomocnych technik (na przykład ciągłego wsiadania do łódki i wysiadania z niej w celu zachowania większej prędkości), ale też z o wiele dłuższych dziennych sesji z grą (ponad 2-godzinnych w porównaniu do 30-minutowych epizodów Far Lands or Bust).

Niemniej KurtJMac wciąż cieszy się sporą renomą wśród graczy Minecrafta. Już fakt, że to od niego zaczął się trend na wyprawy do Odległych Ziem, jest dla wielu wystarczającym powodem do uwielbienia. Jednakże seria Far Lands or Bust to nie tylko ciekawostka dla fanów kanciastego sandboksa. To także akcja charytatywna, w ramach której zebrano około 450 tysięcy dolarów. W tym kontekście nikt chyba nie może narzekać na powolne tempo, w jakim KurtJMac zmierza do Odległych Ziem. Co – sądząc po dotychczasowych 816 epizodach – przełoży się pewnie na ponad tysiąc kolejnych odcinków serii Far Lands or Bust.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej