Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2021, 17:10

autor: AlexB

Hellish Quart najlepiej ocenianą polską grą początku 2021 roku na Steam; Outriders najpopularniejszą

Końca dobiegł pierwszy kwartał 2021 roku. W tym okresie na rynku pojawiło się, czy to w pełnej wersji, czy we wczesnym dostępie, kilka polskich produkcji. Jak radziły sobie wybrane z nich na Steamie? Przygotowaliśmy dla Was mały przegląd.

Czas biegnie nieubłaganie. Wydawałoby się, że dopiero co świętowaliśmy początek nowego roku, a za nami już pierwszy jego kwartał. W okresie tym swoje debiuty, zarówno w pełnych wersjach, jak i w ramach wczesnego dostępu, zaliczyło całkiem sporo mniejszych bądź większych gier. Wśród nich nie zabrakło produkcji pochodzących z naszego kraju. Jak sobie one radzą na rynku? Odpowiedź na to pytanie po części mogą dawać dane prosto z platformy Steam. Postanowiliśmy przeanalizować niektóre z nich dotyczące kliku wybranych polskich pozycji, które miały swoją premierę między styczniem a marcem 2021 roku (z jednym niewielkim wyjątkiem). Nie przedłużając zatem, zapraszamy do krótkiego przeglądu.

The Medium

 1. Data premiery: 28.01.2021 r.
 2. Platformy: PC, Xbox Series X/S
 3. Liczba opinii na Steam: 3 417 (z czego 88% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 2 765
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 75

Najnowsza produkcja studia Bloober Team spotkała się z całkiem ciepłym przyjęciem ze strony mediów branżowych. Ich entuzjazm podzielili również gracze na Steamie, którzy zostawili głównie pozytywne opinie. Chwalą oni między innymi niezwykły klimat całości oraz opowiadaną historię.

Jeśli chodzi o liczby graczy bawiących się w tytule jednocześnie, to nigdy nie były one jakoś wybitnie imponujące. Szczyt został osiągnięty w dniu premiery i wynosił 2 765 osób. Trzeba jednak pamiętać, że tytuł jest dostępny także w ramach abonamentu Xbox Game Pass, więc zapewne spora część „pecetowców” wybrała ten sposób, by zagrać w tę pozycję. Później cyfry zaczęły gwałtownie spadać, co jednak raczej nie jest niczym specjalnie dziwnym w przypadku dość krótkiej produkcji singlowej nastawionej na fabułę.

Hellish Quart

 1. Data premiery (wczesny dostęp): 16.02.2021 r.
 2. Platformy: PC
 3. Liczba opinii na Steam: 1 766 (z czego 94% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 755
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 90

Hellish Quart jest produkcją dość specyficzną. Jej twórcy, ekipa ze studia Kubold, postawili sobie ze cel jak najwierniejsze odwzorowanie pojedynków na broń białą. Wyszło to im całkiem nieźle, przynajmniej zdaniem użytkowników Steama. Chwalą oni nie tylko dający sporo satysfakcji model walki, ale również chociażby oprawę wizualną, animację oraz generalny klimat.

Trzeba jednak pamiętać, że Hellish Quart na obecnym etapie produkcji nie posiada zbyt wiele zawartości. Jest to jeden z elementów wpływających na fakt, że liczby osób grających jednocześnie w ten tytuł nie są specjalnie imponujące.

Rustler

 1. Data premiery (wczesny dostęp): 18.02.2021 r.
 2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
 3. Liczba opinii na Steam: 191 (z czego 75% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 225
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 37

Rustler od studia Jutsu Games kusi wizją średniowiecza „z przymrużeniem oka” w stylu cyklu GTA (inspiracji którym sami twórcy nie ukrywają). Liczby osiągane przez wczesną wersję tego tytułu jak na razie nie należą jednak do imponujących. Z czego to wynika? Graczy odstraszać może chociażby niepełna zawartość oraz całkiem wysoka cena (do 22 kwietnia pozycję tę można zakupić za 71,99 złotego; później będzie ona kosztowała 89,99 złotego).

Większość osób, które zdecydowały się nabyć ten tytuł i zostawić swoją opinię na Steamie, ocenia go jednak pozytywnie. Do gustu przypadł im przede wszystkim specyficzny humor produkcji, pełen nawiązań do najróżniejszych dzieł popkulturowych.

Lust from Beyond

 1. Data premiery: 11.03.2021 r.
 2. Platformy: PC
 3. Liczba opinii na Steam: 1 302 (z czego 84% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 1 310
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 198

Można zarzucać, że ekipa z Movie Games Lunarium ze swoim Lust from Beyond próbuje żerować na najniższych instynktach graczy. Ten erotyczny horror najwyraźniej jednak przypadł do gustu użytkownikom Steama. W swoich opiniach chwalą oni chociażby ogólną atmosferę produkcji, mogącą w pewnym sensie przywodzić na myśl dzieła H.P. Lovecrafta.

Co się natomiast tyczy liczby grających jednocześnie, to mamy dość podobny przypadek co z The Medium (co raczej nie powinno dziwić, gdyż to również jest singlowa produkcja nastawiona na fabułę). Szczyt nastąpił w dniu premiery, a później wyniki zaczęły sukcesywnie spadać.

Mr. Prepper

 1. Data premiery: 18.03.2021 r.
 2. Platformy: PC
 3. Liczba opinii na Steam: 1 743 (z czego 83% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 6 911
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 1 339

Mr. Prepper od studia Rejected Games stanowi istny raj dla wszystkich osób lubujących się w snuciu planów, w jaki sposób ustrzec się przed nuklearną zagładą. Przy okazji pozycja ta stanowi całkiem udaną grę przygodowo-symulacyjną, o czym mogą świadczyć oceny użytkowników na Steamie. Doceniają oni między innymi dość interesującą tematykę, wymagający poziom trudności i fakt, że całość potrafi bardzo wciągnąć.

Formuła tytułu sprzyja także powrotom do niego. Dzięki temu od dnia premiery w szczytowych momentach kolejnych dni jednocześnie bawi się w nim ponad 1000 osób.

Paradise Lost

 1. Data premiery: 24.03.2021 r.
 2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
 3. Liczba opinii na Steam: 463 (z czego 80% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 367
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 45

Debiutancka przygodówka studia PolyAmorous zaliczyła udany debiut na Steamie – zakupiono ją ponad 12 tysięcy razy. Same liczby jednak nie do końca to oddają. W szczytowym momencie na platformie firmy Valve jednocześnie bawiło się w niej jedynie 367 osób. Miało to miejsce w okolicach premiery, a w kolejnych dniach sumy te mocno zaczęły spadać. Znów możemy to zgonić na fakt, że jest to liniowa produkcja z zamkniętą fabułą.

Osoby, które zdecydowały się uruchomić tę grę za pośrednictwem platformy Steam, w większości ją chwalą. Do gustu przypadł im przede wszystkim świat wykreowany przez twórców, w którym II wojna światowa trwała przez 20 lat, i interesujący projekt głównego miejsca akcji, gdzie zaawansowana technologia miesza się ze słowiańskimi mitami.

The Tenants

 1. Data premiery (wczesny dostęp): 25.03.2021 r.
 2. Platformy: PC
 3. Liczba opinii na Steam: 1 506 (z czego 87% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 4 583
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 2 101

Wynajmowanie mieszkań lokatorom potrafi być zarówno źródłem przyzwoitej gotówki, jak i nieustannych utrapień. Oddawać to stara się The Tenants od studia Ancient Forge. Znalazła ona swoją niszę i przypadła do gustu wielu użytkownikom Steama. Ich zdaniem produkcja jest wciągająca, w miarę prosta do opanowania i daje spore pole do popisu dla projektantów wnętrz.

Patrząc na dane dotyczące The Tenants, bardzo dobrze widać także, że gracze całkiem chętnie wracają do tego tytułu. Codziennie w szczytowych momentach ma go uruchomionych około 2 tysiące osób.

Danger Scavenger

 1. Data premiery: 25.03.2021 r.
 2. Platformy: PC, Nintendo Switch
 3. Liczba opinii na Steam: 72 (z czego 75% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 12
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 5

Skromna, niezależna produkcja typu roguelite od studia Star Drifters. Zdecydowanie nie należy ona do pozycji, które podbiły Steama. Od dnia premiery pełnej wersji w tym samym momencie w tytule za pośrednictwem platformy firmy Valve bawiło się najwięcej... 12 osób. Natomiast szczyt wszech czasów, osiągnięty jeszcze, gdy produkcja była we wczesnym dostępie, wynosi 40 graczy.

Na pocieszenie pozycji udało się zebrać całkiem przyzwoite opinie na Steamie. Pochwał doczekały się między innymi przyjemna rozgrywka i oprawa wizualna.

Mech Mechanic Simulator

 1. Data premiery: 25.03.2021 r.
 2. Platformy: PC
 3. Liczba opinii na Steam: 237 (z czego 77% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 609
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 67

Mech Mechanic Simulator od studia Polyslash daje szansę spełnienia marzenia o pracy przy ogromnych, futurystycznych maszynach kroczących. Liczby osiągnięte przez tę produkcję nie przyprawiają jednak o zawrót głowy. W szczytowym momencie w tytule bawiło się jednocześnie grubo mniej niż 1000 osób.

W większości użytkownicy Steama wystawili grze dobre opinie. Zaznaczyli oni, że pozycja jest w stanie zapewnić kilka chwil relaksu, lecz ostrzegają, że z czasem może się ona stać nużąca.

Outriders

 1. Data premiery: 1.04.2021 r.
 2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 5
 3. Liczba opinii na Steam: 24 523 (z czego 65% pozytywnych)
 4. Największa liczba osób grających jednocześnie (via SteamDB): 125 143
 5. Największa liczba osób grających jednocześnie w ostatnich 24 godzinach (via SteamDB): 95 645

Na koniec mamy dla Was wspomniany na wstępie wyjątek od reguły. Teoretycznie bowiem Outriders zadebiutowało już w drugim kwartale 2021 roku. Warto się jednak przyjrzeć, jak najnowsze dzieło studia People Can Fly wypada na tę chwilę na tle innych tegorocznych polskich premier. Nie da się ukryć, że jest to największy hit komercyjny z nich wszystkich. W szczytowym momencie za pośrednictwem samego tylko Steama w tytule bawiło się przeszło 125 tysięcy osób. Liczba ta w poszczególnych dniach wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Mimo tych bardzo przyzwoitych wyników Outriders jest jednocześnie najgorzej ocenianą na Steamie pozycją ze wszystkich tu wymienionych. Gracze narzekają głównie na stan techniczny tytułu, w tym problemy ze znikającym ekwipunkiem. Dostrzegają jednak potencjał drzemiący w tej pozycji i wierzą, że z czasem zostanie ona naprawiona oraz odpowiednio rozwinięta.

Podsumowując, jeśli chodzi o Steama, to miniony kwartał był całkiem przyzwoity dla polskiej branży gier. Z jednej strony mamy komercyjny sukces w postaci Outriders, a z drugiej nieco mniejsze produkcje, trafiające jednak w odpowiednie nisze, jak The Tenants czy Mr. Prepper. Trzymajmy kciuki, by kolejne miesiące były jeszcze lepsze, a jest na to spora szansa, gdyż na horyzoncie mamy chociażby nowego Kangurka Kao, cyberpunkowe RPG Gamedec czy Dying Light 2.

 1. Główna strona platformy Steam