Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 listopada 2020, 10:55

autor: Entelarmer

Minecraft 20w45a - ruszył test nowości z Caves & Cliffs Update

Studio Mojang udostępniło wersję testową aktualizacji Caves & Cliffs dla gry Minecraft. Snapshot 20w45a pozwala sprawdzić kilka nowości z nadchodzącego uaktualnienia, takich jak ametysty, świece czy piorunochron.

Zapowiedź ogromnej aktualizacji Minecrafta rozbudziła i tak bogatą wyobraźnię społeczności skupionej wokół tego popularnego sandboksa. Oczywiście na premierę uaktualnienia przyjdzie im długo czekać, ale w międzyczasie otrzymają dostęp do części jego zawartości. Po niedawnym debiucie kóz studio Mojang udostępniło tzw. migawkę (Snapshot) 20w45a, która pozwala na sprawdzenie niektórych atrakcji aktualizacji Caves & Cliffs posiadaczom Minecrafta w wersji Java Edition. Aby to zrobić, po włączeniu klienta gry należy udać się do sekcji „Instalacje” (Installations), a następnie włączyć snapshoty. UWAGA: nim aktywujecie tę funkcję, wykonajcie kopię zapasową swojego świata lub uruchamiajcie sesje z migawką z osobnego folderu – wersje testowe mogą bowiem permanentnie zepsuć Wasze kreacje.

Zgodnie z nazwą, Caves & Cliffs wprowadzi sporo nowinek związanych z jaskiniami, klifami i skałami jako takimi. Widać to już w migawce 20w45a, która dodała dwa zasoby: ametyst oraz brąz. Pomijając względy estetyczne, oba surowce można wykorzystać do stworzenia nowych przedmiotów: piorunochronu, przyciemnianego szkła oraz lunety. Brąz podlega też czterem etapom oksydacji, przy czym jest możliwość zatrzymania procesu, by zachować interesującą nas barwę.

Minecraft 20w45a - ruszył test nowości z Caves & Cliffs Update - ilustracja #1
Bloki, skupiska i inne formy ametystu trafiły do Minecrafta w ramach testów.

Nie są to jedyne nowinki. Do gry trafiły też świece w 16 kolorach (plus jedna bezbarwna) oraz zestawy (Bundles), w których możemy przechowywać inne przedmioty. Są też zmiany luźno powiązane z motywem nadchodzącej aktualizacji. Kotły w końcu da się napełniać lawą, a wózki górnicze mogą przejechać przez wodę (aczkolwiek nie bez utraty prędkości). Poza tym twórcy uwzględnili sporo poprawek i usprawnień. Jedno z nich dotyczy sfer doświadczenia (Experience Orbs): gdy będzie ich bardzo dużo, kulki mogą zacząć się łączyć w większe skupiska, by zapobiec spadkom wydajności.

Oczywiście to tylko przedsmak tego, co otrzymamy wraz z debiutem Caves & Cliffs Update. Aktualizacja wprowadzi o wiele więcej rodzajów bloków, a do tego nowe moby, schematy i mnóstwo innych nowinek oraz usprawnień. Niemniej nawet ta skromna próbka daje spore pole do popisu graczom. Nie żeby dotychczas brakowało im kreatywności – dowodem liczne kreacje fanów podbijające Reddita – ale z pewnością docenią oni (i szybko wykorzystają) nowości z migawki 20w45a. Na pełną wersję aktualizacji Caves & Cliffs poczekają co najmniej do połowy 2021 roku.