Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2020, 18:52

Minecraft - 60 tys. klocków i 50 godzin w trybie survival. Dzieło gracza bez tajemnic

50 godzin i ponad 60 tysięcy klocków – tyle wystarczyło, by gracz Minecrafta stworzył ogromną konstrukcję w trybie Survival. Twórca odniósł wielki sukces w serwisie Reddit i tam też wyjaśnił, jak udało mu się zbudować swoje dzieło w tak krótkim czasie.

Trwająca pandemia koronawirusa daje się we znaki wszystkim, nie wyłączając graczy. Niemniej obowiązkowy pobyt w domach okazał się dla niektórych okazją, by dać upust swojej kreatywności. W tym względzie mało kto może rywalizować z fanami Minecrafta, którzy i bez COVID-19 byli gotowi poświęcić ogromną ilość czasu na rozmaite monumentalne projekty. W nieco innym kierunku poszedł q3v1 z serwisu Reddit. Zamiast szczegółowości użytkownik chciał pochwalić się szybkością. W efekcie udało się mu niemal samodzielnie ukończyć ogromną konstrukcję z ponad 60 tysięcy bloków w zaledwie 50 godzin, i to w trybie przetrwania, a nie kreatywnym. Jego wyczyn zyskał mu ponad 80 tysięcy polubień od społeczności Reddita.

Źródło: Reddit.

Internauta podkreśla, że tak krótki czas konstrukcji to zasługa długich przygotowań i planowania, choć nie obyło się też bez pewnej pomocy. Użytkownik sam stworzył infrastrukturę do zbierania zasobów (jako że był to zupełnie nowy serwer), ale jego znajomi pomogli mu zebrać surowce (tj. bloki) potrzebne do zbudowania planet. Podobnie jak w przypadku innych graczy, nie obyło się też bez skorzystania z programów trzecich: q3v1 musiał nauczyć się obsługi Blendera i Litematiki (moda do wgrywania obiektów jako schematów). W tym pierwszym zmodyfikował model człowieka, który przekonwertował darmowym narzędziem na woksele, a następnie zaimportował do swojego świata i ustawił klocki zgodnie ze wzorem. To samo zrobił z planetami, przy czym na końcu użytkownik zdecydował się nieco poprawić ich wygląd w trybie kreatywnym.

Oczywiście tego typu „speedrun” nie byłby możliwy bez pewnych ustępstw. Pomijając wsparcie „tragarzy” bloków, q3v1 musiał zrezygnować ze szczegółowości: konstrukcje są surowe i puste w środku. Niemniej to kolejny przykład kreatywności i zaparcia graczy Minecrafta. Zapewne przekonamy się o tym jeszcze wielokrotnie, zwłaszcza po przyszłorocznym debiucie kolejnej wielkiej aktualizacji, a wraz z nią nowych rodzajów bloków.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej