Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 października 2021, 11:18

autor: Entelarmer

Ważne zmiany w Minecraft 1.18; twórcy zalecają wykonanie kopii świata

Nowy snapshot aktualizacji 1.18 do gry Minecraft wprowadza konwersję starych „kawałków” świata. Twórcy zalecają wykonanie kopii zapasowej świata gry.

W SKRÓCIE:
  1. Minecraft otrzymał kolejny snapshot aktualizacji 1.18, czyli Caves & Cliffs: Part 2;
  2. twórcy zalecają, by tym razem naprawdę wykonać kopię zapasową swojego świata w grze, bo snapshot 21w43a wprowadza nieodwracalne zmiany w generowaniu zawartości.

Jeśli jeszcze nie znudziliście się testowaniem nadchodzącej aktualizacji Minecrafta, studio Mojang udostępniło kolejny snapshot wersji 1.18, czyli drugiej części Caves & Cliffs Update. Migawka o numerze 21w43a jest już dostępna do pobrania dla posiadaczy wydania Java Edition po aktywowaniu snapshotów w sekcji „Instalacje” (Installations). Przypominamy jednak – za twórcami – by przed zabawą sporządzić kopię zapasową swojego świata w Minecrafcie lub uruchamiać sesję z wersją 21w43a z osobnego folderu!

Zwykle powyższe przypomnienie jest powiązane z faktem, że snapshoty mogą – jako de facto wersja beta – spowodować utratę dzieł stworzonych przez graczy. Jednak tym razem dochodzi jeszcze jeden czynnik. Otóż najważniejszą (czy wręcz jedyną większą) nowością w snapshocie 21w43a jest konwersja terenu wygenerowanego we wcześniejszych wersjach Minecrafta, celem dopasowania go do zmian wprowadzonych w wersji 1.18.

Stare „kawałki” (chunks, czyli fragmenty świata gry o wymiarach 16x16x256 bloków) będą lepiej dopasowane do nowych, bez rzucających się w oczy granic. Co jednak ważniejsze, pod powierzchnią znajdziemy bloki Deepslate, co sprawi, że pozostaną one tam już na stałe, nawet w przyszłych wersjach. Jest to o tyle istotne, że w kolejnych snapshotach zamiast nich po konwersji będzie mogła pojawić się także jedna z głównych atrakcji aktualizacji 1.18, czyli jaskinie.

Ponadto na skutek zmian doszło do przetasowania tzw. seedów (kodów przypisanych do każdego świata, dzięki którym można wygenerować ich dokładną kopię). To wszystko sprawia, że lepiej zabezpieczyć swoje dzieło do czasu ustabilizowania sytuacji w kolejnych snapshotach.

Zespół Mojang Studios wprowadził też inne zmiany. Zalane jaskinie nie będą pojawiać się już tak często w pobliżu rzek i oceanów, a podróż łodzią pod ziemią ma być łatwiejsza z uwagi na ustabilizowanie poziomu wody w warstwach wodonośnych (co przekłada się m.in. na mniejszą liczbę wodospadów). Ponadto ograniczono występowanie Big Dripleafa do wybranych powierzchni. Więcej informacji na temat zawartości snapshota (oraz poprawionych błędów) znajdziecie na oficjalnej stronie gry.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody – recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta