Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 października 2021, 10:52

autor: GRG

Ubisoft wreszcie naprawił Might and Magic 10

Niemal pięć miesięcy zajęło Ubisoftowi naprawienie błędu uniemożliwiającego grę w Might and Magic 10. Gra wróciła do sklepów cyfrowych z darmowym bonusem.

W SKRÓCIE:
  • Nieoczekiwanie Ubisoft naprawił grę Might and Magic 10: Legacy, która przez blisko pięć miesięcy była niegrywalna; tytuł wrócił także do dystrybucji cyfrowej,
  • w ciągu tygodnia od pojawienia się problemu graczom udało się obejść go za pomocą edycji plików gry, ale zawartość dodatkowa nadal pozostawała zablokowana,
  • w ramach rekompensaty wszyscy gracze otrzymają za darmo DLC The Falcon and the Unicorn.

Na początku czerwca Ubisoft wyłączył serwery odpowiedzialne za zabezpieczenie DRM w Might and Magic 10: Legacy. Spowodowało to, że gra była całkowicie niegrywalna po ukończeniu pierwszego aktu przygody.

Sprawa wywołała spore kontrowersje, ponieważ tytuł pozostawał w sprzedaży jeszcze przez ponad miesiąc, zanim Ubisoft zdecydował się wycofać go z dystrybucji (pisaliśmy o tym tutaj). Dodatkowo bulwersował fakt, że gra jest tytułem przeznaczonym dla jednego gracza, a w trybie offline wymaga połączenia z serwerami Ubisoftu.

Gracze szybko znaleźli sposób na odblokowanie drugiego aktu za sprawą prostej edycji plików, ale nie przywrócili grze pełnej funkcjonalności – zawartość dodatkowa oraz DLC pozostały zablokowane. Ubisoft nie uruchomił ponownie serwerów ani nie naprawił problemu z aktualizacją. Wywołało to negatywne reakcje ze strony sfrustrowanych graczy i zaowocowało m.in. wieloma nieprzychylnymi opiniami w serwisie Steam.

Naprawienie problemu zajęło Ubisoftowi niemal pięć miesięcy. Gra niespodziewanie powróciła do sklepów cyfrowych, a firma opublikowała następujące oświadczenie:

Ubisoft wreszcie naprawił Might and Magic 10 - ilustracja #1
Źródło: @UbisoftSupport / Twitter.

[...] Nasze zespoły spędziły ostatnich kilka miesięcy na badaniu i testowaniu różnych rozwiązań, aby upewnić się, że wrażenia graczy są zgodne z naszymi standardami pod względem jakości usług. Dzisiaj z przyjemnością ogłaszamy, że zostały spełnione wszystkie warunki, aby przywrócić grę do Ubisoft Store i na Steam. Nowi i powracający gracze mogą ponownie zapuścić się w rozległy i tajemniczy świat Ashan. [...]

W ramach rekompensaty za całą sytuację wszyscy gracze otrzymają za darmo dodatek DLC The Falcon and the Unicorn.

Sprawa jest kuriozalna i stanowi kolejny dowód na to, że Ubisoft ma poważne kłopoty wizerunkowe. Miesiąc sprzedaży niegrywalnego tytułu oraz blisko pięć miesięcy na naprawienie błędu to naprawdę sporo, nawet w przypadku starszej (Might & Magic X: Legacy wydano w 2014 roku) i dziś niezbyt popularnej gry. Pisaliśmy niedawno o wynikach badań opinii graczy, którzy jednoznacznie wskazują na Ubisoft jako najbardziej znienawidzonego wydawcę gier na świecie.