Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Might & Magic X: Legacy (PC)

Might & Magic X: Legacy PC

Might & Magic X: Legacy to dziesiąta część legendarnego cyklu gier cRPG i zarazem pierwsza stworzona przez studio Limbic Entertainment. Akcja gry osadzona została w fantastycznym świecie Ashlan, po wydarzeniach przedstawionych w grze Might & Magic: Heroes VI.

RPG | FPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Might & Magic X: Legacy (PC)

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23stycznia2014

23stycznia2014

pudełko PL

Might & Magic X to dziesiąta część legendarnego cyklu gier RPG. Dziewięć poprzednich odsłon opracował nieistniejący już zespół New World Computing. Po upadku studia prawa do serii przejęła firma Ubisoft, a wykonawcą tej części został niemiecki deweloper Limbic Entertainment.

Akcja gry toczy się w pełnej magii krainie Ashan, która była tłem również dla dla Heroes of Might & Magic V, Dark Messiah of Might & Magic, Might and Magic Heroes VI oraz szeregu gier casualowych i przeglądarkowych. Jest to świat fantasy zamieszkiwany zarówno przez ludzi, jak i szereg innych inteligentnych ras. Kluczową rolę w jego historii odgrywa konflikt pomiędzy aniołami i demonami. Po wydarzeniach rozgrywających się w Might & Magic Heroes IV, do nabrzeża miasteczka Sorpigal przybywa drużyna poszukiwaczy przygód.

Mechanika rozgrywki w dużej mierze przypomina klasyczne odsłony serii. Autorzy szczególne inspiracje czerpią w zestawu World of Xeen zawierającego czwartą i piątą część M&M. Składająca się z czterech postaci drużyna porusza się po otwartym świecie podzielonym na kwadraty. Każdy ruch do przodu, do tyłu lub na boki przemieszcza drużynę na sąsiadujący kwadrat. Przypomina to rozwiązanie stosowane w starych dungeon crawlerach, w których ruch postaci wykonywany był skokowo. Każdy przejście powoduje upływ czasu, dzięki czemu w grze zaimplementowano zmienny cykl dobowy. Czas inaczej płynie w mieście czy podziemiach, a inaczej - szybciej - w trakcie normalnej eksploracji lądu.

W przypadku napotkania przeciwników czas zaczyna być dzielony na tury, podczas których postacie z drużyny i wrogowie na przemian wykonują działania, takie jak przemieszczanie się, atak dystansowy, atak wręcz czy rzucenie czaru.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 623 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.8 / 10 na podstawie 222 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Might & Magic X: Legacy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Might & Magic X: Legacy

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 2.4 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows Vista (SP2)/7(SP1)/8
  • łącze internetowe
Recenzja gry Might & Magic X: Legacy - klasycznego RPG dla weteranów
Recenzja gry Might & Magic X: Legacy - klasycznego RPG dla weteranów

Recenzja 27 stycznia 2014, 11:52

Każdą z postaci opisuje kilka podstawowych współczynników, pomiędzy którymi rozdzielamy punkty doświadczenia. Są to raczej klasyczne zdolności – na przykład moc odpowiada za siłę ciosów, precyzja za ataki dystansowe i rany krytyczne, a duch z kolei pozwala zwiększyć pulę many. Przy tym wszystkie zależności w grze wyjaśnione są w prosty sposób podobny do tego ze strategicznej serii Might & Magic: Heroes, gdzie informacje pojawiają się w tzw. pływających ramkach po najechaniu na elementy interfejsu użytkownika. Bardzo wygodny i oszczędzający czas sposób. Podobnie podczas przeglądania ekwipunku, na ekranie pojawiają się współczynniki zarówno znajdującego się tam przedmiotu, jak i tego używanego przez daną postać, niczym w Diablo III. Po kilkudziesięciu godzinach spędzonych z grą interfejs wydaje się bardzo sensownie zaprojektowany, co jest ważne, bo spędza się w nim całkiem sporo czasu. Wszystkie opcje dostępne są także poprzez skróty klawiszowe.