Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 czerwca 2021, 13:02

autor: Adrian Werner

Might & Magic X zepsute, bo Ubisoft wyłączył serwery DRM

Wyłączenie przez Ubisoft serwerów Might & Magic X: Legacy popsuło grę, choć jest to RPG dla pojedynczego gracza. Fani już znaleźli sposób na obejście tego problemu.

Firma Ubisoft sprawiła graczom niemiłą niespodziankę. Wydawca wyłączył serwery obsługujące Might & Magic X: Legacy, co w praktyce popsuło tę produkcję. Jest to RPG dla pojedynczego gracza, ale ma system DRM, który uniemożliwia kontynuowanie zabawy po ukończeniu pierwszego aktu kampanii bez sprawdzenia przez sieć legalności egzemplarza gry. Zamknięty jest również jeden z mostów w świecie gry.

Z tego zabezpieczenia antypirackiego korzystają także DLC, więc oficjalnie dostęp do nich jest zablokowany. Graczy dodatkowo zbulwersował fakt, że Ubisoft nadal sprzedaje zarówno podstawową wersję gry, jak i dodatki.

Ratunkiem jak zwykle okazali się fani. Szybko wykombinowali oni sposób na obejście problemów spowodowanych przez wyłączenie serwerów. Jak to zrobić, wytłumaczymy Wam w sekcji na końcu tej wiadomości.

Zaradność fanów nie może być jednak wymówką dla Ubisoftu. Might & Magic X: Legacy to gra dla pojedynczego gracza, więc nie ma żadnego powodu, aby przestała działać po wyłączeniu serwerów. Zmiany w plikach to naprawiające są skromne, więc tym trudniej zrozumieć, dlaczego wydawca sam ich nie wprowadził, ani tym bardziej dlaczego nadal sprzedaje niedziałające już produkcje.

Wyłączenie serwerów dla Might & Magic X: Legacy nastąpiło 1 czerwca tego roku. Fakt, że dopiero teraz gracze odkryli problemy, pokazuje jak niewiele osób wciąż bawi się w tę produkcję, ale to nie usprawiedliwia firmy. Pozostaje mieć nadzieję, że Ubisoft wypuści wkrótce oficjalną aktualizację, która naprawi te problemy. Do tego czasu fani gry muszą polegać na poniższej metodzie.

Jak naprawić Might & Magic X: Legacy?

Wymaga to zmodyfikowania dwóch plików. Pierwszym z nich jest „LevDialog.xml”, znajdujący się w „… Might and Magic X Legacy\Might and Magic X\ Legacy_Data\StreamingAssets\Dialog\”.

Należy usunąć z tego pliku następujący fragment (powtarza się on czterokrotnie, trzeba usunąć wszystkie wpisy):

<condition xsi:type="PrivilegeUnlockedCondition" privilegeID="1001" failState="DISABLED" />

Drugi plik to „theworld.xml”, który znajdziecie w „… Might and Magic X Legacy\Might and Magic X\ Legacy_Data\StreamingAssets\Maps\”. Musicie w nim odszukać poniższy fragment:

<Slot Height="6.13505" Terrain="BLOCKED" TerrainSound="NONE" MapArea="ASHEN_HILLS">

<Position>

<X>106</X>

<Y>67</Y>

</Position>

Zmieńcie w nim „BLOCKED” na „PASSABLE”.

  1. Recenzja gry Might & Magic X: Legacy - klasycznego RPG dla weteranów
  2. Might & Magic X: Legacy - poradnik do gry