Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lipca 2018, 22:45

Wszystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt. #10

Przedstawiamy Wam kompendium wiedzy poświęcone grze Metal Gear Solid V: Phantom Pain, zawierające wszystkie istotne fakty na temat najnowszej części legendarnej serii skradanek od Hideo Kojimy. Tekst będzie stale uzupełniany w miarę pojawiania się kolejnych informacji od dewelopera.

1. Informacje Ogólne

Spis treści:
  • 1. Informacje ogólne
  • 2. Fabuła
  • 3. Świat gry
  • 4. Rozgrywka (4.1. Ekwipunek, 4.2 Mother Base, 4.3. Multiplayer, 4.4 Mikropłatności)
  • 5. Premiera i odbiór gry (5.1. Wybrane recenzje, 5.2 Premiera Metal Gear Online na konsolach, 5.3 Sprzedaż gry, 5.4 Plany na przyszłość, 5.5 Aktualizacje;)
  • 6. Pozostałe (6.1 Ostatni Metal Gear od Hideo Kojimy, 6.2 Edycje kolekcjonerskie i zamówienia przedpremierowe, 6.3 Wymagania sprzętowe, 6.4 Różnice graficzne pomiędzy platformami, 6.5 Transfer plików zapisu z Ground Zeroes, 6.6 Turniej Metal Gear Solid Online; 6.7 Metal Gear Solid V: The Definitive Edition)

Metal Gear Solid V: Phantom Pain to kolejna odsłona kultowej serii japońskich skradanek, rozpoczętej w 1987 roku przez studio Konami i druga, tym razem pełnoprawna część Metal Gear Solid V po prologu Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. Tytuł stworzyło studio Kojima Productions pod kierunkiem pomysłodawcy serii, Hideo Kojimy. Gra ukazała się 1 września na PC, konsolach PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4 oraz Xbox One.

W tym tekście zbieramy najistotniejsze ujawnione do tej pory informacje na temat tej produkcji, dzieląc je na kategorie tematyczne. Kompendium jest na bieżąco aktualizowane o kolejne wieści ze strony dotyczące gry.

Aktualizacja #10: patch 1,17 (debiut Quiet w najazdach).

Aktualizacja #9: dodane informacje na temat Metal Gear Solid V: The Definitive Edition (dział 6.7).

Aktualizacja #8: uaktualnione dane sprzedaży.

Aktualizacja #7: uaktulnione dane o sprzedaży, szczegóły aktualizacji 1.06 (dział 5.5) oraz informacje na temat nadchodzących mistrzostw w Metal Gear Online.

Aktualizacja #6: premiera Metal Gear Online na konsolach, garść informacji o sprzedaży i dodatkach oraz prezentacja rozgrywki w MGO (dział 5.).

Aktualizacja #5: premiera gry i wybrane recenzje (dział 6.) oraz nowe informacje o mikropłatnościach i transferze plików zapisów z Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (dział 6.5), jak również zwiastun premierowy.

Aktualizacja #4: materiały oraz szczegóły z targów gamescom dotyczące Mother Base (dział 4.2) oraz gry sieciowej, jak również informacje o różnicach graficznych pomiędzy wydaniami na poszczególne platformy sprzętowe (dział 6.4).

Aktualizacja #3: informacje o zmianie daty premiery PC, późniejszym dostępie do Metal Gear Online, wymaganiach sprzętowych oraz dodatkach do zamówień przedpremierowych PC (dział 6.2), jak również drugi gameplay z E3.

Aktualizacja #2: informacje o mikropłatnościach (dział 4.4) oraz prezentacja rozgrywki z targów E3.

Aktualizacja #1: nowe informacje o multiplayerze (dział 4.3)

2. Fabuła

Chronologicznie akcja Phantom Pain rozgrywa się po wydarzeniach z Ground Zeroes, a przed rozpoczęciem Metal Gear (pierwszej części serii), czyli w 1984 roku. Głównym bohaterem gry jest przemawiający głosem Kiefera Sutherlanda Punished Snake, czyli jedna z ważniejszych postaci uniwersum Metal Gear, znany również jako Big Boss lub Venom Snake. Po zakończeniu Ground Zeroes zapadł w śpiączkę, z której wybudził się po dziewięciu latach. Nie ma czasu na ubolewanie nad stratą lewej ręki, gdyż chwilę później szpital zostaje zaatakowany przez uzbrojonych napastników i Snake musi salwować się ucieczką. Pomaga mu zamaskowany pacjent, przedstawiający się jako Ishmael, jednak ich ambulans rozbija się. Przed wrogim helikopterem ratuje ich tajemnicze dziecko z maską gazową na twarzy, którym, jak się zdaje, jest kolejna postać znana z wcześniejszych odsłon – Psycho Mantis. W późniejszych przygodach Snake’owi towarzyszy jeszcze jeden stary znajomy, Revolver Ocelot, z którym udaje się do Afganistanu, by wywrzeć zemstę na ludziach odpowiedzialnych za jego dziewięcioletnią śpiączkę.

W grze pojawią się postacie dobrze znane weteranom serii, w tym Psycho Mantis oraz Ocelot. - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
W grze pojawią się postacie dobrze znane weteranom serii, w tym Psycho Mantis oraz Ocelot.

Jak zwykle w Metal Gear, w Phantom Pain nie zabrakło trudnych czy wręcz kontrowersyjnych tematów, a motyw przewodni gry zdradza już sama nazwa. Phantom Pain, czyli ból fantomowy, oznacza ból odczuwany w utraconej kończynie. W trakcie gry spotkamy postacie okaleczone nie tylko fizycznie (jak choćby głównego bohatera), ale też emocjonalnie, przez utratę towarzyszy broni bądź też swoich bliskich. Hideo Kojima zapewnił, że pomimo otwartego świata gry Phantom Pain będzie budził emocje równie silne, jak poprzednie części serii. Jednocześnie ma być bardziej przystępna dla osób rozpoczynających przygodę z Metal Gear, w przeciwieństwie do wybitnego, ale niezrozumiałego dla laików Metal Gear Solid 4: Guns of Patriots, zaś weterani serii mogą zobaczyć, jak legendarny Big Boss zmienił się w antagonistę pierwszych części serii.

3. Świat gry

Miejsce akcji to Afganistan, a świat gry jest według twórców 200 razy większy niż tereny i okolice obozu Omega z Ground Zeroes. Charakteryzuje się otwartą strukturą, co pozwola graczom na wykonywanie misji w dowolnej kolejności. Nie zabrakło też licznych środków transportu, takich jak samolot, helikopter oraz motocykl, stanowiących alternatywę dla podróżowania na piechotę lub konno i wzmacniających poczucie swobody. Iluzję żywego świata pogłębiają obecne na mapie zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie – część z tych ostatnich może być niebezpieczna dla gracza, jak choćby watahy wilków.

Poza tradycyjnym podróżowaniem na piechotę w grze można jeździć konno oraz korzystać z kilku środków transportu - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
Poza tradycyjnym podróżowaniem na piechotę w grze można jeździć konno oraz korzystać z kilku środków transportu

4. Rozgrywka

Pod względem rozgrywki Phantom Pain nie różni się znacząco od Ground Zeroes. Podstawą jest więc przekradanie się z jednego końca lokacji na drugi, omijanie lub eliminowanie strażników i unikanie wykrycia. Do tego schematu, znanego z poprzednich odsłon, dochodzą innowacje wprowadzone w Ground Zeroes, a więc możliwość wezwania wsparcia w postaci śmigłowca, gdy przeciwnicy są w stanie gotowości bojowej, bądź drużyny komandosów, by przeszukali nieznany teren. Można też uzyskać pomoc od sterowanych przez SI kompanów o zróżnicowanych zdolnościach, w tym najemniczki Quiet (robiącej za wsparcie snajperskie) oraz D-Doga, czyli psa z opaską na oku (ten z kolei ułatwi namierzanie wrogów i przedmiotów). Trzeba jednak pamiętać, że ich skuteczność zależy od stosunków z protagonistą (patrz dział 4.2). Nie zabrakło też nieco mniej typowych towarzyszy, jak choćby D-Walkera – robota kroczącego, który może być dostosowany do zwiadu lub walki i jednocześnie służący za – powiedzmy – podręczny środek transportu. Choć towarzysza wybieramy przed rozpoczęciem misji, nic nie stoi na przeszkodzie, by odesłać obecnego kompana do Mother Base i zastąpić go kimś (lub czymś) bardziej odpowiednim do obecnej sytuacji.

Poszczególne misje (zarówno główne, jak i poboczne, tutaj zwane Side OPS) odblokowuje się grupami, dzięki czemu możemy przechodzić je w rożnej kolejność. Zadania można rozpocząć przebywając zarówno w Mother Base, jak i w ACC, co więcej – twórcy zaoferowali też tryb swobodnego zwiedzania, z którego spokojnie da się przejść do pobliskich misji przez ustawienie punktu startowego. Oprócz wybrania sterowanej przez nas postaci (oprócz Snake’a możemy wcielić się w dowolnego zrekrutowanego żołnierza) oraz kompana i ekwipunku możemy tez ustalić czas zrzutu, co jest dość istotne, jako że aktywność wroga i trasy patroli zmieniają w zależności od pory dnia.

Różnorodność rozgrywki zapewnia fakt, że sztuczna inteligencja reaguje na działania gracza. Jeśli więc odwiedziliśmy już jedną bazę z (nie)przyjacielską wizytą, to następnym razem możemy spodziewać się znacznie silniejszej obrony, ciągłych posiłków (w tym wrogiego śmigłowca) oraz odmiennego rozmieszczenia strażników. Ponadto postępowanie ciągle w ten sam sposób sprawia, że przy kolejnych odwiedzinach wrogowie będą wyposażeni w odpowiednie środki zaradcze, np. hełmy chroniące przed strzałami w głowę, co wymusza ciągłą zmianę taktyki w celu dostosowania się do uczącego się przeciwnika. Ten zresztą może stosować także zmyłki w postaci chociażby manekinów, które udają wrogich żołnierzy. Pojawiają się też nagrody za szczególne osiągnięcia, takie jak celny strzał w głowę snajperką z dużej odległości.

4.1 Ekwipunek

Jak zwykle w serii, obok powagi nie zabrakło elementów komicznych, co widać głównie po dostępnym ekwipunku. Podobnie jak w Ground Zeroes, w Phantom Pain nie uświadczymy rozmów z wykorzystaniem Codeca, za to powróciły nieśmiertelne kartonowe pudła, dzięki którym można niepostrzeżenie przekraść się obok patrolujących teren strażników. Te zresztą doczekały się kilku dodatków, oferując nowe możliwości taktyczne. Można na przykład wyjrzeć przez górę kartonu i strzelić lub użyć go w charakterze zmyłki, niepostrzeżenie wyślizgując się z pudła. Pojawia się też możliwość umieszczania na nim różnorodnych obrazków w celu wywołania określonej reakcji wrogów, jak chociażby przyciągnięcia ich uwagi. Ponadto pudła pełni rolę pojemników na ekwipunek zamawiany z Mother Base.

Stare, dobre i niezawodne pudło oferuje dodatkowe możliwości taktyczne. - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
Stare, dobre i niezawodne pudło oferuje dodatkowe możliwości taktyczne.

Ważną nowinką jest związany z Mother Base tzw. Fulton system, pozwalający na podczepienie do ludzi, zwierząt oraz obiektów specjalnego, szybko pompującego się balonu. Dzięki temu możemy transportować wyżej wspomniane do Mother Base, a to z kolei umożliwi rozwinięcie naszej bazy, która po wydarzeniach z Ground Zeroes została rozebrana i nasz protagonista musi ją odbudować, do czego posłużą zdobycze z misji oraz zebrane pieniądze. Balony będzie też można wykorzystać ofensywnie – podczepienie jednego do pojazdu znajdującego się pod patrolującym śmigłowcem doprowadzi do zderzenia i tym samym unieszkodliwi wrogą maszynę (i zapewne ściągnie na nas uwagę każdego strażnika w okolicy), a zrzucenie skrzynki z amunicją na głowę przeciwnika pozwoli skutecznie go ogłuszyć.

Nie zabrakło różnorodnego uzbrojenia w postaci broni palnej oraz do walki wręcz (w tym protezy Snake’a, która posłuży za paralizator), zaś w wykrywaniu i zaznaczaniu wrogów pomogą specjalne binokulary. To zresztą nie jedyne ich zastosowanie: dzięki nim poznamy też statystyki i zdolności unieszkodliwionych wrogów, co pozwoli nam ocenić, czy danego przeciwnika warto wysłać do Mother Base). Ciekawym gadżetem jest tzw. Phantom Cigar, które znacznie przyśpiesza czas, co pozwala przeczekać aż do stosownego momentu, np. zapadnięcia nocnych ciemności, kiedy część strażników pójdzie spać bądź zbierze się w jednym miejscu, co ułatwia przemknięcie pod osłoną nocy.

4.2 Mother Base

Istotną rolę będzie odgrywać Baza Matka (Mother Base), która po wydarzeniach z prologu została rozebrana. Snake musi ją odbudować, wykorzystując zdobyczny sprzęt, wcielając i szkoląc ludzi oraz, jakżeby inaczej, wydając zdobyte lub kupione pieniądze (patrz dział 4.4) na odpowiednie ulepszenia. Żołnierzy i specjalistów rekrutujemy zarówno w trakcie misji przy użyciu wspomnianego systemu Fulton, jak i spośród chętnych zwabionych naszą reputacją, przy czym w ramach naszej jednostki – Diamonds Dogs – można wydzielić kilka pomniejszych oddziałów, każdy z własną placówką. R&D Team opracowuje ulepszenia (na przykład niewidzialność czy tzw. Worm Hole Fulton System, czyli wykorzystanie swego rodzaju teleportera zamiast balonów) i nowe bronie (jak choćby rakiety). Drużyny Oddziału bojowego można wysyłać na misję (choć lepiej pamiętać o dobraniu odpowiedniego zespołu do danego zadania, bo porażka może być bolesna), co nie tylko pozwoli uzyskać fundusze, ale może też ułatwić misje Snake’a. Poza tym nic nie będzie stało na przeszkodzie, by wybrać jednego z naszych wojaków jako grywalną postać (choć w niektórych zadaniach obecność Big Bossa będzie obowiązkowa). Znajdzie się też drużyna wsparcia, która wesprze Snake’a w polu na rożne sposoby, poczynając od ognia zaporowego i bombardowania, a na zmianie pogody kończąc. Możliwości oraz maksymalna liczebność poszczególnych oddziałów będą zwiększać się wraz z rozbudową bazy i samych placówek.

W samej bazie również znajdzie się nieco do zrobienia, a wraz z jej rozbudową konieczne staje się zastosowanie kolejnych środków transportu: nie tylko helikoptera czy jeepa, ale także… poczty. W bazie bowiem rozmieszczone są punkty, w których postać gracza będzie mogła zapakować się w – jakżeby inaczej – kartonowe pudło, gotowe do wysyłki w inne miejsce. Ponadto na terenie Mother Base można znaleźć diamenty, które zasilą nasz budżet (nie pytajcie, skąd się tam wzięły – grunt, że są i szkoda pozwolić im się marnować). Znajdzie się też niejeden trening z celowania i wspomniane plakaty wielorakiego zastosowania.

Ważne są również kontakty z naszymi podwładnymi, czego najprostszym przykładem jest salutowanie żołnierzy przed Snake’iem czy zabawa z D-Dogiem, który będzie musiał nieco urosnąć, zanim zacznie nas aktywnie wspierać w polu. Warto też co pewien czas zajrzeć do bazy, gdyż długa nieobecność Big Bossa może skutkować zmniejszaniem się morale, a jako że Diamond Dogs składają się z mniej lub bardziej impulsywnych osobowości, od czasu do czasu trzeba będzie przywrócić dyscyplinę. Wiąże się z tym również możliwość podsłuchiwania naszych żołnierzy (co może ujawnić nam przydatne bądź… interesujące informacje) oraz ratowanie rannych (zostawienie ich samym sobie to skuteczny sposób na zrażenie do siebie naszych ludzi) i… regularne korzystanie z prysznica, by po wielu krwawych starciach nasi żołnierze nie zaczęli dawać nam do zrozumienia, że zapach kilkudniowej krwi i potu do przyjemnych nie należy (bardziej opornych na „subtelne” sugestie o potrzebie dbania o higienę poinformują roje much).

Z czasem gracze otrzymują możliwość wybudowania tzw. FOB – Forward Operating Base, czyli wysuniętych placówek, które pozwolą na zwiększenie naszych zasobów i rozszerzą nasze wpływy na świecie. Co ważniejsze jednak, FOB jest także przepustką do gry sieciowej, jako że wybudowanie jej pozwala na infiltrowanie baz innych graczy, choć jednocześnie daje im możliwość (nie)przyjacielskiej wizyty w naszej siedzibie (więcej o inwazjach w dziale Multiplayer)

Podobną rolę jak Mother Base pełni Aerial Command Center (ACC), będący de facto śmigłowcem, który służy jako „dom poza domem”, gdzie możemy odsłuchać informacje zebrane przez nasz wywiad, modyfikować wygląd oraz ulepszenia broni i bazy (w tym nasze własne godło), jak również zmienić ekwipunek własny oraz towarzyszy. Ciekawą opcją jest możliwość ustawienia utworu muzycznego, który śmigłowiec będzie odtwarzał przez głośniki przy rozpoczęciu albo zakończeniu misji. Do wyboru mamy sporo przebojów z lat 80., tyle że najpierw będziemy musieli znaleźć odpowiednie taśmy – ich lokacje łatwo ustalić, jako że przeciwnicy mają tendencję do odtwarzania ich w swoich bazach.

4.3 Multiplayer

Jak już wspomniano, po wybudowaniu FOB pojawia się możliwość zinfiltrowania baz innych graczy, z których podobnie jak w fabularnych misjach będzie można kraść sprzęt, surowce oraz ludzi. Jednak głównym celem jest niepostrzeżone dostanie się do centrum dowodzenia. Jako że obrońcy mogą odradzać się praktycznie w nieskończoność (wcielają się wtedy w innego żołnierza), a atakujący ma tylko jedną szansę, konieczne jest pozostawanie niewykrytym, bo podobnie jak w trakcie misji, raz wykryty wróg zostanie oznaczony i doskonale widoczny, dopóki nie zgubi ścigających. Z tego powodu warto pamiętać o inteligentnym stosowaniu zmyłek, na przykład zniszczenia kamery bezpieczeństwa z jednej strony w celu odciągnięcia uwagi od drugiego wejścia. Z kolei obrońcy będą mogli zakupić rozmaite systemy bezpieczeństwa, jak wspomniane kamery czy bramki wykrywające ruch, a wcześniej możliwe będzie ustalenie tras patroli. By obrona nie była za łatwa, wszystkie te przeciwśrodki pochłaniają sporo funduszy, tak więc lepiej dobrze przemyśleć każdy rozkaz i inwestycję.

W przypadku wygranej najeźdźca, oprócz ukradzionych surowców, sprzętu i ludzi, otrzyma on także nagrodę, której wielkość będzie zależeć od poziomu zabezpieczeń zinfiltrowanej bazy. Jeśli jednak zginie, obrońca otrzyma koordynaty wrogiej bazy, co pozwoli na przeprowadzenie akcji odwetowej.

Metal Gear Online wymusza na graczach daleko idącą współpracę. - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
Metal Gear Online wymusza na graczach daleko idącą współpracę.

Oprócz tego do Phantom Pain dołączony jest moduł Metal Gear Online, który jednak można uruchomić dopiero od 6 października na konsolach oraz od 19 stycznia 2016 roku na PC. Pozwala na rywalizację drużyn złożonych z maksymalnie 16 graczy (12 w przypadku konsol poprzedniej generacji). Wcielamy się zarówno w bohaterów serii (jak choćby Ocelota czy Big Bossa), jak szeregowych najemników (przy czym gra pozwala na dostosowanie wyglądu awatara). W trakcie gry można wykorzystywać gadżety znane z kampanii dla jednego gracza, a nawet i więcej (w zwiastunie widzimy możliwość teleportacji oraz pluszowego psiaka, który swoim słodkim wyglądem przyciąga uwagę wrogich graczy niczym magnes). Nie zabrakło także cięższego sprzętu pokroju mechów, jednak nie ma co liczyć na skuteczność taktyki Rambo – w grze liczy się przede wszystkim współpraca. Wrogów można skutecznie zdjąć po cichu, w czym pomoże wzajemne informowanie się o położeniu przeciwnika czy odwracanie uwagi. Wśród dostępnego ekwipunku znajdują się też automatyczne działka wystrzeliwujące balony, a jedynym ratunkiem dla trafionego nieszczęśnika jest zestrzelenie balonu przez innych członków drużyny.

4.4 Mikropłatności

Informacja, jakoby w Phantom Pain miały pojawić się mikropłatności, została potwierdzona przez twórców we wstępie do prezentacji rozgrywki pokazanej w trakcie targów E3. Jednocześnie zapewniono, że nie będą one służyły niczemu innemu, jak umożliwieniu rozgrywki osobom mającym mniej czasu (a więc różnorodne przyśpieszenia budowy bazy itp.), także każda misja, przedmiot bądź broń jest dostępna w równym stopniu dla wszystkich graczy. Za prawdziwe pieniądze zakupimy tzw. Mother Base Coins, które da się pozyskać także w trakcie rozgrywki. Te posłużą zarówno do ulepszenia Mother Base, jak i wybudowania FOB (te ostatnie mogą kosztować 1500-1700 MBC). Poniżej znajdziecie listę pakietów wirtualnej waluty, które można zakupić w sklepie dostępnym w grze:

  • 100 MBC: 1,65 dolara (ok. 6 zł);
  • 550 MBC: 7,95 dolarów (ok 30 z);ł
  • 1150 MBC: 15,95 dolarów (60 zł);
  • 3500 MBC: 48,95 dolarów (ok. 185 zł);
  • 6000 MBC: 75,95 dolarów (ok. 302 zł).

5. Premiera i odbiór gry

Metal Gear Solid V: Phantom Pain zadebiutowało na wszystkich platformach 1 września. Tytuł został ciepło przyjęty recenzentów, chwalących niesamowity rozmach gry, dającej niesamowite możliwości w zakresie rozwoju oraz przechodzenia misji na wiele różnych sposobów. Zastrzeżeń nie budziła też oprawa audiowizualna, za to nieco mieszane odczucia wywołała fabuła: dla jednych najlepsza z dotychczasowych odsłon serii, dla innych wyraźnie słabsza, choć nadal bardzo dobra. Ostatni Metal Gear od Hideo Kojimy okazał się więc godnym pożegnaniem japońskiego twórcy z fanami, choć należy pamiętać, że dotychczasowe recenzje nie uwzględniają modułu Metal Gear Online (patrz dział 4.3).

5.1 Wybrane recenzje i oceny

5.2 Premiera Metal Gear Online i patch 1.04 (konsole)

Od 6 października dostępna jest aktualizacja 1.04 dla konsolowych wydań Metal Gear Solid V: The Phantom, pozwalająca pobrać moduł sieciowy Metal Gear Online. Jednocześnie patch wprowadził garść nowości do podstawowej gry, takich jak bronie poziomu 7., możliwość skrócenia czasu budowy poprzez wydanie MB Coins oraz dodanie najazdów na bazy komputerowych przeciwników, bez ryzyka akcji odwetowej. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie tzw. FOB Insurance, czyli polisy ubezpieczeniowej, która pokrywa stracony personel oraz surowce. Jednak nie obejmuje to ludzi i sprzętu porwanego (czyli niebędącego naszą własnością per se) lub wykorzystanych do obrony bazy ani też rannych bądź broni nuklearnej.

5.3 Wyniki sprzedaży

Już w tydzień po premierze MGSV: TPP wydawca pochwalił się wysłaniem ponad 3 milionów egzemplarzy gry do sklepów na całym świecie, choć jednocześnie magazyn Forbes zauważył, że potrzeba będzie 5-6 milionów sprzedanych kopii, by zwróciły się koszty produkcji. Niecały miesiąc później pojawiły się statystyki serwisu Steam Spy na wrzesień, dotyczące sprzedaży gier w sklepie Steam. Okazało się, że piątą dużą część serii Metal Gear pobrano ponad 691 tysięcy razy, co pozwoliło The Phantom Pain na zajęcie pierwszego miejsca na liście najczęściej kupowanych gier na platformie firmy Valve. Również w sklepie PlayStation Network nowa produkcja Hideo Kojimy poradziła sobie bardzo dobrze, choć według oficjalnego bloga PlayStation musiała ustąpić pierwszego miejsca Destiny. Z kolei w październikowym raporcie finansowym, pokrywającym okres od kwietnia do września, Konami poinformowało o rozesłaniu do sklepów 5 milionów egzemplarzy MGSV: TPP. Natomiast w podsumowaniu finansowym ostatnich dziewięciu miesięcy 2015 roku ujawniono, że gra rozeszła się w 6 milionach egzemplarzy.

5.4 Plany na przyszłość

Niedługo po premierze Konami zapowiedziało garść mini-DLC, oferujących alternatywne stroje dla naszych postaci (w tym garnitur dla Big Bossa) oraz… dla konia. Wszystkie zadebiutowały na początku października i kosztują po 0,99 dolara (ok. 3,8 zł). Jednocześnie poinformowano, że nie przewidziano powstania żadnych dodatków rozwijających fabułę podstawki.

5.5 Aktualizacje

10 listopada Konami udostępniło aktualizację 1.06 do MGSV: TPP, wprowadzającą niemało zmian i poprawek. W grze pojawił się ekwipunek 8. poziomu (w tym automatyczna strzelba KABARGA-83), a gracze mogą wybudować aż trzy wysunięte bazy. W samych FOB również nie zabrakło nowości w formie dodatkowego sprzętu (na przykład strzelających kamer bezpieczeństwa) oraz nowego badania, które pozwala skrócić czas działania Reflex-Mode (czyli tutejszego bullet-time) u najeźdźcy. Z kolei gracze dokonujący inwazji mogą skorzystać ze skradania, dzięki czemu staną się niewykrywalni przez wywiad gospodarza, który nie będzie też otrzymywać informacji o prawdopodobnej trasie agresora. Wśród innych zmian warto wymienić łatwiejsze zdobywanie osławionej Chicken Hat (zabawnej czapki, zmniejszającej poziom trudności), naprawienie błędu z nieobecnymi efektami wyposażenia z DLC (patrz dział 5.4) czy też bardziej szczegółowe podsumowania misji i rankingi. Nie można też nie wspomnieć o nowym nakryciu głowy, Ricky Cat Hat, będącym niczym innym jak… kotem siedzącym na głowie.

Kot na głowie i żołnierska powaga na jednym obrazku, czyli Metal Gear w skrócie. - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
Kot na głowie i żołnierska powaga na jednym obrazku, czyli Metal Gear w skrócie.

Oprócz wspomnianych oficjalnych zmian gracze doszukali się jeszcze jednej zmiany (UWAGA – DALEJ ZNAJDUJĄ SIĘ INFORMACJE ZDRADZAJĄCE PEWNE WĄTKI Z GRY). Wiąże się ona z dobrze znaną graczom postacią Quiet, która opuszcza bazę po wykonaniu pewnej misji, w związku z czym staje się ona niedostępna jako towarzysz. Jak się okazuje, patch 1.06 umożliwia ponowne jej zrekrutowanie – wystarczy przejść 11. misję siedem razy.

Z Quiet wiązała się też kolejne uaktualnienie Meteal Gear Solid V: The Phantom Pain, wydane rok po premierze poprzedniego patcha. Aktualizacja 1.17 pozwala na wcielenie się w bohaterkę, aczkolwiek tylko w ramach sieciowych najazdów na bazy innych graczy i w domyślnym stroju. Nie jest to jedynie kosmetyczna zmiana – Quiet porusza się cicho i błyskawicznie, co w połączeniu z wysokimi skokami daje jej ogromną mobilność. Do tego dochodzi niemal całkowity brak wstrząsów przy celowaniu z karabinu snajperskiego, zgodnie ze specjalizacją Quiet. Oprócz tego patch 1.17 dodaje cztery nowe bronie do opracowania w bazie: karabin snajperski Renov-Ickx BIS w dwóch wersjach, generator ciemnej materii oraz tarcze energetyczne. Ostatnią nowością jest wprowadzenie dwóch poziomów trudności dla wydarzeń infiltracyjnych: łatwego oraz trudnego. W ramach tego drugiego można zdobyć więcej zasobów oraz przechwycić większą liczbę personelu bez ryzyka najazdu odwetowego.

Fani Quiet mogą wcielić się w nią tylko w najazdach, ale lepsze to niż nic. - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
Fani Quiet mogą wcielić się w nią tylko w najazdach, ale lepsze to niż nic.

6. Pozostałe

6.1 Ostatni Metal Gear od Hideo Kojimy

W połowie marca 2015 roku w sieci pojawiły się pogłoski o zakończeniu współpracy między Hideo Kojimą a firmą Konami, zapoczątkowane przez usuwanie nazwiska twórcy oraz loga studia Kojima Productions z materiałów promocyjnych oraz stron związanych z MGS V: PTP. Plotki nasiliły się po opublikowaniu przez serwis Gamespot informacji, pochodzących, jak ujawniono, przez anonimowego pracownika koncernu. Według niego Kojima wraz z najważniejszymi współpracownikami miał pod koniec roku opuścić Konami, a koncern przekaże pieczę nad marką MG innym twórcom. W kolejnych dniach informacja została potwierdzona przez Kojimę oraz przedstawicieli Konami. Jednocześnie zapewniono, że ojciec serii będzie do końca nadzorował produkcję Phantom Pain. Nie są znane powody ochłodzenia relacji między Kojimą a Konami, choć coś wyraźnie jest na rzeczy, skoro przedstawiciel firmy, Robert Peeker, w wywiadzie ze znanym internetowej społeczności Angry Joem poprosił swego rozmówcę, by ten nie wspominał o Kojimie w trakcie ich rozmowy. Sam zespół Kojima Productions został rozwiązany, a według niektórych informacji powodem rozłamu miały być zbyt duże wydatki związane z produkcją gry i, zdaniem Konami, przesadne dążenie Kojimy do perfekcji.

6.2 Edycje Kolekcjonerskie i zamówienia przedpremierowe

Na bogato i dla bogaczy - na brak dodatków w edycji kolekcjonerskiej MGSV: TPP narzekać nie można.

Edycja kolekcjonerska Phantom Pain dostępna jest jedynie na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One i kosztuje od 399 złotych, oferując replikę bionicznej ręki Snake’a w skali 1:2, mapę świata gry, ekskluzywne opakowanie, steelbook w wersji kolekcjonerskiej, wszystkie zwiastuny Phantom Pain na płycie Blu-ray oraz materiał prezentujący proces tworzenia gry. Nie zabrakło też dodatków cyfrowych w postaci kostiumów dla bohatera, czterech dodatkowych broni, tarcz balistycznych w kilku wzorach, emblematu VENOM SNAKE oraz Metal Gear Online XP Boost (który, jak łatwo zgadnąć, zwiększa ilość doświadczenia zdobywanego w trakcie rozgrywki sieciowej).

Drugą opcją, dostępną na wszystkich platformach, jest tzw. Day 1 Edition, zawierająca mapę w wersji drukowanej, jeden nowy kostium dla protagonisty, tarczę balistyczną w kolorze srebrnym, pistolet, kartonowe pudło (Wetland) oraz przedmiot zwiększający ilość punktów doświadczenia zdobywanych podczas zabawy przez sieć. Cena tej edycji to minimum 239,99 złotych w przypadku wydania na nextgeny i PC oraz od 199,99 złotych na konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360.

Edycja Day 1. jest znacznie uboższa od wydania kolekcjonerskiego, ale też nieporównywalnie tańsza. - WSzystko o Metal Gear Solid V: Phantom Pain (patch 1.17) - Akt# 10 - wiadomość - 2018-07-25
Edycja Day 1. jest znacznie uboższa od wydania kolekcjonerskiego, ale też nieporównywalnie tańsza.

Prócz tego gracze, którzy złożyli zamówienie przedpremierowe na pecetowe wydanie MGS V: PP poprzez platformę Steam, otrzymali garść dodatków: materiał wideo na temat produkcji gry, pakiet Mother Base Staff 3, godło Venom Snake i przede wszystkim darmowy egzemplarz prologu Metal Gear Solid V: Ground Zeroes.

6.3 Wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-4460 3.40 GHz lub lepszy,
  • Pamięć: 4 GB RAM,
  • Karta grafiki: ze wsparciem dla DirectX 11 (Nvidia GeForce GTX 650 2GB lub lepsza),
  • Miejsce na dysku: 28 GB,
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, Windows 8.

Wymagania rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i7-4790 3.60GHz
  • Pamięć: 8 GB RAM,
  • Karta grafiki: ze wsparciem dla DirectX 11 (Nvidia GeForce GTX 760 lub lepsza),
  • Miejsce na dysku: 28 GB,
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, Windows 8.

6.4 Różnice graficzne pomiędzy platformami

MGS V: Phantom Pain ukazało się na komputery osobiste i konsole zarówno obecnej (Xbox One, PlayStation 4), jak i poprzedniej generacji (PlayStation 3, Xbox 360) i jak łatwo zgadnąć, poszczególne wersje będą nieco odmienne. Pomijając ograniczenia wspomniane przy omówieniu rozgrywek sieciowych, również graficznie PS3 i X360 odstają od nowszych platform, oferując grafikę w rozdzielczości 720p i stałą prędkość wyświetlania animacji rzędu 30 klatek na sekundę. Nowsze urządzenia wyświetlają grafikę w rozdzielczości 900p (XONE), 1080p (PS4) i do 3840x2160 pikseli (aka 4K, PC), a maksymalną liczbę wyświetlanych klatek na sekundę przewidziano na 60 fps (przy czym na konsolach ma być to wartość stała). Można też dostrzec inne różnice, a całość szczegółowo omówiła ekipa z kanału Candyland w serwisie YouTube.

Piąty Metal Gear Solid nie na wszystkich platformach wygląda równie dobrze.

6.5 Transfer plików zapisu z Ground Zeroes

Wraz z premierą Phantom Pain zadebiutowała aktualizację 1.04 do Metal Gear Solid V: Ground Zeroesna PlayStation 4. Najważniejszą – a w zasadzie jedyną – zmianą wprowadzoną przez to uaktulnienie jest obiecana wcześniej możliwość przeniesienia zapisanego stanu gry do Phantom Pain, dzięki czemu można uzyskać na przykład dodatkowych rekrutów w Mother Base oraz kostiumy. Co więcej, transferu można dokonać także pomiędzy wersjami na konsole tej samej marki, a więc zapis z Ground Zeroes na PlayStation 3 da się przenieść na Phantom Pain w wersji na konsolę PlayStation 4.

6.6 Turniej Metal Gear Online

Liga e-sportowa ESL postanowiła wespół z Konami zorganizować mistrzostwa w module internetowym Metal Gear Online na konsoli PlayStation 4. W ramach turnieju gracze z poszczególnych kontynentów rozegrają cztery rundy raz w miesiącu, od początku grudnia do końca lutego. Pod koniec miesiąca zwycięska drużyna otrzyma nagrodę w wysokości tysiąca dolarów, a w trakcie całych mistrzostw gracze będą zdobywać punkty w serwisie ESL. Pierwszy turniej w ramach europejskich rozgrywek przedsezonowych odbędzie się 6 grudnia. Gracze mogą zapisywać swoje drużyny na oficjalnej stronie ESL.

6.7 Metal Gear Solid V: The Definitive Experience

Pod koniec sierpnia Konami potwierdziło wydanie zbiorczej edycji piątego Metal Gear Solid. Pakiet znany jako Metal Gear Solid V: The Definitive Experience będzie dostępny na konsolach Xbox One oraz PlayStation 4, jak również na komputerach osobistych w wersji cyfrowej poprzez platformę Steam (platformy Sony oraz Microsoftu doczekają się także wydań pudełkowych). W jego skład wejdą Ground Zeroes wraz z The Phantom Pain, oba ze wszystkimi dotychczasowymi DLC, włącznie z dodatkiem Cloaked in Silence dla Metal Gear Online. Niestety, edycja definitywna nie będzie zawierać nagrania z niedokończonej misji 51, nie mówiąc już o grywalnej wersji tejże. Premierę przewidziano na 11 października.

7. Multimedia

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej