Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2016, 08:45

autor: Adrian Werner

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain rozszedł się w 6 mln egzemplarzy

Firma Konami opublikowała raport finansowy podsumowujący ostatnich dziewięć miesięcy ubiegłego roku. Wydawca mógł pochwalić się bardzo dobrymi wynikami, co jest zasługą głównie imponującej sprzedaży gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain.

Snake jest kimś, na kim Konami może zawsze polegać. - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain rozszedł się w 6 mln egzemplarzy, ciągnąc w górę wyniki całego Konami - wiadomość - 2016-01-30
Snake jest kimś, na kim Konami może zawsze polegać.

Konami stało się kolejną w ostatnim czasie firmą, która opublikowała raport podsumowujący wyniki finansowe swojego działu gier. W okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia ubiegłego roku japoński wydawca wypracował 771,8 mln dolarów przychodu, czyli o 37,5% więcej niż 561,2 mln uzyskane w ciągu analogicznych dziewięciu miesięcy w 2014 r. Natomiast zysk wzrósł z 88,5 mln dolarów do 210,8 mln, co stanowi poprawę aż o 138,7%. Jednym z głównych powodów tego sukcesu była wyśmienita sprzedaż Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Najnowsza odsłona popularnej serii skradankowej zadebiutowała we wrześniu zeszłego roku i do teraz na półki sklepowe powędrowało już ponad 6 milionów egzemplarzy gry.

Należy dodać, że gry komputerowe, konsolowe i mobilne stanowią jedynie jeden z czterech głównych działów Konami. W sumie w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia ubiegłego roku firma uzyskała 1,4 mld dolarów przychodu. Obecnie korporacja prognozuje, że za cały rok rozliczeniowy 2016 (czyli dwanaście miesięcy od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016) przychody wyniosą 2 mld dolarów, a zysk 198,4 mln.

Warto wspomnieć, że nie tylko Konami podzieliło się ostatnimi czasy swoimi wynikami finansowymi. Analogiczne raporty opublikowały również inne firmy, w tym Electronic Arts oraz Sony, o czym w pisaliśmy wczoraj:

  1. Raport finansowy Sony - sprzedano 8,4 miliona PlayStation 4 w ciągu trzech miesięcy
  2. Ponad 13 mln egzemplarzy Star Wars: Battlefront w sklepach, FIFA 16 najpopularniejsza w Europie (raport Electronic Arts)
  3. Konami – oficjalna strona firmy
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain rozszedł się w 6 mln egzemplarzy, ciągnąc w górę wyniki całego Konami - ilustracja #3

Jak pokazał najnowszy raport Konami, pomimo prawie trzydziestu lat na karku, siła marki Metal Gear nie słabnie, a wręcz się wzmacnia. Poprzednia główna odsłona cyklu, czyli Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, potrzebowała wielu lat na dociągniecie do wyniku 6 milionów egzemplarzy, a po półtora roku na rynku mogła się pochwalić „jedynie” 5 mln. Oczywiście, część piąta zyskała dużo na wydaniu jej równocześnie na trzy platformy sprzętowe.

Bardzo dobre wyniki Metal Gear Solid V: The Phantom Pain powodują, że zachowanie Konami wobec ojca cyklu, czyli Hideo Kojimy, budzi jeszcze większy niesmak. Jego zespół został bowiem rozwiązany po ukończeniu gry, a jego samego wkrótce potem zwolniono. Japoński wydawca wykazał nawet się tak daleko posuniętą małostkowością, że zabronił projektantowi wyjazdu na galę The Game Awards 2015, gdzie jego dzieło otrzymało nagrody w kategoriach Najlepsza gra akcji oraz Najlepsza ścieżka dźwiękowa.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - wszystko o konsoli i jej grach

Centrum PlayStation 5

Wszystko o konsoli i jej grach

Zobacz Więcej