Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 sierpnia 2021, 11:15

autor: hexx0

Zobacz jeden z najlepszych trailerów z gier w 4K - to efekt wykorzystania AI

Serwis Digital Foundry opublikował odświeżoną dzięki AI wersję jednego z najlepszych trailerów gier wszech czasów. Panie, panowie – oto zwiastun Metal Gear Solid 2 z E3 2000 w 4K i 60 fps.

Trailery gier dzielą się na takie, które zapamiętujemy na lata, i takie, o których zapominamy dzień po ich obejrzeniu. Do tej pierwszej kategorii niewątpliwie należał zwiastun Metal Gear Solid 2, drugiej części cyklu Hideo Kojimy, który zobaczyliśmy na targach E3 2000. Upływ czasu nie pozwala dziś cieszyć oczu tą perełką tak jak dawniej – i tu, „cała na biało”, wchodzi sztuczna inteligencja, zastosowana przez twórców z serwisu Digital Foundry do odświeżenia mającego ponad dwie dekady na karku materiału. Efekt ich prac – w 4K i 60 fps, a jakże – możecie zobaczyć poniżej.

Co ciekawe, jako podstawa do upscalingu wykorzystane zostało nagranie pochodzące z japońskiego wydania trailera na DVD, dzięki czemu SI mogła pracować z wideo w dobrej – jak na tamte czasy – jakości. Przy odświeżaniu zwiastuna posłużono się narzędziem o nazwie Topaz Video Enhance AI. Aby stworzyć wersję w rozdzielczości 4K i 60 fps, oprogramowanie musiało poddać obróbce materiał zawierający 240 linii obrazu źródłowego na jedną klatkę. Dlatego, jak przyznają twórcy, zastosowana technologia, choć ekscytująca, nie jest idealna, bo np. niektóre elementy są zbyt ostre, a przetworzenie kilkuminutowego trailera trwało około trzech godzin. Znacznie bardziej obiecujące ich zdaniem wydaje się DLSS od Nvidii.

Nieco pikanterii całej sprawie może dodawać fakt, że wczoraj Hideo Kojima opublikował na Twitterze wpis o możliwościach, jakie daje sztuczna inteligencja przy remasterowaniu gier. Można więc powiedzieć, że wideo Digital Foundry jest swego rodzaju prezentem dla japońskiego twórcy – takim, o który nie prosił, a mimo to go otrzymał.

Przypominamy, że Metal Gear Solid, Metal Gear Solid 2, a także będąca prekursorką serii gra Metal Gear, są dostępne na platformie GOG.com.