Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 listopada 2022, 17:55

Marvel's Midnight Suns urzekło recenzentów - ale nie wszystkich

Marvel's Midnight Suns to nie powtórka z Avengers. Przynajmniej według większości recenzentów, którzy zapoznali się już z grą.

Źródło fot. Firaxis Games | 2K Games.
i

Mieliśmy niezbyt udanych Avengers, mieliśmy znacznie lepszych (choć i tak przynoszących straty) Strażników Galaktyki. Jak wypada kolejna gra z superbohaterami Marvela? Zajrzyjmy do pierwszych recenzji Marvel’s Midnight Suns, które trafiły dziś do Internetu. Naszą opinię znajdziecie w linku poniżej.

 1. Recenzja Marvel’s Midnight Suns – RPG z duszą gry mobilnej

Marvel’s Midnight Suns – wybrane recenzje:

 1. GRYOnline.pl – 5,5/10
 2. VGC – 5/5
 3. God is a Geek – 9,5/10
 4. Everyeye.it – 9/10
 5. PCGamesN – 9/10
 6. TheGamer – 4,5/5
 7. TheSixthAxis – 9/10
 8. PC Gamer – 88/100
 9. Wcfftech – 8,5/10
 10. Dexerto – 4/5
 11. GameSpot – 8/10
 12. IGN – 8/10
 13. Metro Game Central – 8/10
 14. The Guardian – 4/5
 15. VG247 – 4/5
 16. GameRant – 4/5
 17. Destructoid – 7,5/10
 18. Press Start – 6,5/10
 19. WellPlayed – 6/10
 20. OpenCritic – 84/100 (średnia z 38 recenzji)
 21. Metacritic (PC) – 84/100 (średnia z 53 recenzji)

Pierwsze opinie dobrze świadczą o produkcji studia Firaxis Games. Recenzenci wychwalają przede wszystkim prosty i przystępny, a mimo to pełen głębi system taktycznych starć. Duża w tym zasługa różnorodnych misji, co prawda rzadko dorównujących najlepszym scenariuszom z wcześniejszych dzieł Firaxis (czyt. z serii XCOM), ale oferujących względnie zróżnicowane wyzwania.

Mniej zgodnie oceniono pozostałe elementy Marvel’s Midnight Suns. Nacisk na relacje między bohaterami przełożył się na narrację i humor, które mogą nie wszystkim przypaść do gustu, aczkolwiek wielu recenzentów było pozytywnie zaskoczonych tymi elementami gry.

Nawet wspomniany aspekt „społecznościowy” ma sporo zwolenników, choć znaleźli się również dziennikarze uważający tę mechanikę za bodajże najsłabszy element produkcji.

Różne są też opinie na temat systemu personalizacji. Bohaterowie z pewnością są bardzo zróżnicowani, ale ich liczba i możliwości dostosowania pod własne preferencje nie dla każdego były wystarczające. Wszyscy też zdają się być przydatni w walce (aczkolwiek lepiej wstrzymać się z opiniami na temat balansu rozgrywki, dopóki nie dobiorą się do niej tłumy graczy).

Część dziennikarzy donosi też o problemach technicznych. Są to m.in. sztywne animacje postaci, niezbyt udane głosy, okazjonalne spadki wydajności i błędy oraz przymusowe zamykanie gry.

Niektórzy rozszerzają ten „brak szlifów” na całą produkcję, choć nie negują jej uroku. Niemniej na razie uwagi te pojawiają się zbyt rzadko, by uznać takie usterki za powszechnie występujące.

Podsumowując: Marvel’s Midnight Suns to bardzo udana strategia taktyczna, która powinna przypaść do gustu fanom Marvela. Gracze zweryfikują te opinie 2 grudnia, kiedy to gra zadebiutuje na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. W późniejszym terminie trafi też na Xboxa One, PlayStation 4 i Nintendo Switcha.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej