Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 czerwca 2022, 10:22

autor: Adrian Werner

Maj był dobrym miesiącem dla nowych gier na Steamie

Maj obfitował w udane premiery na Steamie. Poza przebojowym V Rising bardzo dobrze poradziły sobie również gry My Time at Sandrock, We Were Here Forever, Warhammer 40,000: Chaos Gate - Daemonhunters, Songs of Conquest oraz Little Witch in the Woods.

Firma Valve opublikowała listę największych premier maja 2022 roku na Steamie. Kryterium był przychód uzyskany w ciągu dwóch tygodni od debiutu. Tradycyjnie nie ujawniono konkretnych wyników sprzedaży ani nawet właściwej kolejności tytułów na liście. Dlatego do zestawienia dodaliśmy szacunkowe dane z płatnej wersji serwisu SteamSpy. Niestety bywają one mocno niedokładne, ale lepsze to niż nic.

V Rising zdominowało Steama w maju

Nikogo chyba nie zaskoczy, że największym debiutem maja okazało się V Rising, czyli survivalowa gra z wampirami w rolach głównych. Produkcja przez wiele tygodni rządziła na liście bestsellerów Steam i jest jedną z największych niespodzianek tego roku.

Przykład tej gry pokazuje także, dlaczego do szacunków SteamSpy należy podchodzić z dużym dystansem. Według tego serwisu produkcję posiada 3,3 mln osób, podczas gdy według oficjalnych informacji sprzedaż przekroczyła dopiero 2 mln egzemplarzy.

  1. Gram w V Rising, ale samemu mam problemy

Maj był pełen popularnych premier

Miniony miesiąc okazał się udanym dla nowych gier na Steamie. Użytkownicy serwisu rzucili się kupować craftingowe RPG My Time at Sandrock oraz kooperacyjną przygodówkę We Were Here Forever. Doskonale poradziły sobie także turówki Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters i Songs of Conquest, a także Little Witch in the Woods, czyli zainspirowana Stardew Valley gra o początkującej wiedźmie.

Dobrze sprzedawały się również strzelanki Arma Reforger oraz Sniper Elite 5. Popularnością cieszył się także symulator gwiezdnego złomiarza Hardspace: Shipbreaker, który w maju opuścił wczesny dostęp. Niedawno gra przekroczyła granicę 500 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że do największych premier maja zakwalifikowało się Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2: Edycja Deluxe. Ta gra ma już ponad sześć lat, ale dopiero w ubiegłym miesiącu trafiła na Steama.

Największe premiery gier w maju na Steamie

#

Gra

Liczba posiadaczy według szacunków SteamSpy:

1.

V Rising

3,3 mln

2.

Outward: Definitive Edition

787 tys. *

3.

Hardspace: Shipbreaker

458 tys. (gra była wcześniej dostępna w Early Access)

4.

My Time at Sandrock

265 tys.

5.

We Were Here Forever

200 tys.

6.

Little Witch in the Woods

200 tys.

7.

Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters

190 tys.

8.

Arma Reforger

185 tys

9.

Hatsune Miku: Project DIVA Mega Mix+

121 tys.

10.

Sniper Elite 5

118 tys.

11

Keplerth

109 tys.

12.

Ultimate Epic Battle Simulator 2

104 tys.

13.

Songs of Conquest

103 tys.

14.

Captain of Industry

67 tys.

15.

Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2: Edycja Deluxe

50 tys.

16.

Soundfall

20 tys.

17.

Neptunia x SENRAN KAGURA: Ninja Wars

15 tys.

18.

Brigandine The Legend of Runersia

15 tys.

19.

Old World

brak danych

* Outward: Definitive Edition było darmowym upgrade’em dla osób posiadających starszą wersję gry wraz z dodatkiem Three Brothers i sprzedaż poprzedniego wydania jest wliczana do szacunków SteamSpy.

Największe premiery DLC w maju Steamie

SteamSpy nie podaje danych dla dodatków, więc kolejność jest przypadkowa.

  1. Stellaris: Overlord
  2. Gloomhaven – Jaws of the Lion
  3. House Flipper: Pets
  4. Poppy Playtime – Chapter 2
  5. V Rising – Dracula's Relics Pack

Największe darmowe premiery maja (według jednoczesnej liczby graczy)

Valve opublikowało również dodatkową listę, obejmującą najpopularniejsze premiery darmowych gier w maju. W tym przypadku kryterium była liczba graczy bawiących się jednocześnie.

Ubiegły miesiąc okazał się wyjątkowo chudy pod względem debiutów produkcji free-to-play na Steamie. Tylko trzy projekty zakwalifikowały się do zestawienia, a najpopularniejszy z nich (clicker Trimps) uzyskał rekord aktywności na poziomie niecałych 4 tys. osób bawiących się równocześnie.

#

Gra

Aktualny rekord aktywności według SteamDB

1.

Trimps

3865

2.

World Seed

409

3.

Endless Continent

147

Powyższe zestawienie posortowaliśmy według ogólnego rekordu aktywności danej gry (uzyskanego z szacunków serwisu SteamDB), a nie tylko tego osiągniętego w ubiegłym miesiącu, gdyż to daje lepsze pojęcie o poziomie sukcesu, jaki dana produkcja odniosła na Steamie.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej