Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCXSXPS5
Okładka Hardspace: Shipbreaker (PC)
OkładkaHardspace: Shipbreaker (PC)

Hardspace: Shipbreaker

Gra symulacyjna, w której wcielamy się w zbieracza kosmicznego złomu. W Hardspace: Shipbreaker zajmujemy się penetrowaniem wraków porzuconych na ziemskiej orbicie w poszukiwaniu cennych podzespołów, które następnie możemy sprzedać.

Symulacje | FPP | science fiction | kosmiczne | maszyny i urządzenia | statki kosmiczne | crafting | Xbox Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Hardspace: Shipbreaker Premiera

24maj2022

PC

20wrz2022

PS5 XSX

Hardspace: Shipbreaker jest grą symulacyjną, opracowaną przez studio Blackbird Interactive. Mowa o zespole, w którego portfolio można znaleźć między innymi RTS-a pod tytułem Homeworld: Deserts of Kharak. Produkcja pozwala nam wcielić się w zbieracza kosmicznego złomu, zarabiającego na życie poprzez sprzedaż części zdemontowanych z porzuconych statków.

Fabuła

Hardspace: Shipbreaker przenosi nas w przyszłość, w której podróże międzygwiezdne należą do codzienności. Jako że technologia nieustannie się rozwija, przestarzałe statki kosmiczne są porzucane i zalegają na ziemskiej orbicie. Głównym bohaterem gry jest Cutter, czyli zbieracz kosmicznego złomu, zamierzający wzbogacić się na sprzedaży podzespołów zdemontowanych z takich wraków. Najpierw protagonista musi jednak spłacić olbrzymi dług wynoszący miliard kredytów, który zaciągnął w firmie LYNX, by móc rozpocząć swoją karierę.

Mechanika

W Hardspace: Shipbreaker akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). W trakcie zabawy zajmujemy się demontażem cennych części z wraków statków kosmicznych i systematycznym transportowaniem ich do własnego okrętu. W międzyczasie możemy również dowiedzieć się więcej na temat historii rozbieranych jednostek (wiele z nich przybyło na orbitę z głębokiego kosmosu) oraz poznać dzieje ich załóg.

Oczywiście nie pracujemy gołymi rękami; na podorędziu bohatera znajduje się przydatne wyposażenie, na czele z wycinarką laserową. Dzięki niej możemy nie tylko wycinać określone podzespoły, lecz również tworzyć sobie dodatkowe wejścia na statki (najczęściej od środka, gdyż materiały, z których zrobiono ich zewnętrzne powłoki, bywają zbyt twarde). Te są potrzebne zarówno do szybszego przemieszczania się, jak i do łatwiejszego transportu większych części, które nie zmieściłyby się w śluzie czy standardowych włazach. Ponadto do naszej dyspozycji oddano linę, dzięki której możemy sprawniej poruszać się na większe odległości w warunkach niemal zerowej grawitacji lub wiązać ze sobą poszczególne obiekty, co ułatwia ich transport. Jako że poszczególne statki są generowane proceduralnie, często musimy korzystać również z podręcznego skanera pozwalającego szybko zorientować się w układzie pomieszczeń i rozlokowaniu przydatnego złomu.

Choć na pierwszy rzut oka praca kosmicznego złomiarza może wydawać się monotonna, nie należy ona do bezpiecznych zajęć. Cutter często balansuje na granicy śmierci, a zginąć może między innymi od eksplozji (by do takowej doprowadził, wystarczy, że przetnie przewód paliwowy, spowoduje zwarcie lub pozwoli zdemontowanemu reaktorowi osiągnąć stan krytyczny), braku tlenu czy choćby nagłej dekompresji. Na szczęście po śmierci protagonisty nie musimy zaczynać przygody od nowa – firma LYNX z radością stworzy klona naszego podopiecznego i obciąży nas kosztami za tę operację, które zostaną dodane do naszego długu. A ten w trakcie zabawy i bez tego może ciągle rosnąć, choćby ze względu na konieczność nieustannego ulepszania narzędzi i odblokowywania perków (niezbędnych do realizacji trudniejszych zadań) bądź uzupełniania zapasów tlenu (za który trzeba zapłacić).

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Hardspace: Shipbreaker prezentuje wysoką jakość. Podobać się mogą zarówno pełne detali pokłady statków oraz szczegółowe tekstury, jak i realistycznie wyglądające efekty cząsteczkowe. Mocną stroną gry jest również silnik fizyczny, który dba o właściwe zachowanie zjawisk i obiektów w stanie nieważkości.

Ostatnia modyfikacja 21 lutego 2020

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3,1 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 3,8 / 10 na podstawie 64 głosów czytelników.

Hardspace: Shipbreaker cena w dniu premiery: 119,99 PLN

Wymagania wiekowe Hardspace: Shipbreaker: 12+

Hardspace: Shipbreaker Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (30 fps / 1080p) Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 980 Ti / 8 GB Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX