Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lutego 2014, 21:33

autor: Adrian Werner

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. smutną przygodówkę, bijatykę biurową, nietypową platformówkę oraz mieszankę turowej strategii i kolekcjonerskiej karcianki.

Witajcie w czterdziestym szóstym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka, a tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda. Tym razem omawiamy nietypową zręcznościówkę Long Take, zaskakująco piękną przygodówkę Serena, grę logiczną o manipulowaniu perspektywą zatytułowaną Projective oraz naśmiewającą się z ostatnich posunięć prawnych firmy King platformówkę Candy Escape Goat Saga. Ze starszych produkcji polecamy chodzoną bijatykę Strike of Rage, a na najciekawszą nową propozycję z kategorii Free-2-Play wybraliśmy turową strategię Conquest of Champions, nad którą pracują twórcy PoxNora. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie w tym zestawie coś dla siebie.

Gry w pełni darmowe

Long Take

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014) - ilustracja #2

Przegląd zaczynamy od zręcznościówki Long Take, która stanowi alternatywne spojrzenie na gatunek platformówek. Nie kierujemy tutaj bowiem postacią, a podążającą za nią kamerą. Bohater sam gna przez poziomy wykonując szalone akrobacje, a my musimy utrzymać go w obiektywie tworząc tym samym tytułowe długie ujęcie. Porażka wymusza rozpoczęcie nagrywania od początku. Ten ciekawy pomysł został wyśmienicie zrealizowany i rezultat końcowy zapewnia masę dobrej zabawy.

 1. Long Take - zagraj

Serena

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014) - ilustracja #3

Z kolei Serena to krótka przygodówka, w której wcielamy się w samotnego mężczyznę czekającego w ponurym domku na przybycie swojej żony. Eksplorując wnętrze oraz rozwiązując zagadki powoli odkrywamy prawdę o ich związku, a zakończenie całej historii jest całkiem zaskakujące. Produkcja nie tylko oferuje intrygujący scenariusz, ale została także wspaniale wykonana. Prerenderowane lokacje zachwycają poziomem szczegółowości, a głosy podłożyło kilku profesjonalnych aktorów. Do tego w produkcji brali udział byli pracownicy studia Sierra, popularny twórca darmowych przygodówek Ben Chandler oraz ludzie z zespołu Senscape, którzy użyczyli silnika opracowanego z myślą o Asylum.

 1. Serena – pobierz grę

Projective

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014) - ilustracja #4

Natomiast Projective to oryginalna gra logiczna, w której kolejne wyzwania wymagają manipulowania perspektywą. Niczym w FPS-ach eksplorujemy pomieszczenia wypełnione różnorodnymi kształtami i musimy znaleźć miejsce, z którego widok będzie dokładnie taki, jak na dostarczonym wcześniej obrazku. Wymaga to wyobraźni przestrzennej i dobrej spostrzegawczości, zwłaszcza, że po kilku pierwszych poziomach gra robi się całkiem trudna.

 1. Projective - zagraj

Candy Escape Goat Saga

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014) - ilustracja #5

Candy Escape Goat Saga to darmowa przeróbka znajdującej się w produkcji platformówki Escape Goat 2. Całość powstała po to, aby wyśmiać ostatnie zachowania firmy King grożącej procesami każdemu, kto odważy się wykorzystać słowo „Candy” w tytule swojej gry. Pomimo humorystycznej motywacji autorów w rzeczywistości otrzymaliśmy bardzo dopracowany zostaw poziomów, testujących zarówno refleks, jak i spryt gracza. Ponadto mechanizmy rozgrywki zostały odrobinę zmodyfikowane, tak aby odtwarzały zasady produkcji typu Candy Crush Saga. Daje to w sumie prawdziwą perełkę, która dodatkowo służy słusznej sprawie.

 1. Candy Escape Goat Saga – pobierz grę

Darmowy klasyk: Strike of Rage

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić grę Strike of Rage. Jest to udana chodzona bijatyka zrealizowana w stylu retro, w której wcielamy się w typowego pracownika biurowego zatrudnionego w wielkiej korporacji. Kolejna z rzędu decyzja odmowna na jego podanie o podwyżkę powoduje przelanie się czary goryczy i bohater postanawia samodzielnie zdobyć to, co mu się należy. Z jakiegoś powodu uznaje, że najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest obicie gęby każdemu, kto stanie mu na drodze. System walki jest stosunkowo prosty, ale walka zapewnia dużo frajdy, gdyż przeciwnicy są liczni i bardzo różnorodni, a wielu z nich dysponuje szeregiem ataków specjalnych.

 1. Strike of Rage - zagraj

Free-2-Play

Conquest of Champions

Long Take, Serena, Candy Escape Goat Saga i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (06/02/2014) - ilustracja #7

Ruszyła otwarta beta Conquest of Champions. Jest to sieciowa strategia fantasy łącząca elementy turowej gry bitewnej i kolekcjonerskiej karcianki. Projekt wyszedł spod rąk ludzi, którzy wcześniej opracowali wyśmienite PoxNora i ich najnowszy projekt powstał jako duchowy spadkobierca tej produkcji. Gra ma spore szanse powtórzyć sukces swojego poprzednika, gdyż mechanizmy walki są juz teraz bardzo dopracowane, a lista kart została dobrze zbalansowana. Do tego umieszczenie starć na planszach, po których jednostki mogą się poruszać sprawia, że potyczki zapewniają większą frajdę niż w większości konkurencyjnych karcianek, gdzie zabawa ogranicza się wyłącznie do zagrywania kart z talii.

 1. Conquest of Champions – strona oficjalna

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 3 lutego 2014 (zwycięzca ankiety: Hearthstone: Heroes of Warcraft)
 2. 23 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Envy)
 3. 16 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Quake Live)
 4. 8 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Evil Genius Online)
 5. 20 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: Treasure Adventure Game)
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

TWOIM ZDANIEM

Która Darmówka z 6 lutego podobała Ci się najbardziej?

Serena
44,4%
Conquest of Champions
16,7%
Long Take
13,9%
Projective
11,1%
Candy Escape Goat Saga
8,3%
Strike of Rage
5,6%
Zobacz inne ankiety
Serena

Serena