Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 listopada 2009, 08:38

autor: Piotr Doroń

Kontrowersyjne Call of Duty: Modern Warfare 2 debiutuje na światowym rynku!

Call of Duty: Modern Warfare 2 oficjalnie zadebiutowało na światowym rynku. Najbardziej oczekiwana produkcja studia Infinity Ward została przywitana z wielkimi honorami – niczym w przypadku wielkich, hollywoodzkich filmów moment wprowadzenia gry do sklepów uczczono imprezami premierowymi zorganizowanymi w Nowym Jorku i Londynie.

Call of Duty: Modern Warfare 2 oficjalnie zadebiutowało na światowym rynku. Najbardziej oczekiwana produkcja studia Infinity Ward została przywitana z wielkimi honorami – niczym w przypadku wielkich, hollywoodzkich filmów moment wprowadzenia gry do sklepów uczczono imprezami premierowymi zorganizowanymi w Nowym Jorku i Londynie. Produkcję do polskich sklepów wprowadza firma Licomp Empik Multimedia. Modern Warfare 2 jest dostępne w polskiej wersji językowej (napisy) i kosztuje odpowiednio 139,99 zł za wersję PC i 239,99 za wersje na Xboksa 360 lub PS3. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byście nabyli grę taniej – m.in. w Sklepie gry-online.pl.

Kontrowersyjne Call of Duty: Modern Warfare 2 debiutuje na światowym rynku! - ilustracja #1

W akcji promocyjnej dzieła, będącego strzelaniną FPP przygotowaną z myślą o pecetach i konsolach Xbox 360 i PlayStation 3, wzięło udział wielu celebrytów. Nie tylko znalazły się wśród nich najważniejsze osobistości Activision i Infinity Ward, ale i aktorzy biorący aktywny udział w produkcji Modern Warfare 2 oraz muzycy – w tym Ice-T, Method Man i Lloyd Banks. Nie zabrakło także Jamesa Gandolfiniego, odtwórcy głównej roli w serialu Rodzina Soprano, a także lokalnych sportowców (m.in. baseballistów New York Yankees w przypadku premiery nowojorskiej).

Wspomniane imprezy były jednak już tylko i wyłącznie wisienką na marketingowym torcie, przygotowywanym przez Activision i Infinity Ward przez kilka ostatnich miesięcy.

Kontrowersyjne Call of Duty: Modern Warfare 2 debiutuje na światowym rynku! - ilustracja #2

Zaczęło się niewinnie, bowiem od zamieszania z tytułem (w efekcie stanęło na przywróceniu przedrostka Call of Duty). Wówczas nikt jeszcze nie mógł podejrzewać, że sprawy potoczą się bardzo szybko w kierunku silnych kontrowersji. Na Zachodzie zaczęło się od wzrostu ceny pecetowej wersji gry, która w większości przypadków osiągnęła poziom konsolowej. Faktycznym początkiem złego była jednak rezygnacja z wprowadzenia do sprzedaży prestiżowej edycji na PC. Kolejne klocki domina runęły już bardzo szybko.

Mianowicie, w kolejnych dniach i tygodniach dowiedzieliśmy się, że w Modern Warfare 2 zrujnowaniu ulegnie Waszyngton – stolica Stanów Zjednoczonych. Niczym na osłodę w sieci zaczęły się pojawiać informacje o zamieszczeniu w grze trybu TPP, z którego będzie można skorzystać podczas starć sieciowych. Już dzień później zszokował nas materiał filmowy, przedstawiający jeden z najbrutalniejszych fragmentów Modern Warfare 2atak terrorystów wymierzony w niczego nie spodziewających się pasażerów lotniska (z graczem w roli tajnego agenta, niemniej jednak mogącego jak najbardziej oddawać strzały w kierunku ludzi). Publikacja oburzyła ludzi na całym świecie i niewiele pomogły tu tłumaczenia koncernu Activision, zapewniającego, że poziom będzie można wyłączyć. W ostatnim czasie dezaprobatę w tej kwestii wyraził nawet Keith Vaz, parlamentarzysta brytyjski często zabierający głos w sprawach dotyczących rynku elektronicznej rozrywki.

Kontrowersyjne Call of Duty: Modern Warfare 2 debiutuje na światowym rynku! - ilustracja #3

Najwięcej kontrowersji budziły i budzą jednak modyfikacje wprowadzone do pecetowej wersji Modern Warfare 2. Chodzi tu przede wszystkim o rezygnację z dedykowanych serwerów i wsparcia dla modyfikacji (petycja graczy w tej sprawie nie przyniosła żadnych efektów). Z krytyką spotkały się ponadto informacje o tym, że do działania produkcja wymagać będzie posiadania konta na platformie Steam. Niektóre sklepy – w tym Direct2Drive, Impulse, GamersGate – posądzając firmy Activision i Steam o nieuczciwą konkurencję postanowiły nawet zaniechać sprzedaży pecetowej wersji gry. Ponadto ograniczeniom poddano rozgrywkę sieciową - nałożono na nią limit umożliwiający toczenie walk maksymalnie 18 graczom jednocześnie. To oczywiście nie wszystko – w tej wiadomości możecie poczytać o innych, drobnych problemach z jakimi będą musieli poradzić sobie pecetowcy.

Jak widać, wokół Modern Warfare 2 narosło więcej kontrowersji, aniżeli w przypadku niemal wszystkich gier wydanych w bieżącym roku razem wziętych. Wątpliwym jest jednak, by zaszkodziły one sprzedaży gry. W mniemaniu graczy dzieło Infinity Ward pozostaje bowiem głównym kandydatem do miana gry roku. Nie bez znaczenia jest tu także wielka baza fanów – poprzednią odsłonę, Call of Duty 4: Modern Warfare, nabyło w końcu niemal 14 milionów osób na całym świecie.

Kontrowersyjne Call of Duty: Modern Warfare 2 debiutuje na światowym rynku! - ilustracja #4

Tuż przed światową premierą Modern Warfare 2 (przypada ona w dniu amerykańskiego Dnia Weterana), Activision ujawniło plan uruchomienia specjalnej organizacji non-profit, mającej pomagać byłym żołnierzom w powrotach do normalnego życia. Chodzi tu głównie o blisko 20% grupę osób, które po opuszczeniu armii nie potrafiły znaleźć zatrudnienia. Oficjalna informacja w tej sprawie zostanie przedstawiona jeszcze dzisiaj.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej