Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 grudnia 2009, 19:33

autor: Jiker

Japońska mafia nawiedzi Europę po raz trzeci

Przedstawiciele koncernu SEGA poinformowali, że gra akcji o tytule Yakuza 3 – czwarta odsłona serii znanej w Japonii jako Ryū ga Gotoku – trafi do Stanów Zjednoczonych i Europy w marcu 2010 roku. Potwierdzili w ten sposób nieoficjalne wieści ujawnione przed tygodniem przez niemiecki Amazon.

Przedstawiciele koncernu SEGA poinformowali, że gra akcji o tytule Yakuza 3 – czwarta odsłona serii znanej w Japonii jako Ryu ga Gotoku – trafi do Stanów Zjednoczonych i Europy w marcu 2010 roku. Potwierdzili w ten sposób nieoficjalne wieści ujawnione przed tygodniem przez niemiecki Amazon. Na wydanie anglojęzycznych wersji przygód Kazumy Kiryu przyjdzie nam zatem poczekać ponad rok (japońska edycja zadebiutowała 26 lutego).

Japońska mafia nawiedzi Europę po raz trzeci - ilustracja #1

Interesujący cykl, którego twórcami są Toshihiro Nagoshi, mający w dorobku współpracę z Yu Suzuki przy pierwszym Shenmue oraz projektanci ze studia deweloperskiego Amusement Vision, doczekał się do tej pory czterech odsłon. Pierwsze dwie, w których nakreślono wyraźnie postać Kazumy Kiryo, wydano w Japonii w latach 2005-2006 jeszcze na PlayStation 2 (anglojęzyczne wersje trafiły do sklepów odpowiednio we wrześniu 2006 i 2008 roku). Mimo ciepłego przyjęcia ze strony krytyków produkcje nie zawojowały jednak świata, zdobywając popularność jedynie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sprzedały się tam w nakładzie około 800 tysięcy egzemplarzy.

Kolejna odsłona, a konkretnie spin-off o tytule Yakuza: Kenzan! rozgrywający się na początku epoki Edo (okres od 1603 do 1868 roku), powstała już z myślą o kolejnej platformie koncernu Sony – PlayStation 3. Produkcja nie opuściła niestety Japonii, najprawdopodobniej z powodu potencjalnego braku zainteresowania ze strony graczy (Japończycy nabyli zaledwie 270 tysięcy egzemplarzy). A szkoda – jeśli wierzyć osobom, które miały okazję przetestować przygody Musashiego Miyamoto, jest to pozycja godna uwagi. Przeniesienie akcji kilkaset lat wstecz względem dwóch pierwszych części okazało się interesującym przedsięwzięciem, ocenionym przez magazyn Famitsu na 37/40 punktów.

Yakuza 3, wydana w Japonii 26 lutego bieżącego roku, poradziła już sobie niemal dwukrotnie lepiej od Kenzan!. Tylko w pierwszym dniu znalazła bowiem 230 tysięcy nabywców. Zdobyła także uznanie recenzentów, w tym wspomnianego już Famitsu (38/40). Grę docenił również Mikas, który w recenzji zamieszczonej na łamach gry-online.pl wystawił dziełu Amusement Vision notę na poziomie 85%. Wśród najważniejszych atutów produkcji wyróżnił główny wątek fabularny, dopracowany system walki oraz świetnie odzwierciedlony klimat Japonii (gra stanowi istny przekrój demograficzny tego kraju). Pochwalił również twórców za wypełnienie gry licznymi mini-grami oraz ciekawymi zadaniami pobocznymi.

W czasie targów Tokyo Game Show 2009 doczekaliśmy również oficjalnej zapowiedzi Yakuza 4. W piątej odsłonie cyklu wcielimy się w czterech bohaterów – znanego już Kazumę Kiryu uzupełnią: były bezdomny Shun Akiyama, zabójca Yakuzy Taiga Saejima oraz detektyw Masayoshi Tanimura. Produkcja przeznaczona na PlayStation 3 zostanie wydana na japońskim rynku w przyszłym roku.