Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Yakuza: Kenzan! (PS3)

Yakuza: Kenzan! PS3

Ryu Ga Gotoku: Kenzan!

Gra akcji, ukazana z perspektywy trzeciej osoby i należąca do popularnej serii. W tej części akcja toczy się nie w czasach współczesnych, lecz w epoce japońskiego feudalizmu.

Akcji | TPP | samuraje | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Yakuza: Kenzan! (PS3)

producent: Amusement Vision

wydawca: SEGA

japońskajapońska

data premiery gry w wersji PS3:

6marca2008

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Yakuza: Kenzan! to kolejna odsłona popularnej serii gier akcji tworzonych pod czujnym okiem Toshihiro Nagoshi. Gra stanowi prequel poprzednich części, poznaną nam już współczesną Japonię tym razem zamieniamy na czasy feudalne. Produkcję opracowało studio Amusement Vision, jej wydawcą została firma Sega.

Wątek fabularny przenosi nas do siedemnastego wieku, na początek epoki Edo, trwającej od 1603 do 1868 roku. Główny bohater gry to samuraj Miyamoto Musashi, mieszkający w rozrywkowej dzielnicy Kioto i przedstawiający się tam jako Kazumanosuke Kiryu. Mężczyzna trudni się tam ochroną tych, którzy potrafią za to sowicie zapłacić. Pewnego razu spotyka Harukę, młodą dziewczynę oferującą pieniądze za pozbycie się pewnego człowieka. Celem ma być... Miyamoto Musashi.

Postaci znane fanom cyklu przeniesiono do ówczesnej stolicy Japonii - Kioto, po części zrekonstruowanej przez twórców programu. W dystrykcie Gion, będącym właściwie miastem w mieście, gracz uchodzi za swoistego playboya. Poza tym terenem, Kiryu przemienia się w Musashi, po czym w chwilach zagrożenia, bez skrupułów tnie na kawałki swoich oponentów, wykorzystując poznane style walki. Te zaś powiązane są z wybraną bronią, jak np. z wielkimi i ciężkimi mieczami zadającymi potężne, pojedyncze uderzenia lub jednoręcznymi, świetnymi do zadawania serii ciosów.

Główny bohater specjalne zagrywki nabywa będąc świadkiem różnych zdarzeń, czerpiąc niezbędna inspirację z nawet najzwyklejszych sytuacji, jak choćby gdy farmer zostaje zaskoczony przez agresywnego woła lub podczas obserwacji zachowania psa próbującego złapać kość. System rozwoju umiejętności pozwala zadbać o rozwój bohatera, przy czym po nowe zdolności najlepiej udać się do mistrzów danego fachu. Kowale natomiast z chęcią zajmują się złożonym na ich ręce rynsztunkiem.

W Yakuza: Kenzan! oglądamy szczegółowy i tętniący życiem świat. Na każdym kroku spotykamy mieszkańców zasiadających np. w wejściach do sklepów, gdzie posilają się lub wykonują inne czynności. Wzorem dwóch pierwszych odsłon serii, także i tu natkniemy się na wiele mini-gier. Są to między innymi: zabawa w kości, japońskie szachy, łucznictwo czy wyścig żółwi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 9,4 / 10 na podstawie 446 głosów czytelników.

Gry podobne do Yakuza: Kenzan!

Wymagania wiekowe Yakuza: Kenzan!

18+

Yakuza: Kenzan! - zapowiedź
Yakuza: Kenzan! - zapowiedź

Przed premierą 15 lipca 2008, 11:11

Przejście na next-geny w oczywisty sposób przysłużyło się oprawie wizualnej nowej Yakuzy. Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że przy modelowaniu postaci twórcy postawili przede wszystkim na twarze (które zgodnie z obietnicami są dokładnym odwzorowaniem twarzy aktorów użyczających głosu konkretnym bohaterom), zaniedbując nieco modele i otoczenie. Niektóre obiekty, mimo możliwości oferowanych przez konsolę, wyglądają sztucznie i kanciasto. Wnętrza budynków wydają się nieco zbyt ciemne, a tekstury proste i momentami niewyraźne. Pewną różnorodność może zapewnić tu mnogość dostępnych miast a także starannie odwzorowane świątynie Kioto. Pod względem kolorystyki oprawa gry mocno oddaliła się od świetlistych ulic Tokio na rzecz szarych i brązowych klimatów średniowiecznych osad. Kamerę usytuowano w klasycznej dla produkcji TPP pozycji (troszkę bliższej niż w poprzedniej odsłonie), jednak podczas walk ma unosić się ona nieco nad głowę bohatera, by zapewnić lepszy wgląd w pole bitwy.