Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Yakuza 3 (PS3)

Yakuza 3 PS3

Trzecia odsłona popularnego cyklu gier akcji, opowiadających o japońskiej mafii. Historia przedstawiona w grze Yakuza 3 po raz kolejny koncentruje się na postaci Kazumy Kiryu.

Akcji | TPP | gangsterskie | elementy RPG | beat 'em up | Japonia | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Yakuza 3 (PS3)

producent: Amusement Vision

wydawca: SEGA

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

26lutego2009

12marca2010

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Yakuza 3 to zremasterowana wersja trzeciej odsłony cyklu przygodowych gier akcji, nad którym pieczę sprawuje firma Sega. Produkcja, opowiadająca o japońskim półświatku, została wydana na konsolę PS3.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Yakuza 3 jest znany z wcześniejszych części serii Kazuma Kiryu. Po wydarzeniach przedstawionych w Yakuzie 2 protagonista postanowił odciąć się od gangsterskich porachunków i założyć sierociniec na wyspie Okinawa, gdzie zamierzał zaszyć się ze swoją przybraną córką – Haruką; niestety politycy powiązani z Yakuzą w końcu zaczęli interesować się prowadzonym przez niego przybytkiem i próbować go przejąć. Gdy mężczyzna wyglądający niczym zmarły ojciec Kazumy postrzelił Daigo Dojimę, czyli przywódcę klanu Tojo, bohater po raz kolejny znalazł się w samym środku wojny tokijskich gangów.

Mechanika

W wydanej na konsolę PS3 grze Yakuza 3 akcję ukazano z kamery umieszczonej za plecami postaci (TPP). Autorzy oddają do naszej dyspozycji dwie fikcyjne dzielnice, czyli Ryukyugai w Okinawie (inspirowaną prawdziwym Makishi) oraz Kamurocho w Tokio (wzorowaną na Kabukicho); pomimo że mają one otwartą strukturę, protagonista nie może korzystać z pojazdów, lecz poruszać się po nich wyłącznie na piechotę. Motorem gry są zadania fabularne, którym towarzyszy duża liczba misji i aktywności pobocznych. Kazuma może walczyć na arenie, grać w kręgle lub bilard, zostawić nieco gotówki w kasynie czy choćby sprawdzić kultowe pozycje z katalogu Segi w jednym z salonów gier. Poza tym „Smok Dojimy” może sprawdzić swe umiejętności w karaoke, grze w golfa czy choćby relaksować się przy łowieniu ryb.

Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, ważną rolę odgrywają tu walki na pięści; w trakcie pojedynków sukces zapewnia łączenie ciosów w efektowne kombinacje. Oprócz tego Kazuma może wykorzystać broń białą (na jego podorędziu mogą się znaleźć maksymalnie trzy sztuki – przełączamy się pomiędzy nimi przy użyciu krzyżaka), ulepszaną w oparciu o system craftingu. W zamian za podejmowane działania Kiryu zdobywa punkty doświadczenia, dzięki czemu z czasem poszerzamy wachlarz dostępnych ataków. W grze pojawiają się też sekcje pościgowe – chcąc dogonić cel, musimy dbać o wytrzymałość bohatera i jednocześnie obserwować ruch uliczny, by omijać przechodniów.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Yakuzy 3 prezentuje wysoką jakość, zwłaszcza w porównaniu z wydaną na PlayStation 2 drugą częścią serii. Jest to także pierwsza odsłona cyklu, w której gracze mogą zdobywać trofea.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 9,6 / 10 na podstawie 1451 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.0 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,99 PLN

Gry podobne do Yakuza 3

Klasyfikacja PEGI Yakuza 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Yakuza 3 - recenzja gry
Yakuza 3 - recenzja gry

Recenzja 11 marca 2009, 09:22

Miasto jest pełne przechodniów, rozmawiających przez komórki, kłócących się, wychodzących na spacer etc. Jest naprawdę tłoczno, co wpływa bardzo pozytywnie na klimat gry i urealnia ją. Japończycy, tworząc ten swoisty odpowiednik engine’u Euforia, dołożyli wszelkich starań, by dorównywał on zachodniemu „systemowi”. Jedyne, co psuje bardzo dobry wizerunek gry, to detekcja kolizji. Kazuma, biegając po ulicach, przenika przez niektóre fragmenty ciał otaczających go mieszkańców Okinawy czy Kamurocho.