Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Yakuza 3 (PS3)
OkładkaYakuza 3 (PS3)

Yakuza 3 PS3

Trzecia odsłona popularnego cyklu gier akcji, opowiadających o japońskiej mafii. Historia przedstawiona w grze Yakuza 3 po raz kolejny koncentruje się na postaci Kazumy Kiryu.

Akcji | TPP | gangsterskie | elementy RPG | beat 'em up | Japonia | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Yakuza 3 Premiera PS3

26lutego2009

pudełko PL

12marca2010

producent: Amusement Vision wydawca: SEGA wydawca PL: CD Projekt S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Yakuza 3

Grand Theft Auto IV

Max Payne 3

Mafia II

Yakuza 3 to zremasterowana wersja trzeciej odsłony cyklu przygodowych gier akcji, nad którym pieczę sprawuje firma Sega. Produkcja, opowiadająca o japońskim półświatku, została wydana na konsolę PS3.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Yakuza 3 jest znany z wcześniejszych części serii Kazuma Kiryu. Po wydarzeniach przedstawionych w Yakuzie 2 protagonista postanowił odciąć się od gangsterskich porachunków i założyć sierociniec na wyspie Okinawa, gdzie zamierzał zaszyć się ze swoją przybraną córką – Haruką; niestety politycy powiązani z Yakuzą w końcu zaczęli interesować się prowadzonym przez niego przybytkiem i próbować go przejąć. Gdy mężczyzna wyglądający niczym zmarły ojciec Kazumy postrzelił Daigo Dojimę, czyli przywódcę klanu Tojo, bohater po raz kolejny znalazł się w samym środku wojny tokijskich gangów.

Mechanika

W wydanej na konsolę PS3 grze Yakuza 3 akcję ukazano z kamery umieszczonej za plecami postaci (TPP). Autorzy oddają do naszej dyspozycji dwie fikcyjne dzielnice, czyli Ryukyugai w Okinawie (inspirowaną prawdziwym Makishi) oraz Kamurocho w Tokio (wzorowaną na Kabukicho); pomimo że mają one otwartą strukturę, protagonista nie może korzystać z pojazdów, lecz poruszać się po nich wyłącznie na piechotę. Motorem gry są zadania fabularne, którym towarzyszy duża liczba misji i aktywności pobocznych. Kazuma może walczyć na arenie, grać w kręgle lub bilard, zostawić nieco gotówki w kasynie czy choćby sprawdzić kultowe pozycje z katalogu Segi w jednym z salonów gier. Poza tym „Smok Dojimy” może sprawdzić swe umiejętności w karaoke, grze w golfa czy choćby relaksować się przy łowieniu ryb.

Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, ważną rolę odgrywają tu walki na pięści; w trakcie pojedynków sukces zapewnia łączenie ciosów w efektowne kombinacje. Oprócz tego Kazuma może wykorzystać broń białą (na jego podorędziu mogą się znaleźć maksymalnie trzy sztuki – przełączamy się pomiędzy nimi przy użyciu krzyżaka), ulepszaną w oparciu o system craftingu. W zamian za podejmowane działania Kiryu zdobywa punkty doświadczenia, dzięki czemu z czasem poszerzamy wachlarz dostępnych ataków. W grze pojawiają się też sekcje pościgowe – chcąc dogonić cel, musimy dbać o wytrzymałość bohatera i jednocześnie obserwować ruch uliczny, by omijać przechodniów.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Yakuzy 3 prezentuje wysoką jakość, zwłaszcza w porównaniu z wydaną na PlayStation 2 drugą częścią serii. Jest to także pierwsza odsłona cyklu, w której gracze mogą zdobywać trofea.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 9,6 / 10 na podstawie 1454 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.0 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Yakuza 3 cena w dniu premiery: 219,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Yakuza 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.