Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2017, 10:40

autor: AlexB

Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym między innymi polskie głosy jednostek

Hearts of Iron IV, czyli ostatnia strategia wyprodukowana przez Paradox Development Studio, świętuje swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji deweloperzy przygotowali sporą niespodziankę – darmowe DLC dodające między innymi polskie głosy do naszych rodzimych jednostek.

6 czerwca 2016 roku, dokładnie w 73. rocznicę lądowania Aliantów w Normandii, na rynku pojawiła się gra Hearts of Iron IV, czyli ostatnia strategia opracowana przez szwedzkie Paradox Development Studio, będąca kolejną odsłoną popularnej serii, która umożliwia graczom poprowadzenie dowolnego państwa podczas II wojny światowej. Z okazji pierwszych urodzin tytułu deweloperzy przygotowali dla graczy niespodziankę – podobnie jak w przypadku rocznicy wydania Stellaris, wypuścili oni darmowe DLC, nazwane Anniversary Pack. Skupia się ono przede wszystkim na estetycznych drobiazgach – dodaje dwanaście nowych portretów dowódców oraz dwadzieścia niespotykanych dotąd ikon dla dywizji. Jednak co dla nas najważniejsze, zaimplementowano również polskie głosy, które przypisano jednostkom należącym do naszego kraju. DLC powinno być już dostępne dla wszystkich posiadaczy pełnej wersji Hearts of Iron IV.

Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym do gry między innymi polskie głosy jednostek. - Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym między innymi polskie głosy jednostek - wiadomość - 2017-06-07
Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym do gry między innymi polskie głosy jednostek.

Interesujące wydają się okoliczności, w jakich podjęto decyzję o dodaniu polskich głosów jednostek do Hearts of Iron IV. Jak zdradził w rocznicowym wpisie na forum firmy Paradox Dan Lind, reżyser gry, pojawiły się one dzięki jednemu z naszych rodaków, miłośnikowi produkcji, który zgłosił się do deweloperów i zaoferował swoją pomoc. Według Linda odzywki w języku polskim wyszły naprawdę bardzo dobrze i stanowią naturalną kontynuację DLC United and Ready, wydanego w dniu premiery dodatku skupiającego się w całości na naszym kraju.

Gra Polską w Hearts of Iron IV nie należy do prostych. - Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym między innymi polskie głosy jednostek - wiadomość - 2017-06-07
Gra Polską w Hearts of Iron IV nie należy do prostych.

Pierwsze urodziny Hearts of Iron IV to również doskonała okazja do wszelkiej maści podsumowań. Dan Lind opublikował kilka wykresów obrazujących liczbę graczy. Pierwszy z nich potwierdza to, co już wiemy od kilku miesięcy – sprzedaż ostatniej strategii Paradox Development Studio przekroczyła 500 tysięcy egzemplarzy i co najważniejsze, stale rośnie. Bardzo dobrze wygląda również średnia liczba aktywnych graczy w miesiącu. Mimo sporego spadku niedługo po premierze, wraz z wydaniem DLC Together For Victory, skupiającym się na krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, ponownie wzrosła i sięga ona obecnie 300 tysięcy. Możemy się spodziewać, że  wraz z zaplanowanym na 14 czerwca debiutem dodatku Death or Dishonor, zainteresowanie Hearts of Iron IV ponownie wzrośnie. Taki jest zresztą plan deweloperów z firmy Paradox (via Rock Paper Shotgun). Ich polityka dotycząca DLC ma na celu stworzenie z wydanych gier „ich własnych sequeli”, co w konsekwencji powinno utrzymać stałe zainteresowanie graczy.

Średnia miesięczna liczba aktywnych graczy w Hearts of Iron IV. / Źródło: Paradoxplaza - Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym między innymi polskie głosy jednostek - wiadomość - 2017-06-07
Średnia miesięczna liczba aktywnych graczy w Hearts of Iron IV. / Źródło: Paradoxplaza

Ciekawie wyglądają statystyki dotyczące użytkowników, którzy wykorzystują różnorakie mody stworzone do Hearts of Iron IV. Według Linda, jest ich aż 60%.

60% użytkowników korzysta z modów (choć najczęściej są to rzeczy takie jak zmiana kolorów przycisków lub bardziej precyzyjne nazwy sprzętu), ale tym, co czyni mnie naprawdę szczęśliwym, jest popularność dużych modyfikacji: Millenium Dawn, The Great War, Kaiserrieich oraz Road to '56. Wszystkie cieszą się sporym zainteresowaniem i codziennie gra w nie 8-20% posiadaczy Hearts of Iron IV.

Na koniec warto jeszcze rzucić okiem na dane, obrazujące które nacje są najchętniej wybierane przez graczy w Hearts of Iron IV. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy, na które zdecydowało się 24% osób. Kolejne miejsca zajmują Związek Radziecki (9,5%) i Stany Zjednoczone (7,5%). Polskę zdecydowało się poprowadzić 2,5% wirtualnych przywódców.

Najchętniej wybierane przez graczy nacje w Hearts of Iron IV – bez własnego drzewka rozwoju oraz takowe posiadające. / Źródło: Paradoxplaza - Hearts of Iron IV świętuje pierwsze urodziny darmowym DLC, dodającym między innymi polskie głosy jednostek - wiadomość - 2017-06-07
Najchętniej wybierane przez graczy nacje w Hearts of Iron IV – bez własnego drzewka rozwoju oraz takowe posiadające. / Źródło: Paradoxplaza

W przyszłym tygodniu ma pojawić się kolejna darmowa aktualizacja do Hearts of Iron IV, między innymi usprawniająca balans jednostek oraz AI komputera, oraz dodająca kilka elementów do samej rozgrywki. Rozwój najnowszej strategii studia Paradox wydaje się zatem iść w dobrym kierunku. Ciekawe, jak będzie wyglądał ten tytuł na kolejną rocznicę premiery.