Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2015, 13:42

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Hatred otrzymało najwyższą kategorię wiekową w USA

Amerykańskie ESRB uznało, że Hatred jest grą nieodpowiednią dla młodszego odbiorcy. Organizacja przyznała powstającej w gliwickim studiu Destructive Creations produkcji kategorię wiekową AO, co oznacza, że przeznaczona będzie tylko dla dorosłych graczy.

Zrzut ekranu z oficjalnego forum gry Hatred - Hatred otrzymało najwyższą kategorię wiekową w USA - wiadomość - 2015-01-16
Zrzut ekranu z oficjalnego forum gry Hatred

Zajmująca się przyznawaniem kategorii wiekowych grom amerykańska organizacja ESRB niedawno poddała ocenie budzące spore kontrowersje Hatred, o czym poinformowali jego twórcy na oficjalnym forum projektu. Strzelanka otrzymała klasyfikację AO, a więc „adults only” – oznacza to, że w produkcję będą mogły zagrać tylko osoby pełnoletnie. To trzeci tytuł w historii, który w Stanach Zjednoczonych otrzymał najwyższą kategorię wiekową tylko ze względu na występującą w nim brutalność. Wcześniej podobną etykietkę dostało między innymi Manhunt 2, ale Rockstar zdecydował się wprowadzić zmiany, dzięki którym Amerykanie zgodzili się obniżyć ocenę (ostatecznie wersja nieocenzurowana ukazała się później na PC).

Ze słów dewelopera podpisującego się nickiem DC_SatanicBlood wynika, że powodem podjętej przez komisję decyzji jest nie tyle pojawiająca się w grze przemoc, co kontekst, w jakim została ona przedstawiona. Autorzy nie wydają się być zbytnio zasmuceni klasyfikacją, choć przyznają, że woleliby, aby produkcja otrzymała niższą kategorię wiekową, bo dzięki temu zwiększyłyby się szansę na wydanie jej na konsolach.

Hatred budzi kontrowersje od chwili zapowiedzi – powstająca w gliwickim studiu Destructive Creations strzelanka będzie niezwykle brutalną produkcją. Opublikowany przez twórców zwiastun, na którym bohater strzela niewinnej kobiecie w twarz, wywołał dyskusję zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych graczy. Gra została nawet usunięta ze Steam Greenlight, ale pojawiła się tam ponownie po interwencji samego Gabe’a Newella – szef Valve przekazał nawet deweloperom osobiste przeprosiny za zaistniałą sytuację.

Hatred otrzymało najwyższą kategorię wiekową w USA - ilustracja #3Hatred jest pierwszym projektem ekipy z Destructive Creations – zespołu założonego przez byłych pracowników gliwickiego studia The Farm 51. Gra cechować się będzie sporą dawką brutalności – gracze wcielą się w psychopatę, który postanawia urządzić masakrę wśród niewinnych mieszkańców pewnego amerykańskiego miasteczka. Ofiary będzie można wykańczać na wiele okrutnych sposobów.

Produkcja będzie strzelanką, w której wydarzenia ukazane zostaną w rzucie izometrycznym. Premiera wstępnie zaplanowana jest na drugi kwartał tego roku – tytuł ma ukazać się na PC, choć twórcy nie wykluczają, że w przyszłości przeniosą go również na konsole. Nie wiadomo tylko, czy Microsoft i Sony zdecydują się na wydanie tak kontrowersyjnej gry na swoich platformach.