Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 czerwca 2016, 08:48

Halo 6 trafi na pecety

Phil Spencer z firmy Microsoft poinformował w wywiadzie, że kolejna odsłona FPS-owego cyklu Halo ukaże się nie tylko na konsoli Xbox One, ale również na pecetach. Gigant z Redmond nie zamierza zostawić Xboksowi żadnej marki na wyłączność.

Podczas konferencji zorganizowanej z okazji E3 firma Microsoft dała jasno do zrozumienia, że większość jej gier konsolowych ukaże się także na PC, a konkretnie na system Windows 10. Wielu fanów zastanawiało się więc, czy oznacza to, że na komputery wreszcie powrócą FPS-y z serii Halo, będące najcenniejszą serią w repertuarach kolejnych generacji Xboksów. Plotki o pecetowym Halo 5: Guardians krążyły od dłuższego czasu, ale nadzieje fanów zostały rozwiane przez definitywne zdementowanie tych doniesień. Okazuje się jednak, że była to ostatnia część cyklu, która nie zawita na PC - jej kontynuacja nie będzie już produkcją dostępną wyłącznie na Xboksa One.

Halo 5: Guardians nie ukaże się na pecety, ale w przypadku kolejnej części serii ma być inaczej. - Halo 6 trafi na pecety - wiadomość - 2016-06-16
Halo 5: Guardians nie ukaże się na pecety, ale w przypadku kolejnej części serii ma być inaczej.

Informacje te pochodzą z serwisu PC Gamer, który spytał o to Phila Spencera z Microsoftu. Redaktorzy uzyskali odpowiedź, że firma nie zamierza zachować żadnych marek wyłącznie dla konsol i kolejna część serii Halo ukaże się na Windows 10. W przypadku Halo 5: Guardians produkcja trafiła na rynek po prostu zbyt wcześnie, aby stać się częścią najnowszej pecetowej ofensywy korporacji. Zdecydowano więc, że lepiej pozwolić studiu 343 Industries skoncentrować się na kolejnej odsłonie, która miałaby zostać od początku opracowana także z myślą o PC.

Warto tutaj przypomnieć, że niedawno Microsoft wypuścił na pecety edytor Forge, pozwalający na tworzenie map do konsolowego Halo 5: Guardians. Dla firmy jest to sposób na zapewnienie użytkownikom PC małego przedsmaku marki przed debiutem pełnych gier. Podobną strategię przyjęto w przypadku cyklu Forza. Wpierw na Windows 10 trafi uproszczona produkcja free-to-play zatytułowana Forza Motorsport 6: Apex, a wkrótce potem pecetowcy dostaną wraz z użytkownikami Xboksa One Forza Horizon 3.

Ostatnią główną odsłoną serii wypuszczoną na PC było Halo 2 z 2007 roku. Mimo tak długiej przerwy cykl wciąż ma wśród graczy komputerowych wielu miłośników, którzy przy braku oficjalnych konwersji wzięli sprawy w swoje ręce. Do dzisiaj działa kilka serwerów pecetowego Halo: Combat Evolved, a przez te długie lata powstało do tej gry wiele modów z nową zawartością. Fani wypuścili również przeróbkę Eldorito do przeznaczonego wyłącznie na rynek rosyjski Halo Online, umożliwiającą zabawę użytkownikom z innych krajów. Ponadto grupa pasjonatów pracuje obecnie nad w pełni darmową sieciową strzelanką Installation 01.

Jako ciekawostkę warto na koniec wspomnieć, że w innym wywiadzie Phil Spencer potwierdził, że w przyszłości niektóre gry wydawane przez Microsoft trafią na Steam. Oczywiście nie należy się spodziewać, że będą to najważniejsze produkcje firmy. Przypuszczamy, że będą to raczej mniejsze projekty, przypominające takie tytuły jak Ori and the Blind Forest czy Age of Mythology: Extended Edition, które można kupić w serwisie studia Valve.

  1. Halo – oficjalna strona marki