Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 lipca 2017, 11:25

autor: AlexB

GTA V najlepiej sprzedającą się grą na nośnikach fizycznych w UK w pierwszej połowie 2017 roku

Entertainment Retailers Association opublikowało listę najlepiej sprzedających się dzieł kultury w Wielkiej Brytanii. Prócz filmów i muzyki znalazły się na niej również gry wideo. W tej kategorii (dane dotyczą tylko wersji fizycznych) najwyżej uplasowało się GTA V.

Entertainment Retailers Association jest brytyjską organizacją zajmującą się monitorowaniem sprzedaży detalicznej oraz hurtowej filmów, muzyki oraz gier komputerowych. Jej publikowane co jakiś czas raporty dotyczą zarówno rynku fizycznego, jak i cyfrowego. Tym razem przygotowała dla nas listę czterdziestu najlepiej rozchodzących się dzieł kultury w pierwszej połowie 2017 roku w Wielkiej Brytanii. Ogólna wartość rynku rozrywkowego wyniosła w tym okresie niemal 3 miliardy funtów (o 6,4% więcej niż w ubiegłym roku – dane dotyczą zarówno wersji elektronicznych, jak i materialnych). Nas jednak najbardziej interesują gry video. Przychód z ich sprzedaży sięgnął w omawianym przedziale czasu ponad 1,4 miliarda funtów (wzrost o 8,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem) – prawie tyle co filmów i muzyki razem wziętych.

GTA V rządziło, jeśli chodzi o sprzedaż fizyczną w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie 2017 roku. - GTA V najlepiej sprzedającą się grą na nośnikach fizycznych w UK w pierwszej połowie 2017 roku - wiadomość - 2017-07-28
GTA V rządziło, jeśli chodzi o sprzedaż fizyczną w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie 2017 roku.

Choć te ogólne dane dotyczą zarówno wersji cyfrowych, jak i fizycznych, lista przygotowana przez Entertainment Retailers Association odnosząca się do poszczególnych tytułów obejmuje jedynie nośniki fizyczne. Na czele tego zestawienia znalazła się płyta Divide Eda Sheerana, która rozeszła się w nakładzie 2 064 966 sztuk. Jeśli chodzi o gry, w spisie znalazło się ich sześć. Najwyżej, bo na 13 miejscu w przytoczonym rankingu, uplasowało się Grand Theft Auto V od studia Rockstar. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, zważywszy na to, że w tygodniowych zestawieniach bestsellerów na Wyspach Brytyjskich tytuł ten zajmuje wysokie pozycje już od dłuższego czasu. W pierwszej połowie 2017 roku rozeszło się 334 280 fizycznych nośników z tą grą. Trzeba przyznać, że to całkiem nieźle jak na prawie czteroletnią produkcję. Warto przypomnieć, że GTA V całkiem nieźle radzi sobie na rynku cyfrowym – ostatnio informowaliśmy, iż ostatnia odsłona popularnej serii sandboksów zajęła pierwsze miejsce na konsolach, jeśli chodzi o sprzedaż elektroniczną w czerwcu.

Nie gorzej od dzieła studia Rockstar poradziło sobie na Wyspach Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands. - GTA V najlepiej sprzedającą się grą na nośnikach fizycznych w UK w pierwszej połowie 2017 roku - wiadomość - 2017-07-28
Nie gorzej od dzieła studia Rockstar poradziło sobie na Wyspach Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands.

Tuż za GTA V usadowiło się Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands. Mimo dość mieszanego odbioru wśród graczy i recenzentów, kolejna odsłona taktycznych strzelanin od studia Ubisoft rozeszła się w UK w 311 792 sztukach. Na 17 miejscu znalazł się tytuł ekskluzywny na PlayStation 4 – Horizon Zero Dawn. Z brytyjskich sklepów zniknęło 286 538 płyt z tą grą. Dalsze pozycje zajęły FIFA 17 (24 miejsce - 242 385 sprzedanych nośników fizycznych), Call of Duty: Infinite Warfare (36 miejsce - 204 778 sprzedanych nośników fizycznych) oraz Resident Evil VII: Biohazard (38 miejsce - 190 545 sprzedanych nośników fizycznych).

Oczywiście należy pamiętać, że całe to zestawienie nie obejmuje wydań cyfrowych. Niewykluczone bowiem, że gdyby wziąć je pod uwagę, to chociażby bijące rekordy popularności, nawet mimo niedawnych kontrowersji, Playerunkown's Battlegrounds zajęłoby dużo wyższą pozycję niż GTA V, przynajmniej w Wielkiej Brytanii.