Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 marca 2019, 20:52

GTA 6 exclusivem na PS5?

Na giełdzie krążą plotki o możliwym przejęciu Take-Two Interactive przez firmę Sony. Rozmowy mają się już toczyć na najwyższym szczeblu. Jeśli potwierdzą się te pogłoski, Sony może zyskać na wyłączność takie marki jak Grand Theft Auto, Red Dead Redemption i Borderlands.

Zakup Take-Two to ogromna inwestycja, ale nie poza zasięgiem Sony. - GTA 6 exclusivem na PS5? - wiadomość - 2019-03-14
Zakup Take-Two to ogromna inwestycja, ale nie poza zasięgiem Sony.

Aktualizacja: Pojawiły się kolejne doniesienia, wskazujące, że informacje o przejęciu nie są prawdziwe.

Informacje na temat przejęcia firm zawsze przyciągają uwagę, zwłaszcza jeśli dotyczą twórców kultowych serii, jak miało to miejsce w przypadku zakupu studia Obsidian Entertainment przez Microsoft. To jednak nic w porównaniu z ostatnimi pogłoskami na temat poczynań największego rywala giganta z Redmond. Według serwisu MarketWatch, na amerykańskiej giełdzie krążą plotki na temat przejęcia firmy Take-Two przez Sony. Rozmowy prowadzone są już pomiędzy zarządami obu spółek, co oznaczałoby, że są na bardzo zaawansowanym etapie i wkrótce może dojść do ostatecznego porozumienia. Według szacunków analityków podniosłoby to wartość akcji Sony do 130 dolarów. Na razie zaowocowało to wzrostem kursu Take-Two o 4,7%.

Naturalnie, to wciąż tylko pogłoski i nie należy ich traktować inaczej do czasu uzyskania oficjalnych informacji. Jeśli jednak pogłoski te okazały by się zgodne z prawdą, mielibyśmy do czynienia z największym przejęciem na rynku gier w ostatnich latach. Take-Two Interactive zalicza się do czołowych wydawców w branży, z ogromnym katalogiem rozpoznawalnych marek:, NBA 2K, Sid Meier’s Civilization, Mafia, BioShock, Grand Theft Auto, Red Dead Redemption itd. Zwłaszcza te ostatnie serie okazały się żyłą złota – Red Dead Redemption 2 było niekwestionowanym zwycięzcą 2018 roku, a GTA pozostaje jedną z najsławniejszych i najlepiej zarabiających serii gier wideo.

Twórcy Red Dead Redemption wkrótce mogą zacząć pracować dla Sony. - GTA 6 exclusivem na PS5? - wiadomość - 2019-03-14
Twórcy Red Dead Redemption wkrótce mogą zacząć pracować dla Sony.

Co jednak może oznaczać to przejęcie dla graczy? Nie jest tajemnicą, że Sony dba przede wszystkim o dostarczanie wybitnych tytułów ekskluzywnych dla swoich konsol. To przecież wysoko oceniane bestsellery pokroju Bloodborne, Uncharted 4 czy – w ostatnim roku – God of War i Spider-Mana są jednym z głównych powodów, dla których wielu graczy wybiera PlayStation 4 zamiast konkurencyjnych platform. Być może gigant z Kioto planuje już ofensywę kolejnej konsoli i szuka potencjalnych exclusive’ów dla piątego PlayStation. A cóż lepiej zachęciłoby potencjalnych nabywców niż zapowiedź GTA 6 czy nowego RDR, oczywiście tylko na PS5? Na razie to jednak tylko spekulacje oparte na niepotwierdzonych plotkach i jak zawsze zalecamy nie traktowanie ich jako faktów przed uzyskaniem oficjalnych informacji.

God of War to jeden z wielu tytułów, dzięki którym PS4 jest niekwestionowanym liderem na rynku konsol. - GTA 6 exclusivem na PS5? - wiadomość - 2019-03-14
God of War to jeden z wielu tytułów, dzięki którym PS4 jest niekwestionowanym liderem na rynku konsol.