Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 stycznia 2015, 14:49

autor: Adrian Werner

GRAV - survivalowy sandbox zadebiutował na Steam Early Access

Do sprzedaży w Steam Early Access trafiła sandboksowa gra akcji GRAV, w której gracze próbują przetrwać na obcych planetach. Produkcję opracował zespół BitMonster, znany głównie z przygodówki Lili.

Oferta Steam Early Access wzbogaciła się o kolejną produkcję. Jest nią sandboksowa gra akcji zatytułowana GRAV, którą opracowało sześcioosobowe studio BitMonster. Obecnie projekt znajduje się w fazie alfa i można go kupić za 13,99 euro, czyli w przeliczeniu około 60 złotych. Jest to cena promocyjna z okazji premiery i po 15 stycznia zostanie podniesiona do poziomu 19,99 euro (ok. 86 zł). Gra powstaje wyłącznie z myślą o pecetach. Na razie autorzy nie są w stanie podać konkretnej daty premiery pełnej wersji, gdyż o terminie tym zdecyduje przebieg testów. Warto wspomnieć, że GRAV znalazł się w Steam za pomocą głosów samych graczy oddanych w ramach usługi Greenlight. Co ciekawe, zebrano je w niecałe 46 godzin.

W GRAV zadaniem graczy jest eksplorowanie obcych planet, których powierzchnie generowane są proceduralnie poprzez specjalny system, dbający o zapełnienie ich różnorodnymi roślinami, zwierzętami oraz możliwymi do wydobycia minerałami. Gracze mogą zarówno bawić się na szczytach gór oraz obcych strukturach sięgających chmur, jak i udać się pod ziemię, aby eksplorować jaskinie i prastare ruiny.

GRAV - survivalowy sanbox zadebiutował na Steam Early Access - ilustracja #1

Jak na typowego sandboksa przystało, GRAV zapewnia graczom duża swobodę działania. Świat zapełniony jest ciekawymi miejscami do zwiedzania, ale można również za pomocą zgromadzonych surowców konstruować przedmioty oraz budować potężne bazy, które potem musimy bronić przed atakami obcych ras oraz zwierząt. System walki jest czysto zręcznościowy i przypomina strzelanki TPP.

Dodatkową atrakcją jest możliwość korzystania z pojazdów, które oczywiście wpierw musimy sobie sami skonstruować. Ponadto o utrzymanie odpowiedniego tempa akcji dba specjalny system generujący dynamiczne wydarzenia w wirtualnym świecie, które sprawiają, że zawsze mamy coś do roboty.

GRAV nastawione jest głównie na tryb multiplayer i gra pozwala zarówno walczyć z innym graczami, jak i połączyć z nimi siły przeciwko wrogom sterowanym przez sztuczną inteligencję. Autorzy postawili kilka oficjalnych serwerów, które zapełniły spore populacje graczy, ale istnieje też opcja założenia własnego prywatnego serwera.

  1. GRAV na Steam Early Access
  2. GRAV – oficjalna strona gry
GRAV - survivalowy sanbox zadebiutował na Steam Early Access - ilustracja #2
GRAV - survivalowy sanbox zadebiutował na Steam Early Access - ilustracja #3
GRAV - survivalowy sanbox zadebiutował na Steam Early Access - ilustracja #4
GRAV - survivalowy sanbox zadebiutował na Steam Early Access - ilustracja #5