Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 sierpnia 2011, 10:35

autor: Mateusz "Kono" Kądziołka

Gracze wolą blondynki, czyli jak będzie wyglądać pani Shepard z Mass Effect 3

W zorganizowanym pzrez firmę BioWare facebookowym głosowaniu na oficjalną damską wersję komandora Sheparda zdecydowanie wygrywa blondwłosa opcja. Chociaż wybór nie jest zaskozeniem, to jednak wzbudził pewne kontrowersje wśród fanów serii Mass Effect.

Kilka dni temu informowaliśmy Was o specjalnym konkursie zorganizowanym przez firmę BioWare. Na portalu społecznościowym Facebook zorganizowano głosowanie na oficjalną damską wersję komandora Sheparda. Dzisiaj możemy jednoznacznie stwierdzić, że gracze wolą blondynki.

Z sześciu zaproponowanych pań Shepard, jedna wybiła się ponad pozostałe. Kandydatka nazwana roboczo „Shepard 5” wprost zdominowała głosowanie, osiągając niemalże 30 tysięcy głosów. Na drugim miejscu znajduje się propozycja „Shepard 4”, czyli pani o ciemnej karnacji i egzotycznej urodzie.

Stawka w konkursie jest całkiem spora. Zwyciężczyni zostanie oficjalną panią Shepard i to właśnie ona znajdzie się na okładce edycji kolekcjonerskiej Mass Effect 3 oraz wystąpi w zwiastunie gry. Jednakże, jak to w przypadku sporej części konkursów bywa, obserwatorzy i bloggerzy postanowili podzielić się ze światem swoimi spostrzeżeniami na temat tej dosyć nietypowej akcji marketingowej firmy BioWare.

Gracze wolą blondynki, czyli jak będzie wyglądać pani Shepard z Mass Effect 3 - ilustracja #1

Denis Faar, jeden z redaktorów serwisu GayGamer.net przyznał, że z jednej strony cieszy go fakt, iż damskiej wersji Sheparda nareszcie poświęcono nieco uwagi. Niemniej jednak, wyraził swoje obawy co do tego, że akcja zorganizowana przez BioWare przypomina raczej konkurs piękności niż ciekawie przemyślaną kampanię marketingową.

Ciężko się z tą opinią nie zgodzić. Kanadyjska firma podała na tacy sześć obrazków i… to w zasadzie wszystko. Pominięto fakt, że w serii Mass Effect bardzo silny nacisk jest położony na historię zarówno głównego bohatera, jak i jego relacje z innymi postaciami. Zaprezentowanie takiego tła dla pani Shepard byłoby ciekawym posunięciem i zmusiłoby fanów do głosowania na najciekawszą historię, a nie najładniejszy obrazek.

Kontrowersje wzbudza też obecnie wygrywająca pani Shepard. Kim Richards z serwisu PC Gamer zwraca uwagę na nieco tendencyjny wybór fanów. Bo cóż to za niespodzianka, że grono fanów gry, w 80% złożone z mężczyzn, wybrało kobietę o aparycji lalki Barbie? Żadna.

Patrząc jednak na całą sprawę z dystansu można dojść do wniosku, że jest to raczej spór ideowy, niż rzeczywisty problem mający jakiekolwiek przełożenie na jakość Mass Effect 3. BioWare zawsze broniło się, że nie ma kanonicznej wersji wydarzeń przedstawionych w Mass Effect. Podobnie zresztą nie ma jedynego słusznego Sheparda lub pani Shepard. Fani cyklu myślą o tym jak będzie wyglądać rozgrywka i historia przedstawiona w Mass Effect 3, a nie o tym kto pojawi się na okładce pudełka oraz w zwiastunach.

Mass Effect 3 zadebiutuje 6 marca 2012 roku w Stanach Zjednoczonych i najprawdopodobniej trzy dni później w Europie. Tytuł pojawi się na pecetach, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Dystrybutorem gry w naszym kraju będzie firma Electronic Arts Polska.