Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 lutego 2021, 19:01

autor: Entelarmer

FIFA króluje w Polsce i Europie. Rośnie znaczenie sprzedaży cyfrowej

W 2020 roku wzrósł udział sprzedaży cyfrowej w europejskim rynku gier. FIFA 21 była najpopularniejszą produkcją, dominując w niemal wszystkich krajach w regionie.

Choć dla wielu osób 2020 rok to okres, który dobrze mieć już za sobą, co i rusz wracamy do niego w ramach kolejnych podsumowań. Ostatnie z nich dotyczy sprzedaży gier na europejskim rynku, w tym w segmencie cyfrowym, która wyraźnie wzrosła. Według danych zebranych przez GSD, a omówionych przez serwis GamesIndustry.biz, w 2020 roku zakupiono na naszym kontynencie ponad 123 miliony egzemplarzy gier (211,9 mln, wliczając dane z brytyjskiego rynku), z czego 65 mln stanowiły wydania pudełkowe, a cyfrowe 58,7 mln (wzrost o 47% z roku na rok).

Należy zaznaczyć, że statystyki GSD nie oddają całości obrazu. Obejmują one m.in. Danię, Norwegię, Niemcy, Francję oraz Polskę, ale też kraje Bliskiego Wschodu i Afryki. Część wydawców nie udostępniła też informacji na temat dystrybucji cyfrowej. Dotyczy to głównie Bethesdy oraz Nintendo, ale też niektórych pomniejszych spółek. Ponadto redakcja GamesIndustry.biz zdecydowała się wyłączyć z analizy dane dotyczące sprzedaży w Wielkiej Brytanii (jako że wcześniej serwis opublikował osobny raport poświęcony brytyjskiemu rynkowi) oraz na temat krajów i spółek pokroju Nintendo, CD Projektu, Bethesdy etc., które nie podają wyników z segmentu cyfrowego lub detalicznego. Przy takim wyliczeniu okazuje się, że gry nabyte drogą wirtualną stanowiły 59% łącznej sprzedaży w Europie (rok wcześniej 48%).

  1. Branża gier w liczbach. Podsumowanie 2020 roku

Najlepiej sprzedające się gry w Europie w 2020 r.:

#

Tytuł gry

1.

FIFA 21

2.

Grand Theft Auto V

3.

Animal Crossing: New Horizons

4.

FIFA 20

5.

Call of Duty: Black Ops – Cold War

6.

Mario Kart 8: Deluxe

7.

The Last of Us: Part II

8.

Assassin’s Creed: Valhalla

9.

Call of Duty: Modern Warfare

10.

Red Dead Redemption 2

Bez względu na to, czy uwzględniamy sprzedaż w UK, cyfrową lub detaliczną, największym zwycięzcą 2020 roku była seria FIFA. Ostatnia część piłkarskiego cyklu firmy Electronic Arts była najlepiej sprzedającą się produkcją minionych 12 miesięcy, znacznie wyprzedzając Grand Theft Auto V. Obecność produkcji Rockstar Games również nie dziwi, bo ostatnie GTA stale gości w raportach na listach bestsellerów. Do pierwszej dziesiątki załapał się też inny stały bywalec zestawień sprzedaży, czyli seria Call of Duty, oraz dwa zeszłoroczne hity: Assassin’s Creed: Valhalla oraz The Last of Us: Part II. Niemniej FIFA nie dała szans rywalom, zajmując pierwsze miejsce w niemal wszystkich krajach Europy uwzględnionych przez GSD, w tym w Polsce.

FIFA króluje w Polsce i Europie. Rośnie znaczenie sprzedaży cyfrowej - ilustracja #1
Animal Crossing podbił także Europę.

Jednakże za najciekawszą pozycję na liście można uznać Animal Crossing: New Horizons. Tytuł znalazł się na trzecim miejscu europejskiej listy bestsellerów 2020 roku, mimo że Nintendo jak zwykle nie udostępniło danych dotyczących sprzedaży cyfrowej. Jeśli spojrzeć na zestawienie dla rynku detalicznego, nowe Animal Crossing usytuowało się tuż za FIF-ą 21. Niewykluczone więc, że gra mogła jednak wyprzedzić GTA V. Nie byłoby to zaskoczeniem – po premierze w marcu 2020 roku tytuł błyskawicznie stał się jednym z największych bestsellerów Nintendo Switcha, zostawiając w tyle m.in. The Legend of Zelda: Breath fo the Wild. Wypada dodać, że do pierwszej dziesiątki ogólnej sprzedaży załapało się także Mario Kart 8: Deluxe.

Wydawcy i platformy

Sukces Switcha widać również po danych dotyczących gier poszczególnych wydawców. Tytuły Nintendo stanowiły 28% sprzedaży detalicznej gier w Europie w 2020, przebijając dwukrotnie wynik drugiego miejsca: firmy Electronic Arts. EA musiało też ustąpić pierwszeństwa w segmencie detalicznym i uplasowało się za Ubisoftem (18%).

FIFA króluje w Polsce i Europie. Rośnie znaczenie sprzedaży cyfrowej - ilustracja #2
PlayStation 4 ma za sobą kolejny udany rok – być może ostatni.

Gry na Switcha stanowiły około 41% rynku w omawianym regionie w 2020 roku. Jednak ten wynik (skądinąd znakomity) nie wystarczył, by „pstryczek” wysunął się na prowadzenie. Liderem okazało się PlayStation 4, z 43% udziałów w rynku minimalnie wyprzedzając platformę Nintendo. Niemniej to Switch był najlepiej sprzedającą się konsolą w Europie, trzykrotnie przebijając wynik PS4. Na trzecim miejscu znalazło się PlayStation 5, a na dalszych pozycjach usytuowały się kolejno Xbox Series X/S oraz Xbox One. Całkowita sprzedaż wypadła gorzej niż w 2019 roku, aczkolwiek wyższe ceny nowych platform sprawiły, że przychody z tego segmentu rynku i tak były wyższe niż rok wcześniej.