Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 listopada 2013, 12:21

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

EverQuest Next prawdopodobnie trafi na PlayStation 4

Istnieje spora szansa, że MMORPG EverQuest Next trafi również na PS4. Sugerować to może niedawna wypowiedź Johna Smedleya ze studia Sony Online Entertainment, który stwierdził, że nie może się doczekać premiery gry na nowej konsoli firmy Sony.

EverQuest Next na PS4? Brzmi to dość... prawdopodobnie

W wywiadzie udzielonym dla serwisu GamerHubTV John Smedley – prezes studia Sony Online Entertainment – zasugerował, że EverQuest Next, prócz na PC, może trafić również na PlayStation 4. Zapytany o gry studia powstające z myślą o nowych konsolach (w tym o EverQuest Next), odparł:

„W zasadzie nie zapowiedzieliśmy, że [EverQuest Next] trafi na PlayStation 4, ale trzeba uczciwie przyznać, że przecież podlegamy firmie Sony. Powiem to z uśmiechem na ustach: nie mogę się doczekać EQN na PS4.”

Obecnie posiadacze PS4 mogą grać w inną darmową produkcję MMO od SOE – DC Universe Online. Za jakiś czas na nowej konsoli Sony ukaże się również wieloosobowa strzelanina PlanetSide 2. Ponadto studio tworzyło już gry tego typu na PlayStation 3. SOE ma zatem niezbędne doświadczenie potrzebne do przeniesienia serii EverQuest na konsole.

Fani MMO mogą już teraz cieszyć się DC Universe Online na PS4

We wspomnianym wywiadzie Smedley bardzo pochlebnie wyraził się na temat możliwości PS4, jeśli chodzi o tworzenie gier typu MMO. Wspomniał m.in. o przyjaznej architekturze urządzenia. Ponadto, w odróżnieniu od PC, konsola zapewnia stabilną bazę – tzn. każdy gracz dysponuje identycznym sprzętem, co niewątpliwie ułatwia optymalizację.

Kilka interesujących słów padło również w kontekście tendencji opierania produkcji MMO na darmowym modelu płatności. System ten pozwala graczom wypróbowywać gry zanim zdecydują się za nie zapłacić (np. poprzez mikrotransakcje). Zmusza to też deweloperów do jeszcze większego skupienia na jakości wypuszczanych produkcji – w końcu, jeśli gra „free-to-play” okaże się słaba, to w żaden sposób nie zdoła na siebie zarobić. Z drugiej strony wydawcy często skupiają się głównie na kwestiach finansowych, co według Smedleya jest błędem. Pełen wywiad znajdziecie poniżej:

Data premiery EverQuest Next nie jest znana. Nie oznacza to jednak, że w ciągu najbliższych miesiący fani cyklu przez będą umierać z nudów i palącego oczekiwania. W lutym 2014 roku wystartują testy alfa EverQuest Next Landmark – sieciowej piaskownicy, mającej wprowadzić graczy w świat nadchodzącej produkcji. Z kolei zamknięta beta wypuszczona zostanie w marcu. Aby wziąć w niej udział, należy zgłosić się na oficjalnej stronie gry i liczyć na łut szczęścia. Można też zagwarantować sobie dostęp do beta testów, kupując jeden z zestawów Founder’s Pack.

  1. EverQuest Next - legenda MMORPG wchodzi w nową generację gatunku - zapowiedź
  2. Oficjalna strona gry EverQuest Next
  3. Oficjalna strona gry EverQuest Next Landmark