Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2015, 10:52

autor: Arantasar

Elite: Dangerous otrzymał potężną aktualizację

Kosmiczny symulator Elite: Dangerous otrzymał trzecią darmową aktualizację – Powerplay. Jest to największe rozszerzenie jak do tej pory. Twórcy wprowadzili do gry nowe statki, usprawnienia w mechanice, a także możliwość dołączenia do jednego ze stronnictw walczących o dominację w galaktyce.

Elite: Dangerous otrzymało rozszerzenie Powerplay. - Elite: Dangerous otrzymał potężną aktualizację - wiadomość - 2015-06-07
Elite: Dangerous otrzymało rozszerzenie Powerplay.

Studio Frontier Developments udostępniło trzecie darmowe rozszerzenie do swojego symulatora kosmicznego Elite: Dangerous, określone mianem Powerplay. Jest to największa aktualizacja gry jak do tej pory.

Główną nowością jest wprowadzenie do produkcji tytułowych „Potęg” („Powers”), czyli organizacji walczących o wpływy i dominację w galaktyce. Każda z nich charakteryzuje się własną historią, celami i prowadzoną polityką – niektóre frakcje preferują rozwiązania siłowe, podczas gdy inne stawiają raczej na pokojową ekspansję ekonomiczną i tworzenie nowych rynków zbytu. Sposób zarządzania frakcją jest też poniekąd obiciem charakteru jej przywódcy, którzy występują w grze jako postacie niezależne i również charakteryzują się własną biografią i osobowością.

Gracz może zadeklarować lojalność wobec wybranej frakcji i zacząć wykonywać zlecane przez nią misje. Ich charakter różni się w zależności od wybranego stronnictwa – czasem będą to zadania zwiadowcze, czasem precyzyjnie kierowane ataki, innym razem przysłużymy się naszemu zwierzchnikowi poprzez handel i umacnianie dochodowych szlaków wymiany surowców. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostać „wolnym strzelcem” i nie opowiadać się po żadnej ze stron.

Za wykonywanie zadań dla Potęg gracze mogą otrzymać przydatne perki, punkty reputacji czy unikatowy ekwipunek. Każde działanie ma w widoczny i bezpośredni sposób odbijać się na funkcjonowaniu galaktyki, tak więc nawet jeśli zdecydujemy się nie uczestniczyć w wojnie frakcji, będziemy obserwować jej skutki wywołane działalnością innych graczy. W związku z tym w grze pojawiła się nowa warstwa strategiczna, przypominająca odrobinę planszówkę rozgrywaną na masywna skalę. Ułatwia ona orientowanie się w aktualnej sytuacji w galaktyce i podejmowanie decyzji.

Jak podkreślają twórcy, zmiany w rozgrywce są na tyle duże, że wszystkie rozpoczęte, ale nieukończone do ter pory misje graczy musiały zostać usunięte z dziennika zadań. Wśród najważniejszych innowacji wymieniają:

  • Ulepszony system misji pozwalający na alternatywne sposoby gry i wprowadzający nowe rodzaje zadań.
  • Trzy nowe statki – Lakon Diamondback Scout, Lakon Diamondback Explorer i Imperial Courier.
  • Drony pozwalające na transportowanie surowców i prowadzenie eksploracji.
  • Nowy system wiadomości GalNet dostępny bezpośrednio z kokpitu statku.
  • Obszary wydobywcze o dużej i niskiej intensywności prac, co wiąże się z wprowadzeniem do górnictwa ryzyka i możliwością zwiększenia potencjalnych zysków.
  • Nowe rodzaje surowców.
  • Usprawniony system listów gończych.
  • Poprawiony interfejs i animowane emblematy.
  • Szereg innych poprawek i usprawień.

Pełną listę zmian i nowości można znaleźć pod tym adresem.

Elite: Dangerous to czwarta część serii sandboksowych symulatorów kosmicznych Elite. Akcja toczy się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość skolonizowała niezliczone systemy planetarne. Istota gry jest prosta – na starcie otrzymujemy mały statek i niewielką ilość gotówki, a następnie zostaniemy rzuceni na realistycznie odwzorowaną Drogę Mleczną. Tylko od nas samych zależy, co zrobimy dalej. Sami decydujemy, czy stać się gwiezdnym kupcem, przemytnikiem, piratem, łowcą nagród, zabójcą, odkrywcą, górnikiem lub dowolnie połączyć te aktywności. Gra została wydana na komputery osobiste, jednak w najbliższym czasie ma także trafić na konsole Xbox One. Planowana jest również wersja na PlayStation 4.