Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 czerwca 2024, 09:47

autor: Adrian Werner

Elden Ring: Shadow of the Erdtree pokonał Wiedźmina 3: Krew i wino. Historyczny wynik FromSoftware

Studio FromSoftware dokonało czegoś wielkiego. Elden Ring: Shadow of the Erdtree stało się najlepiej ocenianym dodatkiem w historii, zrzucając tym samym z tronu rozszerzenie Wiedźmin 3: Krew i wino.

Źródło fot. Bandai Namco
i

Jutro zadebiutuje Elden Ring: Shadow of the Erdtree. Choć to jedynie rozszerzenie, to bez wątpienia będzie jedną z najważniejszych premier tego roku. W sieci zdążyło już się pojawić wiele recenzji i są one tak pozytywne, że produkcja pobiła Krew i wino do Wiedźmina 3, stając się najwyżej ocenianym dodatkiem w historii.

  1. W chwili pisania tej wiadomości Elden Ring: Shadow of the Erdtree posiada średnią ocen na poziomie 94% według serwisu Opencritic. Natomiast The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine może się pochwalić wynikiem 92%.
  2. Do tego porównania wykorzystaliśmy serwis OpenCritic, bo on zbiera w jedną średnią recenzje ze wszystkich platform sprzętowych. Z kolei Metacritic każdą platformę liczy odrębnie i tam Elden Ring: Shadow of the Erdtree w wersji na PlayStation 5 posiada średnią ocen na poziomie 95%. Najgorszy wynik ma wydanie pecetowe, bo „tylko” 92%, a edycja na Xboka Series X/S może się pochwalić średnią na poziomie 94%.
  3. W przypadku The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine według Metacritic wersja PC ma wynik 92%, PS4 – 91%, a XONE – 94%. Jak więc widać, ostatnia przygoda Geralta przegrywa z Shadow of the Erdtree tylko dlatego, że jej wydanie na PlayStation było oceniane gorzej niż dodatek do Elden Ring na PS5.
  4. Shadow of the Erdtree jest oczywiście również najwyżej ocenianym dodatkiem w dorobku studia FromSoftware, ale warto zerknąć jak duża jest tutaj różnica w porównaniu z innymi DLC tego zespołu. Do tej pory rekordzistą był Dark Souls: Artorias of the Abyss (89% na Xboksie 360), a na drugim miejscu znajdowało się Bloodborne: The Old Hunters (87% na PS4). Jak widać, Elden Ring: Shadow of the Erdtree stanowi duży skok jakościowy w porównaniu z poprzednimi rozszerzeniami tego zespołu.
Zestawienie najwyżej ocenianych dodatków do gier FromSoftware według serwisu Metacritic. Źródło fot. GermanStrands w serwisie X. - Elden Ring: Shadow of the Erdtree pokonał Wiedźmina 3: Krew i Wino. Historyczny wynik FromSoftware - wiadomość - 2024-06-19
Zestawienie najwyżej ocenianych dodatków do gier FromSoftware według serwisu Metacritic. Źródło fot. GermanStrands w serwisie X.

Przypomnijmy, że Elden Ring: Shadow of the Erdtree zadebiutuje jutro wieczorem na PC (na Steamie dodatek zostanie odblokowany o 19:00 czasu polskiego). Z kolei konsolach Xbox One, PlayStation 4, Xbox Series X, Xbox Series S oraz PlayStation 5 produkcja ukaże się pojutrze. W rzeczywistości posiadacze tych platform będą musieli jednak poczekać tylko pięć godzin dłużej niż gracze pecetowi, bo na konsolach tytuł zostanie udostępniony chwilę po jutrzejszej północy.

Wśród recenzentów zachwyconych Elden Ring: Shadow of the Erdtree znalazł się nasz redaktor, który wystawił dodatkowi notę 9.5/10. W GRYOnline.pl jednak FromSoftware nie dało rady dorównać ostatniej przygodzie Geralta, gdyż dodatek Wiedźmin 3: Krew i wino dostał u nas 10/10.

  1. Recenzja gry Elden Ring: Shadow of the Erdtree - temu obrazowi nawet drobne rysy nie odbiorą uroku
  2. Elden Ring: Shadow of the Erdtree na Steamie

Mocarny miesiąc dla dodatków

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że ogólnie ten miesiąc dodatkami stoi. Dwa tygodnie temu zadebiutowało bowiem DLC Destiny 2: The Final Shape, które ma średnią ocen na poziomie 92%, co klasyfikuje tę produkcję, jako jedno z najlepszych rozszerzeń w historii.

W tym miesiącu ukazały się również inne ciepło przyjęte dodatki, takie jak Warhammer 40,000: Boltgun - Forges of Corruption, The Talos Principle 2: Road to Elysium, Alan Wake 2: Night Springs, Pathfinder: Wrath of the Righteous - A Dance of Masks, Age of Wonders 4: Eldritch Realms, Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught, a na premierę czekają jeszcze Goat Simulator 3: Multiverse of Nonsense, X4: Timelines oraz Victoria 3: Sphere of Influence.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej