Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 kwietnia 2013, 12:18

autor: Hed

EA Partners zostanie zamknięte – twierdzi Game Informer

Electronic Arts może zamknąć swój program EA Partners, koncentrujący się na wydawaniu gier zewnętrznych, niezależnych deweloperów. Takie informacje otrzymał serwis Game Informer z kilku anonimowych źródeł.

EA Partners zostanie zamknięte? - EA Partners zostanie zamknięte – twierdzi Game Informer - wiadomość - 2013-04-25
EA Partners zostanie zamknięte?

EA Partners, segment wydawniczy Electronic Arts, który koncentruje się na współpracy z zewnętrznymi niezależnymi firmami, może zostać zamknięty. Takie informacje napłynęły do serwisu Game Informer z kilku anonimowych źródeł. Jeśli doniesienia się potwierdzą, czekają nas poważne zmiany. W ostatnich latach EA Partners pomogło trafić na rynek takim grom jak Crysis 3, Syndicate, Brutal Legend, Bulletstorm i wiele innych.

Ze źródeł serwisu wynika, że Electronic Arts zamierza wkrótce zamknąć swój partnerski segment wydawniczy, który obecnie zajmuje się nową grą studia Respawn Entertainment, założonego przez autorów Call of Duty, oraz Fuse, strzelanką kooperacyjną od Insomniac Games. Informatorzy twierdzą, że zmiana struktury wydawcy nie wpłynie na te projekty. Game Informer spekuluje, że decyzja zostanie omówiona 7 maja w ramach podsumowania 2013 roku biznesowego.

Game Informer przypomniał, że Electronic Arts zajęło się publikowaniem gier tworzonych przez zewnętrzne studia jeszcze 1997 roku i z czasem bardzo rozwinęło ten dział. Dzięki temu wydawca nawiązał też bliskie kontakty z niektórymi studiami, które później przejął – najbardziej spektakularnym przykładem jest bodajże EA DICE. W 2009 roku programem EA Partners zajmowało się około 50 pracowników – na razie trudno powiedzieć, co się z nimi stanie.

Na przestrzeni lat EA Partners odnosiło wiele sukcesów, doceniając między innymi siłę marki Rock Band (Harmonix), czy wydając The Orange Box (zbiór gier studia Valve). W ramach tego programu funkcjonował także wspomniany Crysis, jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych tytułów akcji. EA Partners zaliczało także wpadki i nieudane inwestycje – przykładem jest Kingdoms of Amalur Reckoning. Głównie ze względu na swoich autorów, którzy zbankrutowali.

Firma Electronic Arts jeszcze nie skomentowała powyższej sprawy. Nie ma jednak wątpienia, że w szeregach jednego z największych wydawców zachodzą poważne przeobrażenia. Pamiętamy o rezygnacji Johna Riccitiello z pozycji szefa koncernu. Electronic Arts wycofuje się też najwyraźniej z rynku gier mobilnych – świadczą o tym zwolnienia w oddziale EA Montreal, Playfish i Hyderabad. Na zakup drugiego z deweloperów EA wydało około 300 milionów dolarów w 2009 roku.

  1. Oficjalna strona firmy Electronic Arts