Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Brutal Legend (PC)

Brutal Legend

Brütal Legend

Kolejna produkcja Tima Schafera, autora serii Monkey Island i gry Psychonauts. Tym razem przenosimy się do świata przypominającego okładkę płyt metalowych, by niszczyć hordy potworów przy użyciu topora, gitary oraz zwariowanej armii.

Akcji | TPP | fantasy | samochodowe | sandbox | elementy strategiczne | muzyczne | slasher | Xbox Game Pass

Okładka Brutal Legend (PC)

data premiery gry:

13paź2009

X360 PS3

26lut2013

PC

Brutal Legend jest grą akcji wyprodukowaną przez Double Fine Productions, studio Tima Schafera, który brał udział w tworzeniu takich gier jak Grim Fandango czy Psychonauts. Posiadacze konsol X360 i PS3, bo na te platformy ukazała się gra, którzy chcą rozpocząć z nią swoją przygodę, muszą przygotować się na dawkę ostrego heavy metalu.

W Brutal Legend poznamy losy Eddiego Riggsa, który na co dzień zajmuje się techniczną stroną koncertów heavy metalowych. Ustawia głośniki, potrafi odnaleźć się w morzu okablowania, słowem – zna się na rzeczy. I choć sam potrafi wykrzesać to i owo ze swojej gitary, nie jest bynajmniej medialną twarzą kapeli. Sytuacja zmienia się, gdy zupełnie przez przypadek kilka kropel krwi spada na masywną sprzączkę w jego pasie. Metalowy przedmiot okazuje się być siedliskiem przeklętego demona, który odzyskawszy wolność przenosi się wraz z bohaterem do swojego pierwotnego świata, w którym zabrzmiały pierwsze dźwięki heavy metalu. Muzyczni bogowie opuścili jednak swoje terytorium udając się w podróż w czasie i przestrzeni i docierając również na Ziemię. Pod ich nieobecność kraina stała się siedliskiem demonów i według legendy z wszelakiego plugastwa ma oczyścić ją prawdziwy bóg metalu. Ku swojemu wielkiemu zaskoczeniu, to właśnie Eddie jest pretendentem do tego zaszczytnego miana. Wyposażony w ogromy dwuręczny topór, zaczyna tworzyć swoją własną legendę.

Nowa produkcja Tima Schafer’a każe nam skupić się przede wszystkim na zabijaniu potworów, których napotkamy przemierzając w pełni trójwymiarowy świat. W grze możemy eliminować przeciwników korzystając z umiejętności Eddiego, który oprócz zręcznego posługiwania się olbrzymim toporzyskiem potrafi kierować pojazdami rodem z Mad Maxa lub unosić się w powietrze za pomocą błoniastych skrzydeł. Możemy również zaleźć za skórę przeciwnikom biorąc do ręki elektryczną gitarę, której brzmienie potrafi poradzić sobie nawet z całym oddziałem. W Brutal Legend, oprócz samotnej walki z demonami, kompletujemy również swoją własną, małą armię. Gdy wyzwalamy spod władzy demonów kolejne tereny, przedstawiciele uwolnionych grup przyłączają się do nas. Każda z nich charakteryzuje się innymi umiejętnościami i wykazuje odpowiednią skutecznością bojową w zależności od sytuacji. Ostatecznie to jednak do nas będzie należeć decyzja, gdzie skierujemy naszych podopiecznych i kiedy mają uderzyć na przeciwników.

Nie sposób również pominąć bardzo oryginalnego soundtracku, który jest wypełniony po brzegi metalowym brzmieniem. Usłyszymy więc takie gwiazdy jak Judas Priest, Candlemass, Black Sabbath czy KISS. Głosu Eddiemu użyczył Jack Black, lider zespołu Tenacious D, a zarazem znany aktor komediowy. Gra zawiera w sobie sporą ilość czarnego humoru i cały szereg nawiązań do twórczości artystów heavy metalowych. Sporą atrakcją jest także tryb sieciowy Brutal Legend, w którym wykorzystujemy wszystkie umiejętności nabyte w kampanii solowej. Rozgrywka z innymi graczami przypomina połączenie strategii czasu rzeczywistego z grą akcji. Możemy w niej budować jednostki, przejmować gejzery fanów (reprezentujące surowce) oraz poprowadzić armię do zwycięstwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomóc jednostkom i powalczyć u ich boku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 4223 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,8 / 10 na podstawie 512 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Brutal Legend

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Brutal Legend

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 220 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP1)/7
  • łącze internetowe
Brutal Legend - recenzja gry
Brutal Legend - recenzja gry

Recenzja 16 października 2009, 15:02

Jednak po kilku scenach tego typu zasiadamy za sterami potężnego hot roda zwanego The Deuce. Szybko bowiem okazuje się, że mamy do czynienia z otwartym i przy tym całkiem rozległym światem, który możemy swobodnie przemierzać, wykonując różne zadania główne i poboczne. Sam wątek fabularny jest w 100% liniowy, to taka sekwencja następujących po sobie misji i da się go ukończyć w jakieś 7 godzin. Wracając jednak do naszego wehikułu – model jazdy to jedna z najprzyjemniejszych składowych Brutal Legend, a uatrakcyjnia ją fakt, że samochód możemy dozbrajać (karabiny, miny, pancerz) i niczym w Carmageddonie – rozsmarowywać na jego masce szlajające się tu i ówdzie postacie. A warto podkreślić – gra jest bardzo krwawa, ale w sposób wielce groteskowy. Tu nawet ze skaleczonego palca tryska fontanna posoki.

X360
PS3
PC