Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 12 października 2009, 13:16

autor: Maciej "Maciej Śliwiński" Śliwiński

E-Sport: największe gwiazdy esportu w Polsce i polskich drużynach!

W świecie sportów elektronicznych, tygodnie rozdzielające dwie różne, ważne imprezy w naszym kraju, są na ogół mało interesujące z punktu widzenia fanów. Tym razem było jednak inaczej – do Polski przyjechała jedna z najlepszych drużyn na świecie - fnatic, zespół BVG pozyskał dwóch zawodników będących legendami światowego gamingu, a FX dokonało znaczących zmian w składzie.

W świecie sportów elektronicznych, tygodnie rozdzielające dwie różne, ważne imprezy w naszym kraju, są na ogół mało interesujące z punktu widzenia fanów. Tym razem było jednak inaczej – do Polski przyjechała jedna z najlepszych drużyn na świecie - fnatic, zespół BVG pozyskał dwóch zawodników będących legendami światowego gamingu, a FX dokonało znaczących zmian w składzie.

Wywodzący się ze Szwecji zawodnicy dywizji Call of Duty 4 w fnatic odwiedzili Warszawę pod koniec ubiegłego tygodnia. Ich wizyta miała charakter promocyjny – jedni z najlepszych graczy na świecie wzięli udział w specjalnym pokazie najnowszych notebooków firmy MSI. W ramach promocji rozegrali również pokazowe spotkanie z najlepszą polską formacją COD4 – zespołem D-Link PGS. Zorganizowany w warszawskim salonie Empik Junior mecz cieszył się sporym zainteresowaniem publiczności, a zwycięsko z tej konfrontacji wyszli zawodnicy polskiego zespołu, wygrywając cały mecz 2-0.

E-Sport: największe gwiazdy esportu w Polsce i polskich drużynach! - ilustracja #1

Kilka godzin później, zawodnicy fnatic promowali już zupełnie inną markę. W związku z polską premierą gry Operation Flashpoint, Szwedzi zagrali pokazowe spotkanie w trybie multiplayer, a ich przeciwnikiem była inna polska drużyna – Frag Executors. Całość opatrzona była komentarzem najbardziej znanego rodzimego dziennikarza sportowego, Dariusza Szpakowskiego, który po spotkaniu dość ciepło wypowiadał się na temat sportów elektronicznych i perspektyw rozwoju tej dyscypliny w najbliższych latach. Ciekawy wywiad z weteranem polskich audycji sportowych możecie obejrzeć w tym miejscu.

Podczas gdy Frag Executors grało w warszawskim meczu pokazowym, zarząd drużyny najprawdopodobniej dopinał ostatnie formalności związane ze zmianą składu tej popularnej drużyny. FX w ostatnich miesiącach przeżywa olbrzymi kryzys formy. Zawodnicy, którzy na platformie Counter Strike 1.6 do nie dawna uznawani byli za drugą siłę w Polsce, notowali w ostatnim czasie bardzo słabe wyniki. Brak awansu z grup na turnieju w hiszpańskim Bilbao, czwarte miejsce podczas finałów WCG, wreszcie tragiczny występ na finałach Ligi Cybersport w poprzedni weekend. Taka sytuacja wymusiła zmiany kadrowe, które nastąpiły na kilka dni przed ostatnimi ważnymi w tym roku zawodami – turniejem AlleGra 2009.

Z drużyną pożegnali się Filip ‘pionas’ Pionka oraz dotychczasowy kapitan – Jakub ‘tjb’ Barczyk. Pierwszy został usunięty ze składu za brak odpowiedniego zaangażowania w grę drużyny, drugi wyjeżdża do Niemiec na wymianę studencką. Nowymi zawodnikami FX zostali Tomasz ‘sheen’ Kacprzak oraz Bogdan ‘izzy’ Wójcik. Ten pierwszy to były reprezentant Polski, z drużyną narodową zdobył tytuł Mistrzów Europy w 2007 roku, drugi już kiedyś występował w barwach FX, święcąc z tym zespołem spore sukcesy. Pierwszym sprawdzianem dla nowych graczy będzie rozgrywana podczas Poznań Game Arena AlleGra 2009.

E-Sport: największe gwiazdy esportu w Polsce i polskich drużynach! - ilustracja #2

Spore zmiany zaszły również w zespole Betsson Voodoo Gaming. W ostatnich dniach dywizja Quake Live pozyskała dwóch graczy, którzy traktowani są jak legendy na scenie sportów elektronicznych. Szeregi BVG zasilili Anton ‘Cooller’ Singov, jeden z najlepszych w historii graczy serii Quake, wielokrotny medalista Electronic Sports World Cup, oraz Alexei ‘Cypher’ Yanushevski – wschodząca gwiazda sceny Quake, w ostatnim czasie uznawany za jednego z najlepszych graczy na świecie, złoty medalista ESWC Masters of Paris w 2008 roku. Obaj zawodnicy będą reprezentowali drużynę BVG w rozgrywkach zespołowych, między innymi w turnieju ESL Major Series V.