Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 marca 2013, 10:52

autor: Łosiu

Dziś premiera Tomb Raider – pierwsze oceny, TressFX w praktyce i garść rekordów

Dzisiaj ma miejsce premiera nowego Tomb Raidera. W sieci pojawiły się już pierwsze (pozytywne) recenzje. Wiemy też jak prezentuje się nowa technologia AMD – TressFX.

Dziś premiera Tomb Raider – pierwsze oceny, TressFX w praktyce i garść rekordów - ilustracja #1

Tomb Raider trafił na półki sklepowe w Polsce. Grę wydano u nas w wersji w pełni zlokalizowanej (dubbing), nakładem firmy Cenega. Jeszcze dziś w serwisie gry-online.pl ukaże się recenzja gry. Osoby zainteresowane zakupem tego tytułu do wyboru mają aż trzy różne edycje. Cenega ustaliła dla nich następujące ceny sugerowane:

Tomb Raider (wersja podstawowa)

 1. PC – 139,90 zł
 2. Xbox 360 – 239,99 zł
 3. PlayStation 3 – 239,99 zł

Tomb Raider: Edycja Kolekcjonerska – w jej skład wchodzą: gra, pudełko, skrzynia rozbitka, kod DLC umożliwiający pobranie ścieżki dźwiękowej, kod DLC dający dostęp do nowych broni, 32-stronicowy album z grafikami, mapa wyspy i plakat, wodoodporna sakiewka oraz 20-centymetrowa figurka Lary Croft.

Zawartość Tomb Raider: Edycja Kolekcjonerska - Dziś premiera Tomb Raider – pierwsze oceny, TressFX w praktyce i garść rekordów - wiadomość - 2013-03-05
Zawartość Tomb Raider: Edycja Kolekcjonerska
 1. PC – 319,99 zł
 2. Xbox 360 – 369,99 zł
 3. PlayStation 3 – 369,99 zł

Tomb Raider - Edycja Limitowana (Survival Edition) – w jej skład wchodzą: gra, opakowanie typu Clamshell Box, kod DLC umożliwiający pobranie ścieżki dźwiękowej, kod DLC dający dostęp do nowych broni, 32-stronicowy album z grafikami, mapa wyspy / plakat oraz wodoodporna sakiewka przetrwania.

Zawartość Tomb Raider - Edycja Limitowana (Survival Edition) - Dziś premiera Tomb Raider – pierwsze oceny, TressFX w praktyce i garść rekordów - wiadomość - 2013-03-05
Zawartość Tomb Raider - Edycja Limitowana (Survival Edition)
 1. PC – 219,99 zł
 2. Xbox 360 – 269,99 zł
 3. PlayStation 3 – 269,99 zł

Wiele wskazuje na to, że studio Crystal Dynamics stanęło na wysokości zadania. Dzisiejsza premiera nowej odsłony przygód pani archeolog została nader ciepło przyjęta przez środowisko dziennikarzy. Jeśli prasa wytyka grze jakąś wadę, to jest nią przeciętny tryb rozgrywki wieloosobowej. Poza tym dominują głosy zachwytu.

Oto pierwsze oceny zagranicznych serwisów:

IGN (9.1/10) - "Tomb Raider to świetnie napisana, porywająca i ekscytująca przygoda. Tryb dla jednego gracza jest niemal perfekcyjny!"

GameSpot (8.5/10) - "Główną atrakcją jest bez dwóch zdań tryb rozgrywki dla jednego gracza. Najmocniejsze punkty gry to świetne sterowanie, porywająca fabuła i rewelacyjne sekwencje walki."

Digital Spy (10/10) - "Rewelacyjny dobór postaci, piękna oprawa graficzna i doskonały system walki. Nowy Tomb Raider to gra, którą warto zapamiętać."

Polygon (9/10) - "Pomimo licznych sekwencji QTE gra zachowała swój przygodówkowy klimat. Świat gry nie jest w pełni otwarty, ale na pewno nie jesteśmy zamknięci w klaustrofobicznej, ciasnej dżungli pełnej korytarzy."

GamesRadar (9/10) - "Każde spotkanie z wrogiem traktuje się jako osobny, ciekawy pojedynek, nie zaś jak zwykłe strzelanie do kaczek."

Game Informer (9.3/10) - "Nowe przygody Lary Croft to niemal perfekcyjne połączenie przygodówki z grą akcji."

Nowe, lepsze włosy. Wszystko to zasługą TressFX. - Dziś premiera Tomb Raider – pierwsze oceny, TressFX w praktyce i garść rekordów - wiadomość - 2013-03-05
Nowe, lepsze włosy. Wszystko to zasługą TressFX.

Tomb Raider jest pierwszą grą, w której możemy podziwiać nową technologię AMD TressFX, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Dzięki niej możliwe jest renderowanie realistycznie wyglądających włosów, które reagują także na warunki atmosferyczne. Patrząc na krótki filmik z panią archeolog faktycznie łatwo dostrzec, że włosy nie stanowią już jedynie prostej, brzydkiej tekstury.

Co ciekawe, przygody Lary Croft zdążyły trafić do specjalnej edycji Księgi Rekordów Guinessa związanej z grami, a mianowicie Guiness World Records 2013 Gamer's Edition. Panna Croft stała się najlepiej „sprzedającą się” bohaterką świata gier. Od premiery pierwszej części Tomb Raider w roku 1996, nabywców znalazło ponad 28 milionów egzemplarzy gier z tego cyklu.

Wśród pozostałych tytułów przyznanych serii znalazły się:

 1. Most Successful Videogame Heroine - za bycie postacią kobiecą rozpoznawaną nie tylko w świecie gier, ale także poza nim. Lara prześcignęła takie sławy jak Chun Li (Street Fighter), księżniczkę Peach (Super Mario Bros.), księżniczkę Zeldę (The Legend of Zelda) oraz Jill Valentine z gry Resident Evil.
 2. Most Successful live-action transfer - oba filmy opisujące przygody Lary Croft przyniosły ich twórcom 431 milionów dolarów dochodu (dane na rok 2008). Jest to najlepszy wynik, jeśli chodzi o ekranizacje gier komputerowych, które przeważnie kończyły się kompletną klapą.
 3. Highest Grossing Videogame Spin-Off Movie - za film bazujący na grze komputerowej, który przyniósł największy dochód jego twórcom (252 miliony dolarów za pierwszy z nich).
 4. First Oscar-Winning Actor To Star In A Videogame Adaptaion - Jon Voight był pierwszym laureatem Oscara, który zagrał w filmie na podstawie gry komputerowej. Mowa o roli Lorda Crofta w filmie Lara Croft: Tomb Raider.
 1. Gracz na wypasie - Lara Croft znowu w akcji
 2. Tomb Raider – finał kulis produkcji z polskim tłumaczeniem i spotkanie z Karoliną Gorczycą