Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 czerwca 2019, 08:55

"Dziękujemy, Hello Games" - fani do twórców No Man's Sky

Miły gest fanów gry No Man's Sky - po tym, jak jej twórcom udało się kolejnymi aktualizacjami zdecydowanie polepszyć jakość rozgrywki i wzbogacić zawartość, gracze ufundowali billboard z podziękowaniami dla studia Hello Games.

Historia upadku i powstania z kolan No Man’s Sky to jeden z najbardziej inspirujących przykładów, że mając odpowiednio zaangażowany zespół deweloperski, da się uratować nawet największy niewypał. Gdy w 2016 roku ekipa Hello Games wydawała pierwszą wersję tego wyczekiwanego tytułu, z zapowiadanego przez twórców ambitnego kosmicznego sandboksa wyszła przeciętna, nużąca produkcja, zdecydowanie mniej obfita w zawartość, niż zapowiadali jej autorzy. Krótko po premierze liczba graczy zaczęła lecieć na łeb, na szyję, deweloperzy praktycznie przestali komunikować się z fanami – ot, smutny, ale bynajmniej nie niespotykany wcześniej przykład obiecującej gry, która załamała się pod ciężarem wielkich oczekiwań.

  1. No Man’s Sky po 2 latach – recenzja aktualizacji NEXT
  2. Twórca No Man’s Sky przerywa milczenie – a lepiej, żeby już nic nie mówił
Na długo przed premierą deweloperzy przedstawiali nam wizję sandboksa totalnego i gdy okazało się, że to kompletna mrzonka, znaleźli się w ogniu zasłużonej krytyki. - "Dziękujemy, Hello Games" - fani do twórców No Man's Sky - wiadomość - 2019-06-16
Na długo przed premierą deweloperzy przedstawiali nam wizję sandboksa totalnego i gdy okazało się, że to kompletna mrzonka, znaleźli się w ogniu zasłużonej krytyki.

Przez dwa kolejne lata twórcy No Man’s Sky powoli poprawiali jednak swoją grę, dodając do niej kolejne elementy i wypuszczając łatki. Tytuł zaczął odzyskiwać sympatię niektórych graczy i złapał drugi, głęboki oddech. Aż w końcu w lipcu 2018 roku ukazała się aktualizacja NEXT, wprowadzająca masę usprawnień – od graficznych poprawek, przez możliwość tworzenia własnej floty, aż po niecierpliwie wyczekiwany tryb wieloosobowy – i comeback, który wydawał się niemożliwy, stał się faktem. Produkcja ponownie wskoczyła na listy najchętniej ogrywanych tytułów na wszystkich platformach, na których się ukazała, i tym razem wystawiane jej oceny były niemal wyłącznie pozytywne. Hello Games uratowało grę, która była nie do uratowania – i teraz zbiera za to zasłużone podziękowania.

Dziękujemy, Hello Games - fani do twórców No Mans Sky - ilustracja #2

Aktualizacja NEXT to tylko kolejny etap uzupełniania No Man’s Sky o nową zawartość – i to bynajmniej nie ostatni. Na lato deweloperzy z Hello Games zapowiedzieli Beyond, kolejną dużą łatkę, która wprowadzi nowości w trybie rozgrywki wieloosobowej i możliwościach interakcji z innymi graczami oraz zapewni wsparcie dla PlayStation VR. W najbliższych tygodniach powinniśmy poznać kolejne szczegóły na temat aktualizacji, która – podobnie jak NEXT – będzie całkowicie darmowa.

Społeczność zebrana wokół No Man’s Sky jest na tyle wdzięczna deweloperom za włożony w ten projekt wysiłek, że postanowiła wyrazić swoje uznanie w fizycznej formie. W serwisie GoFundMe.com parę dni temu pojawiła się zbiórka na billboard z podziękowaniami dla Hello Games. Kampania rozpoczęła się niedawno, ale przekroczono już podstawowy cel, którym było 1.750 dolarów. Billboard został więc postawiony (pisał o nim na Twitterze sam Sean Murray, publiczna twarz zespołu), ale zbiórka trwa nadal – tym razem z celem przekazania jak największej sumy fundacji pomagającej chorym dzieciom. W opisie akcji czytamy:

Hello Games włożyło heroiczny wysiłek w to, by No Man’s Sky stało się grą, którą jest dzisiaj. Jako społeczność chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wydrukowanie i zamontowanie billboardu z podziękowaniami w Guildford UK, w pobliżu biura studia Hello Games. Część pieniędzy wydamy też na zakup skrzynki piwa i obiadu dla zespołu. Wszystkie nadmiarowe fundusze otrzyma fundacja Sydney Children’s Hospitals Foundation.

Taki billboard mogą podziwiać zmierzający do swojego studia pracownicy Hello Games. Małe, ale cieszy. - "Dziękujemy, Hello Games" - fani do twórców No Man's Sky - wiadomość - 2019-06-16
Taki billboard mogą podziwiać zmierzający do swojego studia pracownicy Hello Games. Małe, ale cieszy.

Tak fantastyczny gest ze strony miłośników gry bez wątpienia może stać się siłą napędową dla deweloperów z Hello Games w dalszym rozwoju No Man’s Sky. To także piękny dowód na to, że ci sami gracze, którzy ostro skrytykują zespół za niedotrzymanie składanych obietnic, potrafią również okazać wdzięczność wobec ciężkiej pracy. W przypadku No Man’s Sky studio i społeczność pozytywnie napędzają się nawzajem – a to z kolei daje nadzieję, że tytuł ten czeka prawdziwie świetlana przyszłość.

  1. Oficjalna strona internetowa gry No Man’s Sky