Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 października 2014, 11:26

Dreamfall: Chapters bez polskiego wydawcy i lokalizacji

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi Dreamfall: Chapters nie ukaże się w polskiej wersji językowej. W dystrybucję tytułu na terenie naszego kraju miały być zaangażowane firmy CDP.pl i IMGN.pro, jednak po zmienieniu modelu gry na epizodyczny żadna z nich nie planuje obecnie wydania dzieła studia Red Thread Games w Polsce.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi trzecia część słynnej przygodowej serii Dreamfall jednak nie doczeka się polskiej wersji językowej. Jej pierwszy epizod ukaże się jeszcze w tym miesiącu, skontaktowaliśmy się więc zarówno z firmami, które miały zająć się dystrybucją gry w naszym kraju – CDP.pl oraz IMGN.pro – jak i z deweloperem, norweskim zespołem Red Thread Games. Odpowiedzi nie napawają optymizmem.

Wygląda na to, że Dreamfall: Chapters będzie pierwszą częścią serii, pozbawioną pełnej polskiej wersji językowej. - Dreamfall: Chapters bez polskiego wydawcy i lokalizacji - wiadomość - 2014-10-12
Wygląda na to, że Dreamfall: Chapters będzie pierwszą częścią serii, pozbawioną pełnej polskiej wersji językowej.

W marcu ubiegłego roku pisaliśmy, że dzięki współpracy Red Thread Games i CDP.pl Dreamfall: Chapters ukaże się w pełnej polskiej wersji językowej – oprócz napisów mieliśmy otrzymać także profesjonalny dubbing, tak jak w przypadku dwóch poprzednich części serii. Ponadto w dystrybucję na terenie naszego kraju zaangażowała się firma IMGN.pro, dzięki której dzieło norweskiego studia zostało zaprezentowane podczas zeszłorocznej edycji targów Poznań Game Arena. Od tamtego czasu jednak temat przycichł – aż do teraz.

Dreamfall: Chapters bez polskiego wydawcy i lokalizacji - ilustracja #3

Dreamfall: Chapters będzie trzecią odsłoną serii gier przygodowych, rozpoczętą w 2000 roku przez Najdłuższą Podróż. Zakończy ona historię Zoe Castillo – głównej bohaterki cyklu, przemieszczającej się pomiędzy futurystycznym światem Stark, magiczną Arcadią oraz tajemniczym Storytime. Produkcja została ufundowana przez zbiórkę na serwisie Kickstarter, a przy jej tworzeniu wykorzystano silnik Unity. Pierwszy z pięciu epizodów Dreamfall: Chapters, zatytułowany Book One: Reborn, ukaże się 21 października.

Po skontaktowaniu się z CDP.pl i IMGN.pro dowiedzieliśmy się, że żadna z tych firm nie planuje obecnie wydania Dreamfall: Chapters w Polsce. Co za tym idzie, nie trwają także prace nad lokalizacją. Nieco dłuższą odpowiedź otrzymaliśmy ze strony Red Thread Games. „Na razie nie planujemy polskiej wersji językowej. W momencie premiery gra ukaże się po angielsku, niemiecku, norwesku i francusku – w dwóch ostatnich przypadkach tylko z napisami” - pisali przedstawiciele studia z Oslo. Za taką decyzję odpowiada zmienienie modelu Dreamfall: Chapters – w czerwcu Norwegowie podjęli decyzję o podzieleniu swojej produkcji na epizody. „Kiedy w przyszłym roku wydamy wszystkie części, pomyślimy znowu nad polską wersją. Możliwe także, że zamieścimy polskie napisy w poszczególnych rozdziałach, ale decyzja w tej sprawie nadal nie została podjęta” - czytamy w dalszej części wiadomości. Nadzieje na zobaczenie Chapters w naszym języku nie są więc do końca martwe, jednak biorąc pod uwagę brak polskiego wydawcy trudno być optymistą.

Podzielenie gry na epizody utrudniło prace nad polską wersją językową. - Dreamfall: Chapters bez polskiego wydawcy i lokalizacji - wiadomość - 2014-10-12
Podzielenie gry na epizody utrudniło prace nad polską wersją językową.

Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie – a nic na to nie wskazuje - będzie to pierwsza gra z serii, która nie ukaże się w polskiej wersji językowej. Poprzednie, wydana w 2000 roku Najdłuższa Podróż oraz jej sześć lat młodsza kontynuacja, Dreamfall: The Longest Journey, doczekały się solidnie wykonanego dubbingu z udziałem takich aktorów jak Edyta Olszówka czy Jarosław Boberek.

Za pomoc w zebraniu informacji dziękujemy naszemu czytelnikowi, Bartoszowi Listewnikowi.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Dreamfall: Chapters
  2. Oficjalna strona internetowa studia Red Thread Games
  3. Zapowiedź gry Dreamfall: Chapters – Najdłuższą Podróż wznowimy w 2014 roku
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.