Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 listopada 2012, 16:25

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Dizzy Returns – platformówka z lat 80-tych ma szansę powrócić dzięki Kickstarterowi

Oliver Twins ruszyli z kickstarterową zbiórką na Dizzy Returns – kolejną część platformowej serii zapoczątkowanej pod koniec lat 80-tych. Twórcy chcą powrócić do korzeni gatunku łącząc klasyczną formułę rozgrywki z nowymi rozwiązaniami. Liczą na wsparcie graczy pamiętających "stare dobre czasy" i zainteresowanie ze strony nowych odbiorców.

Czy po 20 latach nieobecności Dizzy zdoła powrócić w chwale? - Dizzy Returns – platformówka z lat 80-tych ma szansę powrócić dzięki Kickstarterowi - wiadomość - 2012-11-23
Czy po 20 latach nieobecności Dizzy zdoła powrócić w chwale?

Bliźniacy Philip i Andrew Oliver, ojcowie Dizzy’ego, bohatera platformówki z 1987 roku, Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure, zamierzają przywrócić chwałę wiekowemu już (jak na gry wideo) bohaterowi. Na Kickstarterze ruszyła zbiórka na rzecz Dizzy Returns, duchowego spadkobiercy cyklu o jajowatym stworku. Zachęceni innymi sukcesami w ożywianiu dawnych hitów (np. wydanego niedawno Giana Sisters: Twisted Dreams) sami postanowili spróbować szczęścia na popularnym serwisie „crowdfundingowym”. Twórcy liczą, że uda im się zgromadzić 350 tysięcy funtów, dzięki czemu będą mogli przypomnieć starszym graczom postać Dizziego, a młodszym pokazać, jak się grało ćwierć wieku temu.

DIZZY RETURNS
  • Połączenie plafrormowej gry zręcznościowej z elementami przygodówki
  • Nowa historia nawiązująca do uniwersum Dizzy’ego
  • Nieliniowe zagadki wykorzystujące m.in. fizykę i czas
  • Rozgrywka dostosowana do krótkich lub długich sesji
  • Dwuwymiarowa, ręcznie rysowana grafika
  • Możliwość zabawy w klasycznej 8-bitowej oprawie

Bracia Oliver chcą przede wszystkim stworzyć grę, o jakiej zawsze marzyli. Jak twierdzą, wcześniej z powodu ograniczeń technologicznych i finansowych zmuszeni byli zrezygnować z wielu świetnych pomysłów. Wierzą, że teraz są w stanie dać światu Dizziego jakim chcieli go widzieć od samego początku. Nie znaczy to, że Dizzy Returns będzie łączył z poprzednikami jedynie bohater – autorzy obiecują, że zrobią co w ich mocy, by zachować charakter rozgrywki i ducha oryginału.

Stworzenie Dizzy Returns powierzono ekipie z Blitz Games (Epic Mickey 2: Siła Dwóch). Gra powstaje z myślą o PC i urządzeniach działających na systemie iOS, choć lista wspieranych platform nie jest zamknięta – twórcy starają się, by tytuł pojawił się na jak największej ich liczbie. Jak to zazwyczaj bywa w wypadku Kickstartera, nie sposób określić dokładnej daty premiery gry. Na razie deweloperzy celują w trzeci kwartał 2013 roku. Jeśli jesteście zainteresowani powrotem Dizzy’ego, możecie wesprzeć go na Kickstarterze:

Pierwsza gra z serii o jajowatym bohaterze, Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure, zadebiutowała w 1987 roku na komputerach ZX Spcectrum. Tytuł łączył zręcznościową rozgrywkę platformową z rozwiązywaniem zagadek i eksploracją plansz. Stworzyli ją dwaj bracia znani jako Oliver Twins, a wydała firma Codemasters Software. Z czasem cykl rozrósł się do 15 odsłon, z których ostatnia (nie licząc zeszłorocznego remake’a Dizzy: Prince of the Yolkfolk na systemy iOS), Crystal Kingdom Dizzy, ukazała się 20 lat temu, pod koniec 1992 roku.

Pierwszy opublikowany screen z Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure z 1987 roku - Dizzy Returns – platformówka z lat 80-tych ma szansę powrócić dzięki Kickstarterowi - wiadomość - 2012-11-23
Pierwszy opublikowany screen z Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure z 1987 roku