Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2021, 19:21

Wydawca Fall Guys i Enter the Gungeon wchodzi na giełdę; Sony jednym z inwestorów

Firma Devolver Digital, wydawca gier takich jak Fall Guys, Enter the Gungeon, Gris czy Shadow Warrior 2, weszła na giełdę. Niegdyś niewielka spółka od razu przyciągnęła gigantów branży pokroju Sony, które stało się jednym z jej inwestorów.

Zgodnie z popularnym polskim przysłowiem nie od razu Kraków zbudowano. Na rozkręcenie interesu również potrzeba czasu – wiedzą o tym choćby panowie Mike Wilson, Harry Miller, Rick Stults, Nigel Lowrie i Graeme Struthers, którzy w 2009 roku założyli w Austin w stanie Teksas firmę Devolver Digital. Zajmująca się wydawaniem gier wideo spółka początkowo była niewielka, ale rosnąca liczba tytułów dystrybuowanych przez nią na przestrzeni lat sprawiła, że dziś Devolver Digital pochwaliło się wejściem na giełdę.

Wydawcy takich produkcji jak Fall Guys, Loop Hero, Enter the Gungeon, My Friend Pedro, Carrion, Serious Sam 4, Gris, Shadow Warrior 2 czy OlliOlli2: Welcome to Olliwood (pełną ich listę znajdziecie tutaj) wierzą, że ten ruch niewiele zmieni w codziennym funkcjonowaniu ich firmy, a jednocześnie zapewni jej możliwość współpracy przy grach, które wcześniej nie były nawet brane pod uwagę. W oficjalnym komunikacie podkreślono, iż to ludzie z wewnątrz – ci sami, którzy brali udział w pierwszym spotkaniu zarządu, zorganizowanym przy stole piknikowym – pozostają większościowymi właścicielami spółki; zwiększył się jedynie rozmiar stołu, przy którym zasiadają.

Wydawca Fall Guys i Enter the Gungeon wchodzi na giełdę; Sony jednym z inwestorów - ilustracja #1
Źródło: twitter.com/PlayStation/status/1456273350427217921.

Pierwsze wolne miejsce zajął zaś nie byle kto, bo firma Sony. Jej włodarze poinformowali za pośrednictwem serwisu Twitter, iż „są zaszczyceni, mogąc być jednym z inwestorów”. Przedstawiciele japońskiego koncernu podkreślili przy tym, że Devolver Digital wykonuje świetną robotę, popularyzując gry niezależne.

Jedną z nich – taką, na którą czeka masa osób – niewątpliwie jest niezapowiedziane jak dotąd Enter the Gungeon 2. Wydawca podał jednak, że pomimo prób nie udało mu się wyciągnąć żadnych informacji od odpowiedzialnych za „jedynkę” i potencjalny sequel twórców ze studia Dodge Roll.